Ubezpieczenie zdrowotne

Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Raz na jakiś czas każdemu zdarza się potrzeba odwiedzenia dentysty. Nawet jeśli wszystko jest w porządku, trzeba regularnie wykonywać przegląd. Czy stomatolog za darmo to dobre rozwiązania? Jakie zęby można w ten sposób wyleczyć?

Leczenie zębów na NFZ – stomatolog za darmo

Leczenie zębów w prywatnym gabinecie może sporo kosztować. Nie zawsze można sobie pozwolić na taki wydatek, zwłaszcza jeśli planowana jest cała seria zabiegów. Tymczasem stomatolog za darmo, czyli w ramach ubezpieczenia NFZ, któremu niemal każdy podlega – może pomóc w wielu sprawach. Kiedy leczenie zębów na NFZ jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim wtedy, gdy potrzebne świadczenie jest objęte ubezpieczeniem. Nie wszystkie zabiegi bowiem podlegają takiej ochronie – niektóre świadczenia dostępne są wyłącznie prywatnie. 

Wady leczenia zębów na NFZ

Przede wszystkim do stomatologa nie jest potrzebne skierowanie, jak ma to miejsce w przypadku umówienia wizyty u innych specjalistów. Wystarczy umówić się na wizytę. W przypadku bólu zęba można liczyć na natychmiastową pomoc bez oczekiwania, ale zdarza się, że w kolejce jest wielu pacjentów i trzeba poczekać nawet trzy miesiące. W porównaniu z cenami wizyt w prywatnych gabinetach – NFZ nie oferuje także zbyt wysokiego budżetu na dentystów. Statystycznie bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na leczenie zębów 50 zł rocznie dla każdego ubezpieczonego. Na takie świadczenia przeznacza się bowiem zaledwie 2,5% całego budżetu. To dramatycznie mało, stąd długi czas oczekiwania na wizytę. Nie wszystkie także świadczenia są refundowane – niektórych rzeczy w ogóle nie można wyleczyć na NFZ.

Jakie zabiegi wykona stomatolog za darmo?

W ramach leczenia stomatologicznego na NFZ nie wszystkie usługi są dostępne i warto wiedzieć o najważniejszej zmianie – otóż nie można już dopłacić do lepszego standardu. Kiedyś możliwe było na przykład przeprowadzenie leczenia na NFZ i dopłacenie do plomby światłoutwardzalnej (NFZ refunduje jedynie amalgamatowe) – obecnie jednak takiej możliwości nie ma, za cały zabieg trzeba zapłacić osobno. Co zatem zapewni stomatolog za darmo?

  • Przegląd

Trzy razy w roku można odwiedzić stomatologa bez wyraźnej przyczyny, tylko w celu sprawdzenia stano zębów. Ponadto jeśli pojawią się wątpliwości – dwa razy w roku można wykonać zdjęcie RTG, które da pewność, czy zęba trzeba leczyć. W lepszej sytuacji są dzieci i młodzież do 18 roku życia – im przysługuje aż pięć zdjęć pojedynczych zębów oraz jedno zdjęcie panoramiczne, za które dorosła osoba musi zapłacić.

  • Znieczulenie

W razie konieczności leczenia zepsutego zęba nie trzeba się obawiać – NFZ refunduje także znieczulenie. Zgodnie z przepisami należy je wykonać zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba – a więc nie ma precyzyjnych wytycznych dotyczących sytuacji, kiedy należy je stosować. To dobre rozwiązanie – każdy z nas ma przecież inną wrażliwość na ból i dokładne określenie, kiedy należy leczoną okolicę znieczulić, wcale nie byłoby sprawiedliwe.

  • Leczenie próchnicy

Choć leczenie próchnicy jest refundowane, nie ma możliwości założenia plomby światłoutwardzalnej. NFZ refunduje jedynie amalgamat. Choć jednak wokół tego tematu powstało wiele kontrowersji – trzeba wiedzieć, że wypełnienia amalgamatowe dzielimy na dwa typy – starsze, z fazą gamma 2, i nowsze, bez niej. Te pierwsze faktycznie mogą uwalniać rtęć, która jest niebezpieczna dla organizmu. Jednak od 2013 roku używa się wyłącznie wypełnień nowego typu, także w leczeniu na NFZ. Takie plomby są zatem bezpieczne, ale nie tak estetyczne jak światłoutwardzalne wypełnienia, które są białe i nie widać, że ząb był leczony. Takie wypełniania można zrobić w ramach ubezpieczenia, ale tylko pod warunkiem, że leczone są zęby przednie – od jedynki do trójki.

  • Leczenie kanałowe

Jeśli zdjęcie RTG wykaże zmiany, które trzeba leczyć kanałowo – niestety nie będzie to możliwe w ramach NFZ. W ten sposób można leczyć jedynie zęby od jedynki do trójki. Pozostałe za darmo można jedynie wyrwać. Alternatywą jest tylko leczenie prywatne.

Ubezpieczenie dentystyczne

Choć nie ma osobnego produktu, jakim byłoby ubezpieczenie dentystyczne, usługi stomatologiczne dostępne są w wielu ubezpieczeniach zdrowotnych.

 Stomatolog za darmo- sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Warto wybrać taką ofertę, która oferuje możliwość leczenia zębów, gdyż jest to zwykle duży wydatek. Zwykle ceny wizyt w prywatnych gabinetach zaczynają się bowiem od 100 zł. Wybierając ofertę warto zatem sprawdzić, jakie usługi zawarte są w pakiecie.

Przeczytaj także: Dentysta na NFZ – co oferuje ubezpieczenie? Czy warto czekać?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC