Ubezpieczenia turystyczne

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – co to jest i kiedy trzeba zapłacić składkę?

Turystyczny fundusz gwarancyjny wciąż dla wielu osób brzmi obco. Dlaczego wyjeżdżając z biurem podróży naliczana jest dodatkowa opłata właśnie z tego tytułu? Czy nie wystarczy zapłacić za pobyt i wnieść opłatę na obowiązkowe ubezpieczenie? Otóż nie. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny chroni interesy turystów, dlatego nie warto kwestionować jego zasadności. Stawki nie są wysokie, nie zmieniają znacząco kosztu podróży – a opłacając składkę można wiele zyskać.  

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – co to jest? 

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) powstał niedawno. Działa od 2016 roku, ale nie posiada odrębnej osobowości prawnej. Jak więc działa? Otóż podlega Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (UFG) i to ta instytucja zapewnia mu możliwość funkcjonowania. Dlaczego powołano w ogóle taką instytucję? Turystyczny Fundusz Gwarancyjny powstał, aby zabezpieczyć interesy klientów biur podróży. Dzięki tej właśnie instytucji, od momentu jej powołania, nie trzeba martwić się o ryzyko związane na przykład z bankructwem organizatora wycieczki.  

Jak działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny? 

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma chronić podróżnych przed wszystkimi nieprzewidzianymi zdarzeniami związanymi z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizatora podróży. Nie każda wycieczka zostanie odwołana – dlatego składka może być tak niska. Organizator wyjazdu ma bowiem obowiązek każdorazowo zapłacić określoną kwotę. W większości przypadków podróże kończą się jednak szczęśliwie. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny dysponuje zatem wystarczającymi środkami finansowymi, które pokryją roszczenia osób biorących udział w wycieczce, której organizator nie może przeprowadzić. Świadczenie dla podróżnych jest także przewidziane na okoliczność imprez turystycznych, które częściowo się odbyły. 

Od czego zależy wysokość składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny? 

Wysokość opłaty wymaganej przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny nie zawsze jest jednakowa. Główne czynniki, które wpływają na wysokość opłaty, to: 

  • państwo, do którego udają się uczestnicy imprezy turystycznej; 
  • środek transportu, który został wybrany przez biuro do przewozu uczestników w obie strony. 

Dla klientów biur podróży ceny kształtują się średnio w taki sposób: 

  • 15zł – składka za jedną osobę przy wycieczce zakładającej odwiedzenie kraju posiadającego granicę lądową z Polską, odwiedzanego lotem czarterowym; 
  • 13zł – opłata za każdego uczestnika wycieczki nie czarterowe, zakładające odwiedzenie krajów leżących poza Europą; 
  • 10zł – wysokość składki za każdą osobę korzystającą z oferty podróży autokarowej lub lotem rejsowym do krajów europejskich. 

Czy opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny są konieczne? 

Tak, obecnie organizatorzy wycieczek mają obowiązek zapłacić wymagane składki. Jednak ta sytuacja, choć nieznacznie podnosi koszt wycieczki – jest korzystna dla jej uczestników. Zanim powstał Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zdarzało się, że przebywający na drugim końcu świata turyści mieli problem z powrotem do kraju. Dziś takie sytuacje nie mają już miejsca. W razie problemów powrót do Polski zostanie opłacony właśnie przez TFG. Jeśli biuro przestanie być wypłacalne, także wszelkie inne roszczenia zostaną pokryte z posiadanych przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny środków. 

Wyjazd z biurem podróży – czy opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny wystarczy? 

Wyjazd organizowany przez biuro podróży zawiera w swojej cenie już nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia biuro. Do kosztów dochodzi także składka na TFG. Czy zatem uczestnik podróży może czuć się bezpiecznie? Niezupełnie. Warto przeczytać dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia, które jest w pakiecie. Często bowiem jest to jedna z najtańszych opcji dostępnych na rynku i nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Składka na TFG zapewnia z kolei bezpieczeństwo tylko w przypadku problemów biura podróży. Nie zastąpi jednak dobrej polisy umożliwiającej na przykład korzystanie z opieki medycznej na miejscu. Nie pokryje także kosztów akcji ratowniczych, które w większości krajów są płatne. Dlatego oprócz wymienionych świadczeń warto zadbać o indywidualne ubezpieczenie turystyczne, dostosowane do potrzeb konkretnego wyjazdu. 

ubezbieczeniowy fundusz turystyczny

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC