Ubezpieczenie zdrowotne

Tanie ubezpieczenie zdrowotne – ile tak naprawdę kosztuje opieka?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne kojarzy się przeważnie z pracą w korporacji, która zapewnia pozapłacowe benefity. Tymczasem rynek się zmienia i coraz więcej osób kupuje polisę indywidualnie. Ponadto nie tylko dobrze zarabiające osoby mogą sobie pozwolić na zakup ochrony – tanie ubezpieczenie zdrowotne może gwarantować dostęp do bardzo wielu świadczeń w zamian za niewielkie składki.

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce – czy tylko NFZ?

W Polsce ubezpieczenie jest obowiązkowe. Każdy pracownik, podobnie jak osoba zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, posiada możliwość bezpłatnego dostępu do świadczeń w ramach państwowej opieki medycznej. Poziom usług pozostawia jednak wiele do życzenia. Choć koszt ubezpieczenia nie jest niski, kolejki do niektórych specjalistów są koszmarnie długie, gabinety często niezbyt dobrze wyposażone, a na każde badanie potrzebne jest skierowanie. Rekord biją kolejki do endokrynologa, do którego trzeba czekać dwa lata, do kardiologa dziecięcego kolejki trwają średnio dwanaście miesięcy. Tymczasem na rynku dostępne są także inne ubezpieczenia, dzięki którym nie trzeba czekać.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Czy warto szukać odpowiedniej oferty?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to polisa, która pozwala na korzystanie z usług medycznych w prywatnych, niezależnych od NFZ ośrodkach. Gabinety są lepiej wyposażone, a kolejki prawie nie istnieją. W związku z rosnącą popularnością tego typu usług, coraz łatwiej można znaleźć prywatne ubezpieczenie medyczne. Przestaje to być luksusem zarezerwowanym dla najbogatszych. Oczywiście z opieki w ramach NFZ nie można zrezygnować – ale dzięki temu na przykład w razie konieczności wezwania karetki, można skorzystać z pomocy w szpitalu bez konieczności pokrycia kosztów z własnej kieszeni. 

Ile kosztuje tanie ubezpieczenie zdrowotne?

Korzystanie z bezpłatnych usług z prywatnych ośrodkach nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem. Z powodzeniem można znaleźć na tyle tanie ubezpieczenie zdrowotne, że będzie możliwe do opłacenia niemal dla każdego. Podstawowy wariant polisy może kosztować w opcji indywidualnej nawet mniej niż 50 zł. W ramach takiego pakietu zwykle można liczyć na:

  • dostęp do ponad 1000 placówek,
  • usługi 25 różnych lekarzy specjalistów,
  • wykonanie niemal 150 badań diagnostycznych,
  • dostęp do ponad 200 badań laboratoryjnych,
  • skorzystanie nawet z 40 zabiegów ambulatoryjnych,
  • wykonać 2 szczepienia.

Jeszcze więcej można zyskać wybierając bardziej rozszerzone pakiety. W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, zakres usług będzie się różnił. 

Od czego zależy cena?

Cena ubezpieczenia zależy od tego, ile osób przystępuje do ochrony – czy ma być to polisa rodzinna, indywidualna czy grupowa. Droższe są te pakiety, które zapewniają dostęp do większej ilości badań czy oferują usługi szerszej grupy specjalistów. Za prywatne ubezpieczenie medyczne najwięcej zapłacą seniorzy i przyszłe mamy. Pakiety dedykowane tym grupom zawierają dostosowane do ich potrzeb regularne badania, dlatego koszt jest wyższy.

Tanie ubezpieczenie zdrowotne

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie zdrowotne?

O tym, czy ubezpieczenie zdrowotne jest tanie, najlepiej zdecydować sprawdzając, ile razy w roku potrzebna jest prywatna wizyta u specjalisty. W przypadku kobiet w ciąży wiele badań trzeba wykonać na własną rękę i samodzielnie za nie zapłacić. W tym kontekście nawet niekoniecznie najtańsza oferta może okazać się atrakcyjna w porównaniu do kwoty, którą trzeba wydać nie mając polisy. Warto jednak zastanowić się, na jaki wydatek miesięcznie można sobie pozwolić i tak dobrać ofertę, aby tej kwoty nie przekraczała. W przypadku braku szczególnych wymagań i korzystania z pomocy lekarza sporadycznie – wystarczy najbardziej podstawowa ochrona, zatem i koszt będzie niski.

Jak kupić tanie ubezpieczenie zdrowotne?

Warto zastanowić się, jaka polisa będzie najlepsza, aby nie przepłacać. Trzeba pamiętać, że można wybierać nie tylko spośród pakietów medycznych – czasem lepszym rozwiązaniem jest polisa na życie z odpowiednim rozszerzeniem. Jeśli usługi medyczne nie są zbyt często potrzebne, być może lepiej przeznaczyć pieniądze na ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu czy ciężkiego zachorowania. Możliwości jest wiele, dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest pomoc agenta ubezpieczeniowego. Na spotkanie trzeba co prawda poświęcić sporo czasu, ale rozwianie wszelkich wątpliwości może być tego warte – w zamian za to nie trzeba będzie samodzielnie porównywać ofert znalezionych w internecie.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC