ubezpieczenia grupowe

Ubezpieczenie dla pracowników – co zyskuje pracodawca rozszerzając ochronę? 

Każda osoba, która decyduje się na zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej lub zakładająca spółkę, prędzej czy później musi zatrudnić pracowników. Nawet jeśli biznes ma niewielkie rozmiary – jego rozwój wymaga zwiększanie ilości pracujących w nim osób. Z chwilą zatrudnienia pierwszej osoby pojawiają się jednak obowiązki, które nie ograniczają się do wypłaty wynagrodzenia. 

Obowiązki pracodawcy 

W momencie zatrudnienia pierwszego pracownika nabywasz szereg obowiązków, z których musisz wywiązywać się terminowo. Do najważniejszych należy: 

  • Pensja 

Zatrudniając pracownika przede wszystkim musisz wypłacać mu pensję. Musi on otrzymywać ją we wcześniej ustalonym terminie. Jej minimalna wysokość ustalona jest ustawowo – ale faktyczna wysokość wypłaty zależeć będzie od indywidualnych ustaleń. 

  • Badania lekarskie 

W zależności od stanowiska – pracodawca musi skierować pracownika na odpowiednie badania. Powinny być one powtarzane cyklicznie, a na czas ich wykonania pracownik otrzymuje wolny dzień w pracy. 

  • Szkolenia BHP 

Pracownik musi także zostać poinstruowany o zagrożeniach związanych z piastowanym stanowiskiem i sposobach reagowania na problemy. 

  • Warunki pracy 

Ponadto stworzenie miejsca pracy nie ogranicza się jedynie do znalezienia odpowiedniej osoby – należy także stworzyć odpowiednie stanowisko, umożliwiające wykonywanie obowiązków. 

  • Ubezpieczenie 

Zatrudnienie pracownika wiąże się także z obowiązkiem odprowadzania za niego składek na ubezpieczenie społeczne. 

  • Świadectwo pracy 

Po zakończeniu współpracy pracodawca jest zobowiązany wystawić świadectwo pracy, które dokumentuje przebieg zatrudnienia. Na wypełnienie tego obowiązku ma on 7 dni od momentu ustania stosunku pracy. 

Ubezpieczenie pracowników – ZUS 

Kolejnym, ważnym obowiązkiem, z jakim wiąże się zatrudnienie pracowników, jest ich ubezpieczenie. Pracodawca ma obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), na które składają się: 

  • ubezpieczenie emerytalne, 
  • ubezpieczenie rentowe, 
  • ubezpieczenie chorobowe, 
  • ubezpieczenie wypadkowe. 

Poza ubezpieczeniem społecznym opłacenia wymagają składki na:  

  • ubezpieczenie zdrowotne, 
  • Fundusz Pracy, 
  • Fundusz Gwarantowanych świadczeń pracowniczych. 

Aby wywiązać się z tego obowiązku pracodawca musi w terminie 7 dni zgłosić nowozatrudnioną osobę do ubezpieczenia. Należy tego dokonać wypełniając formularz ZUS ZUA.  

Jak rozliczyć poprawnie składki ZUS? 

Aby wywiązać się z obowiązku opłacenia składki ZUS, nie można – tak jak ma to miejsce w przypadku Urzędu Skarbowego – dokonać opłaty bez wypełnionego wcześniej formularza rozliczeń. Zniesiono bowiem obowiązek comiesięcznego wypełniania druku PIT-4, wystarczy opłacić zaliczkę na podatek. W przypadku składek na ubezpieczenie – trzeba regularnie wypełniać formularz ZUS DRA, za każdego pracownika i za siebie. Taką deklarację należy składać do każdego 15 dnia miesiąca.  

Prywatne ubezpieczenie dla pracowników 

Pojawiające się w mediach określenia czas pracownika oznaczają, że na rynku pracy jest tak wiele ofert, że aby zatrudnić wykwalifikowaną osobę na oferowane stanowisko należy uczynić je możliwie atrakcyjnym. Dziś już nie wystarczy wypłata pensji na czas – ważna jest także jej wysokość i wynagrodzenia pozapłacowe. Firmy prześcigają się w sposobach zatrzymania pracownika i znalezieniu nowych osób do pracy w rozwijającej się firmie – jeszcze kilka lat temu darmowa kawa była wystarczającym argumentem, aby wybrać tę firmę, a nie konkurencyjną. Sytuacja się jednak zmieniła – a należy pamiętać, że podnoszenie wynagrodzenia niekoniecznie jest jedyną możliwością na zatrudnienie nowej osoby. Ponadto koszt podwyżki jest dla pracodawców bardzo duży – dlatego szukają oni innych możliwości uatrakcyjnienia swojej firmy. Popularnym rozwiązaniem jest oferowanie kart sportowych i umożliwianie pracownikom uczestnictwa w szkoleniach i kursach, na przykład językowych. Ale dobrym pomysłem jest także wykupienie dla zatrudnionych osób grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. Często możliwość objęcia taką ochroną jest decydującym argumentem w przypadku, gdy pracownik waha się pomiędzy wyborem dwóch firm oferujących to samo stanowisko.  

Jakie korzyści dla pracodawcy wynikają z zakupu grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników? 

Przede wszystkim zyskuje on lojalnych specjalistów pracujących na sukces całej firmy. Jeśli oferuje ona dodatkowe benefity – pracownik nie będzie chciał szukać innej oferty, ale zaangażuje się w budowanie marki. Ponadto zachętą dla pracodawców do zakupu ubezpieczeń grupowych ma być też możliwość zaliczenia opłaconych składek do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu nie tylko pracodawca nie musi opłacać wyższych składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w ZUS, które pojawiłyby się, gdyby udzielił pracownikom podwyżki – ale także obniża podatek dochodowy, jaki musi zapłacić firma. Dlaczego ubezpieczenie grupowe jest tak atrakcyjne dla pracowników? Przede wszystkim dlatego, że szeroki zakres ochrony dostępny jest za znacznie niższą cenę, niż ma to w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. Nie tylko pakiety medyczne są tego przykładem – tak samo wygląda sytuacja w przypadku grupowych ubezpieczeń na życie. Na rynku istnieje wiele ofert zarówno abonamentów medycznych, gwarantujących szybki dostęp do badań i innych świadczeń – także oferty ubezpieczeń na życie są rozbudowaną grupą produktów. Interesująca jest na przykład oferta przygotowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe Warta – przeczytasz o niej więcej w artykule: Ubezpieczenie grupowe – Warta Ekstrabiznes Plus. Co oferuje polisa? 

Ubezpieczenie dla pracowników – jakie obowiązki ma pracodawca?

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC