Ubezpieczenie dla dziecka

Twoje dziecko idzie na studia?  

Ubezpieczenie dziecka jest decyzją, którą musi podjąć każdy rodzic. Wybór właściwej polisy nie jest rzeczą łatwą, dlatego wiele osób korzysta z ubezpieczeń grupowych w szkołach. Poza tym każde dziecko objęte jest ubezpieczeniem członka rodziny w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Do kiedy jednak działa ochrona? Co się dzieje, kiedy dziecko dorasta i idzie na studia?  

Ubezpieczenie studenta 

Każde dziecko powinno być zgłoszone do ubezpieczenia w ramach NFZ przez członka rodziny, który posiada taką ochronę z tytułu wykonywanej pracy lub rejestracji w Urzędzie Pracy (dotyczy osób bezrobotnych). Więcej na temat ubezpieczania członków rodziny przeczytasz w artykule: Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia u pracodawcy? Jednak starsze dzieci, które osiągają pełnoletniość często podejmują prace zawodową, zyskując własny tytuł do ubezpieczenia. Czy pójście na studia jest taką sytuacją? 

Ubezpieczenie zdrowotne studenta 

Niezupełnie. Co prawda uczelnia ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia studenta, który ukończył już 18 rok życia, jednak tylko w sytuacji, gdy nie posiada on ochrony z innego tytułu. Nie traci on bowiem możliwości podlegania ubezpieczeniu rodziców po osiągnięciu pełnoletności – także dorosłe dziecko może korzystać bezpłatnie ze świadczeń medycznych w ramach ubezpieczenia innych członków rodziny, jednak tylko wtedy, kiedy się nadal kształci. Taka forma ochrony możliwa jest do momentu, w którym dziecko osiągnie 26 rok życia. Więcej na temat ubezpieczenia dorosłych dzieci przeczytasz w artykule: Czy dorosłe dziecko może korzystać z ubezpieczenia rodzica?  Warto jednak wiedzieć, że wraz z przekroczeniem ustawowo ustalonego wieku student, nawet jeśli kontynuuje naukę, nie może już korzystać z ubezpieczenia członka rodziny. Aby nie stracić dostępu do świadczeń, musi on poinformować uczelnię o braku tytułu do ubezpieczenia. Wówczas to uczelnia zgłosi taką osobę do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.  

Ubezpieczenie NNW dla studenta 

Jednak ochrona w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest jedyną możliwością ochrony, jaką może zapewnić sobie studiująca osoba. Warto zadbać o dostęp do bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich w ramach NFZ – przyda się ono w sytuacji, kiedy wymagana jest hospitalizacja lub choroba się przedłuża. Można jednak zadbać o dodatkową ochronę, na przykład wybierając polisę chroniącą przed skutkami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Przystąpienie do takiej polisy w formie ubezpieczenia grupowego, oferuje wiele uczelni. Co prawda cena takiej ochrony jest atrakcyjna, jednak nie ma opcji dostosowania ochrony do własnych potrzeb. Taką możliwość daje tylko indywidualna polisa. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie? Przede wszystkim polisa powinna zawierać: 

  • Gwarancję wypłaty świadczenia z tytułu utraty zdrowia w wypadku 

Każdy uszczerbek na zdrowiu, który powstał u osoby objętej polisą NNW w skutek nieszczęśliwego wypadku, powinien być tytułem do wypłaty świadczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe odszkodowanie dostaniesz. 

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) 

To podstawowy element dobrze dobranej polisy. Dzięki niemu w razie wypadku i konieczności podjęcia leczenia, nie będziesz musiał martwić się o koszty konsultacji lekarskich czy wykonania zleconych badań. 

  • OC w życiu prywatnym 

Aby polisa NNW dawała kompleksową ochronę, powinna zawierać także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Ten często bagatelizowany dodatek jest wbrew pozorom bardzo ważnym elementem ochrony. Dzięki OC nie trzeba się martwić o szkody wyrządzone osobom trzecim, a te zdarzają się często. Jeśli posiadasz taką polisę ubezpieczyciel wypłaci nie tylko odszkodowanie osobie, która wskutek Twojej nieuwagi straci zdrowie, ale także zwróci koszt zepsutego sprzętu. Nieumyślne uszkodzenie komputera, telefonu czy na przykład nart na stoku, może być sporym wydatkiem, zwłaszcza, jeśli szkodę naprawić musi student. Z racji kształcenia, często w systemie dziennym, nie może on sobie pozwolić bowiem na pełnowymiarowy czas pracy. Wówczas polisa OC w życiu prywatnym może okazać się szczególnie pomocna.  

  • Wysoka suma ubezpieczenia 

Warto także zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Niska wysokość składki jest zwykle kusząca, jednak otrzymane świadczenie może być zbyt niskie, aby naprawić powstałą szkodę. Jeśli otrzymane pieniądze nie są w stanie pokryć na przykład kosztów leczenia, może pojawić się konieczność dopłaty brakującej sumy z własnych środków. Pamiętaj, że wypłacane świadczenie stanowi procent pełnej sumy gwarancyjnej, adekwatny do uszczerbku na zdrowiu czy powstania innej szkody. Wysokość odszkodowania za poszczególne zdarzenia szczegółowo opisana jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto więc dokładnie przeczytać ten dokument przed wyborem ubezpieczenia i porównać przynajmniej kilka polis. Wysokość składki nie powinna bowiem być najważniejszym kryterium wyboru polisy. Przy porównaniu ofert może się okazać, ze niewiele trzeba dopłacić, aby wysokość świadczenia była wyższa, a ochrona pełniejsza. 

ubezpieczenie dla studeta

Ubezpieczenie dla studenta 

Podobnie jak wiele innych ubezpieczeń, także polisę NNW dla studenta można wybrać bez wychodzenia z domu, korzystając jedynie z Internetu. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele czasu, a podpisanie umowy zajmie tylko kilka minut. Tą drogą dostępne są na przykład polisy przygotowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe Generali czy AXA. Więcej informacji o ubezpieczeniach dla studentów znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie dla studenta. 

ubezpieczenie dla studenta

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC