Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenie dla dziecka

Ubezpieczenie chorego dziecka – co trzeba wiedzieć?

Choroba dziecka to zawsze ciężkie przeżycie dla jego rodziców. Nawet niegroźne choroby wieku dziecięcego mogą stanowić problem, a co dopiero wady wrodzone czy przewlekłe choroby. Czasem o tym, że dziecko będzie chorować, wiadomo już na etapie ciąży. Czy wówczas po urodzeniu można włączyć nowego członka rodziny do polisy? Czy ubezpieczenie chorego dziecka jest w ogóle możliwe? Na wszystkie pytania związane z tym zagadnieniem postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. 

Czy ubezpieczenie chorego dziecka jest w ogóle możliwe? Czy ta sprawa zależy od ubezpieczyciela?  

Potrzeba objęcia ubezpieczeniem chorego dziecka jest oczywista. Jeśli cała rodzina chroniona jest polisą, nie ma powodu, dla którego rodzice nie rozszerzyliby ochrony także o dziecko, które urodziło się z problemami zdrowotnymi. Ubezpieczenie dziecka kiedy nie jest jeszcze znana choroba, nie ma informacji o jej istnieniu – jest znacznie łatwiejsze. W trudniejszej sytuacji są rodzice dzieci, które od urodzenia chorują. Jak zatem zorganizować ubezpieczenie chorego dziecka? Oczywistym jest, że polisa w takim przypadku jest szczególnie potrzebna. Czy jednak możliwe jest jej uzyskanie? 

Ubezpieczenie chorego dziecka – jak znaleźć właściwą polisę? 

Niestety ubezpieczenie chorego dziecka nie jest łatwym zadaniem. Wiele firm ubezpieczeniowych w przypadku niektórych chorób zawsze odrzuca wnioski. Nie każda jednak choroba we wszystkich towarzystwach uniemożliwia podpisanie polisy. Przede wszystkim zatem nie należy się zniechęcać po pierwszej nieudanej próbie objęcia dziecka ubezpieczeniem. Procedury w tej kwestii są bardzo indywidualne i każdy ubezpieczyciel ma prawo podjąć inną decyzję. Jeśli zatem pierwsza odwiedzona firma odrzuca wniosek, należy złożyć go ponownie gdzie indziej. Nie ma bowiem reguły w tej kwestii decyzja może być za każdym razem inna. 

Jakim procedurom może podlegać ubezpieczenie chorego dziecka? 

Ubezpieczenie chorego dziecka może wiązać się także z innymi procedurami, niż osoby zdrowej. Nawet te firmy ubezpieczeniowe, które oferowały prosty system podpisywania umowy i nie wymagały dostarczenia dużej ilości dodatkowych dokumentów, w przypadku ubezpieczenia chorego dziecka – mogą ich wymagać. Jako że choroby mogą się bardzo różnić od siebie, może być konieczne dostarczenie dokładnej dokumentacji lekarskiej i informacji o dotychczasowym przebiegu choroby 

Na co uważać i na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie chorego dziecka? 

Ubezpieczenie chorego dziecka nie jest możliwe w każdej firmie. Niektóre towarzystwa, jak już wspomniano, z gruntu odrzucą wniosek. Jednak jest to kwestia tak indywidualna, że w każdej firmie propozycja umowy – jeśli w ogóle zostanie przedstawiona – może być inna. Koniecznie należy zatem zwrócić uwagę na warunki, jakie zaproponował ubezpieczyciel, jeśli zdecyduje się on na podpisanie umowy ubezpieczeniowej. W przypadku chorych dzieci trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczenie może być droższe. Ale nie jest to najważniejsza sprawa, na którą należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim bowiem trzeba zapoznać się z treścią umowy i warunkami, na jakich będzie wypłacone świadczenie. Ubezpieczenie chorego dziecka może się bowiem wiązać z wieloma wyłączeniami. Ich pełna lista powinna znajdować się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.  

Ubezpieczenie chorego dziecka czy stosowna klauzula w polisie rodziców? 

Ubezpieczenie chorego dziecka jest niewątpliwie koniecznością. Dorastanie człowieka dotkniętego chorobą lub wadą wrodzoną z pewnością będzie się wiązało z wieloma trudnościami. Ale polisa, którą niechętnie podpisują towarzystwa ubezpieczeniowe, nie jest jedną możliwością. Ubezpieczenie rodziców może bowiem zawierać klauzulę, która gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku urodzenia się chorego dziecka. Dzięki temu można uzyskać środki, które będą pomocne w początkowym etapie jego życia. Warto także rozważyć zakup polisy posagowej. Jeśli dziecko dotknięte jest nieuleczalną chorobą lub zespołem cech, na przykład autyzmem, dobrym rozwiązaniem jest zakup takiego ubezpieczenia. Dzięki temu dziecko, które osiągnie określony w ubezpieczeniu wiek, otrzyma środki na start w dorosłe życie. W przypadku chorej osoby jest to znacznie bardziej potrzebna opcja, niż w sytuacji, gdy dojrzałość osiąga zdrowy człowiek. 

ubezpieczenie chorego dziecka

Ubezpieczenie chorego dziecka – co trzeba wiedzieć?
5 (100%) 1 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!