Ogólne

Sporty ekstremalne? A może klasyczny fitness? Zawsze warto mieć ubezpieczenie sportowe. 

Uprawianie sportu powinno stanowić ważną część życia każdego, kto chce zachować dobrą kondycję i młodość na długo. Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka znany jest od starożytności. Jakie sporty uprawiają Polacy i czy potrzebują specjalnych ubezpieczeń? 

Ubezpieczenie sportowe 

Zmiana trybu życia dużej części społeczeństwa, której powodem jest zwiększone w ostatnich latach zapotrzebowanie na pracowników biurowych, programistów i innych specjalistów pracujących przy komputerach – spowodowała inny system dostępu do aktywności fizycznej niż miało to miejsce dotychczas. Już małe dzieci mają bardzo wypełniony plan dnia, później sytuacja się nie poprawia. Nie ma już czasu na długie spacery ze szkoły, uczelni czy pracy do domu. Wszędzie trzeba się dostać szybko, aby zdążyć zrealizować zaplanowane zadania. Ale zapotrzebowanie organizmu na ruch nie zmalało. Odpowiedzią na tę sytuację jest coraz więcej klubów sportowych, siłowni czy zajęć fitness. Powstają specjalne ścieżki dla biegaczy. Zwiększa się także dostęp do sportów ekstremalnych, w każdym większym mieście można trenować wspinaczkę czy nurkowanie, aby w sezonie wyjechać w prawdziwe góry lub oglądać rafy koralowe. Aktywność fizyczna, która przestała być dla wielu osób codziennością, a stała się stałym elementem planu tygodnia, często wymaga jednak właściwego ubezpieczenia. Kto potrzebuje polisy? 

  • Sporty ekstremalne 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że większość najpopularniejszych polis ubezpieczeniowych, jak NNW szkolne czy ubezpieczenie turystyczne, nie obejmuje zdarzeń, do których doszło podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Dokładna lista sytuacji, w której świadczenie nie zostanie przyznane mimo terminowo opłaconej składki znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdej polisy. Warto zapoznać się z tym dokumentem, ale istnieje lista sportów, które powszechnie uznawane są za niebezpieczne i prawdopodobnie znajdą się na liście wyłączeń wszystkich umów. Należą do nich między innymi: 

  • skoki ze spadochronem, 
  • skoki na bungee, 
  • wspinaczka wysokogórska, 
  • nurkowanie z aparatem tlenowym, 
  • jazda konno, 
  • myślistwo,  
  • sporty motorowe i motorowodne, 
  • lotniarstwo, paralotniarstwo i loty samolotami silnikowymi, 
  • wszelkie sporty akrobatyczne. 

Na liście wyłączeń odpowiedzialności zwykle znajduje się znacznie więcej pozycji. Są one szczegółowo opisane. Oznacza to, że posiadając polisę turystyczną, nawet taką, która ma wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW, korzystanie z dostępu do takich atrakcji wiąże się z ryzykiem konieczności leczenia i rehabilitacji, których koszty nie zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Jeśli zatem planujesz tego typu aktywność – powinieneś rozszerzyć ochronę. Ale nie tylko wakacje są czasem uprawiania sportów ekstremalnych. Także w ciągu roku, planując zajęcia fizyczne, wiele osób decyduje się właśnie na naukę nurkowania czy wspinaczkę. Także wówczas podstawowe ubezpieczenie NNW, wykupione w szkole czy indywidualnie, nie wystarczy. Należy wykupić specjalną polisę dla sportowców, obejmującą te dyscypliny. 

  • Fitness, siłownia, a może bieganie? 

W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie bieganiem. Powstało wiele ścieżek biegowych w miastach, grup i klubów, które pozwalają utrzymać motywację, organizowanych jest także wiele biegów, zarówno konkursowych jak i charytatywnych. Bieganie jest atrakcyjną metodą utrzymania dobrej kondycji, nie wymaga bowiem dużych nakładów finansowych. Ten sport nie jest uznawany za bardzo ryzykowny – nie oznacza to jednak, że nie wymaga posiadania polisy. Ilość kontuzji i urazów, do których dochodzi podczas treningów, jest spora i mimo, że samo bieganie nie wiąże się z dużymi kosztami, leczenie i rehabilitacja mogą ich wymagać. Kiedy biegacz potrzebuje polisy sportowej? 

  • Bieganie rekreacyjne 

Dopóki biegasz amatorsko i traktujesz sport jedynie jako rekreację, zwykła polisa NNW wystarczy. Bieganie nie jest bowiem uznawane za sport wysokiego ryzyka.

  • Bieganie zawodowe 

Jeśli natomiast masz większe plany związane z tą dyscypliną, chcesz poprawiać wyniki i trenować zawodowo – niezbędne jest ubezpieczenie sportowe. Jak odróżnić amatora od zawodowca? Rzecz nie jest łatwa, standardowo uznaje się, że w momencie, w którym wstępujesz do klubu, przestajesz być amatorem i potrzebujesz lepszej polisy. 

Ubezpieczenie sportowe – cena 

Cena ubezpieczenia sportowego będzie zależała od wielu czynników. Przede wszystkim ubezpieczyciel zapyta o: 

  • rodzaj ochrony, 
  • okres, przez który ma działać polisa, 
  • Twój wiek. 

Na wysokość składki będzie miała oczywiście wpływ także wysokość sum gwarancyjnych oraz dodatki, które wybierzesz. Przygotowaliśmy dla porównania dwie symulacje kosztów polisy. 

Ubezpieczenie Europa, NNW Sport 

  • wiek: 35 lat 
  • ubezpieczenie ważne 12 miesięcy 
  • amatorskie uprawianie sportu 
  • wysokość świadczenia określona na podstawie tabeli 
  • wysokość sumy gwarancyjnej z tytułu OC – 50 000zł 
  • dodatki: zwrot kosztów rehabilitacji oraz zwrot kosztów ratownictwa 

Przy takich parametrach roczna składka wyniesie 229,80zł rocznie, a w przypadku płatności w dwóch półrocznych ratach – każda będzie wynosiła 118,35zł. 

Ubezpieczenie Europa, NNW Sport 

  • wiek: 45lat 
  • ubezpieczenie na 12 miesięcy 
  • wyczynowe uprawianie sportu 
  • wysokość świadczenia określona na podstawie tabeli 
  • wysokość sumy gwarancyjnej z tytułu OC – 50 000zł 
  • dodatki; dzienne świadczenie szpitalne w wysokości 10zł, zwrot kosztów rehabilitacji, zwrot kosztów ratownictwa 

Zmiana parametrów spowoduje znaczne podniesienie składki. W tym przypadku ubezpieczenie kosztuje 668,17zł rocznie, w przypadku dwóch rat – każda po 344,11zł a w przypadku możliwej w tym wypadku płatności kwartalnej, koszt wyniesie 4×175,39zł. 

Ubezpieczenie sportowe online 

Ubezpieczenie sportowe można kupić korzystając wyłącznie z dostępu do Internetu – takie polisy dostępne są online. Można zatem porównać kilka ofert, sprawdzić wysokość składki w przypadku różnych dodatków i wybrać ubezpieczenie dopasowane do realnych potrzeb za najniższą cenę w bardzo krótkim czasie. 

Ubezpieczenie dla sportowców 

Ubezpieczenia dla sportowców są szczególnie potrzebne w przypadku osób trenujących zawodowo. W takim przypadku każdy klub, który opiekuje się sportowcami, zadba o to, aby jego członkowie posiadali polisę. Także instruktorzy muszą zadbać o ubezpieczenie, w przeciwnym razie prowadzenie nawet prostego treningu może być powodem konieczności zwrotu kosztów leczenia podopiecznego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie dla instruktora sportu. 

 Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC