Ubezpieczenie dla dziecka

Ubezpieczenie dla przedszkolaka 

Aby ubezpieczyć dziecko w okresie uczęszczania do przedszkola tak naprawdę trzeba wybrać dla niego polisę chroniącą od skutków nieszczęśliwych wypadków – czyli po prostu NNW. Większość przedszkoli oferuje ubezpieczenie grupowe, do którego można dopisać dziecko na początku roku szkolnego. Co musisz wiedzieć, aby Twoje dziecko otrzymało kompleksową ochronę? 

Ubezpieczenie przedszkolaka 

Niezależnie od tego, czy dziecko uczęszcza do publicznego przedszkola czy też opłacasz czesne w prywatnej placówce – w większości przypadków masz możliwość dołączenia do ubezpieczenia grupowego. Jest to ważne, ponieważ według przepisów grupa przedszkolna pod opieką jednego wychowawcy może liczyć nawet dwadzieścia pięć osób. To sporo, zważywszy na wiek maluchów. Jako rodzic wiesz, że dzieci między 3 a 6 rokiem życia miewają najróżniejsze pomysły i wymagają nieustannej uwagi dorosłej osoby. Zwykle wypadki w przedszkolach nie są groźne – siniaki spowodowane upadkiem czy zadrapania w starciu z kolegami nie niosą za sobą poważnych konsekwencji. Ale zdarza się, że jest inaczej a wypadek skutkuje poważną kontuzją, która komplikuje życie nie tylko dziecku ale też jego rodzicom czy opiekunom. W takiej sytuacji dobra polisa ubezpieczeniowa może okazać się zbawienna. Opłacając składki, często niezbyt wysokie i rozbite na raty, można liczyć na zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują także dodatkowe zapisy, jak na przykład ochrona na wypadek ciężkiej choroby, w tym nowotworów złośliwych.  

Co warto wiedzieć przed decyzją o podpisaniu umowy? 

Przede wszystkim błędem jest powszechne przeświadczenie o obowiązku podpisania polisy oferowanej przez przedszkole. Decyzja o tym, czy dziecko będzie ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków – należy do rodziców. Nawet jeśli się na nie zdecydują – mają prawo do wybrania innej polisy niż oferowany przez przedszkole wariant grupowej umowy. Zdarza się, że personel przedszkola wywiera presję na rodzicach wymagając podpisania dokumentów ubezpieczeniowych – jest to jednak działanie bezprawne gdyż ubezpieczenie NNW zawsze jest dobrowolne. Obowiązkiem rodzica, nałożonym przez ustawodawcę, jest jedynie zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia u swojego pracodawcy, w Urzędzie Pracy (jeśli rodzice są bezrobotni) lub za pomocą formularza ZUS ZCNA, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Zgłoszenia należy dokonać przed upływem 7 dni od momentu nadania numeru PESEL. Jest to jedyny obowiązek dotyczący ubezpieczenia dziecka – wszelkie inne polisy, takie jak NNW czy polisa posagowa – mają charakter dobrowolny i o ile skorzystanie z ofert jest atrakcyjną formą zabezpieczenia przed wypadkiem lub śmiercią opiekunów – o tyle nie jest obowiązkowe.  

Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy? 

Przede wszystkim, jeśli decydujesz się na przystąpienie do ubezpieczenia grupowego oferowanego przez przedszkole – powinieneś zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Masz prawo do wglądu w takie dokumenty, żadnej umowy nie należy bowiem podpisywać bez uprzedniego zapoznania się z jej warunkami. Czytając OWU zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na sumę ubezpieczenia. Zwykle polisy oferowane przez przedszkola czy szkoły wymagają opłacenia dość niskiej składki, co dla wielu rodziców jest kuszącą propozycją i powodem podjęcia decyzji o przystąpieniu do ubezpieczenia. Warto jednak wiedzieć, że niska składka ma swoje konsekwencje – może się bowiem okazać, że na przykład złamanie ręki, które jest dość częstym zdarzeniem ubezpieczeniowym – poskutkuje wypłatą świadczenia o wysokości jedynie 200zł. To niewiele – polisa powinna gwarantować znacznie wyższą kwotę za taki wypadek, w przypadku tak małego dziecka złamanie kończyny jest bowiem bardzo uciążliwe.  

Drugą ważną kwestią jest zakres ochrony gwarantowanej przez polisę. Ubezpieczenie NNW zakłada wypłatę odszkodowania w przypadku poważnego urazu – a wszelkie siniaki czy też drobne zadrapania nie są traktowane jako uszczerbek na zdrowiu. Nie stanowią zatem podstawy do wnioskowania o wypłatę świadczenia. Kiedy natomiast można się starać o odszkodowanie? We wszystkich przypadkach, w których następuje długa utrata sprawności lub uszczerbek na zdrowiu ma charakter trwały. Dokładana lista zdarzeń, które objęte są ochroną oraz kwot, jakie zostaną wypłacone – znajduje się właśnie w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto także zwrócić uwagę na listę wyłączeń, a więc sytuacji, od skutków których umowa nie chroni.  

Jaką umowę wybrać? 

Na rynku dostępnych jest wiele produktów ubezpieczeniowych, dedykowanych dzieciom. Każda umowa zawiera nieco inne zapisy – można się też spotkać ze znaczną różnicą w wysokości składki.  

  • Ubezpieczenie NNW – AXA 

Oferta bardzo atrakcyjna, która dostępna jest w różnych wariantach cenowych. Najtańszy wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty wysokości 32zł rocznie i gwarantuje wypłatę 16 000zł w przypadku śmierci na skutek wypadku komunikacyjnego, a także 20zł za każdy dzień pobytu w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku. Maksymalną ochronę można natomiast uzyskać opłacając składkę wysokości 138zł rocznie. Taki pakiet to gwarancja wypłaty aż 75 000zł w przypadku śmierci na skutek wypadku komunikacyjnego, natomiast za każdy dzień pobytu w szpitalu można otrzymać świadczenie wysokości 100zł.  

Atrakcyjność oferty AXA bardzo podnosi fakt, że każdy pakiet zawiera ubezpieczenie na wypadek urazów spowodowanych wyczynowym uprawianiem sportu, przy czym ochrona obejmuje także sporty walki. Istnieje także możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wypadek zachorowania na poważną chorobę, taką jak cukrzyca, niewydolność nerek, sepsa – czy nawet rak. 

Polisa dostępna jest nie tylko w placówkach firmy i u agentów – ale także on-line. Za pomocą jednej umowy można objąć ochroną kilkoro dzieci, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla dużych rodzin. Również wniosek o wypłatę odszkodowania można złożyć za pomocą Internetu, bez wychodzenia z domu.  

  • Ubezpieczenie NNW – Concordia 

Polisa oferowana przez firmę Concordia ma budowę modułową. Oznacza to, że można dostosować ostateczny kształt umowy do indywidualnych potrzeb. Podstawowy wariant ubezpieczenia to koszt 84zł rocznie. W tym przypadku śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku skutkuje wypłatą 10 000zł. Najdroższa opcja to 240zł rocznej składki ale kwota wypłacana na skutek śmierci wzrasta do 25 000zł. Concordia oferuje szeroką gamę możliwości dodatkowych zapisów w umowie, chroniących przed skutkami ciężkich chorób czy pobytu w szpitalu – a tabela zdarzeń ubezpieczeniowych jest bardzo rozbudowana. Ubezpieczeniem można objąć nie tylko dziecko w wieku przedszkolnym ale także młodsze, już od chwili narodzin – polisa nie wyznacza bowiem granicy wieku ubezpieczonego.  

  • Pakiet dla dziecka – Generali 

Wartą uwagi jest także polisa oferowana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Generali. Oprócz atrakcyjnej wysokości składki podstawowej (ubezpieczenie dostępne jest już od 30zł rocznie) oferuje szeroki zakres ochrony. Poza standardowymi zapisami w umowie znajdują się takie elementy, jak ochrona na wypadek pogryzienia przez zwierzęta, wypłata świadczenia w przypadku potrzeby odbudowy stomatologicznej czy też do 10 000zł, które można przeznaczyć na naprawę lub zakup sprzętu ortopedycznego. Ubezpieczyciel przewiduje także bardzo prostą procedurę na wypadek zgłoszenia szkody. Szukając odpowiedniego ubezpieczenia dla przedszkolaka warto wziąć pod uwagę tę ofertę, na tle innych produktów – wydaje się atrakcyjna. 

  • Szkolne Edu Plus – INTERRISK 

Mimo występowania w nazwie polisy odniesienia do szkoły – ubezpieczeniem można objąć także młodsze dziecko. Chroni przed następstwami nieszczęśliwych wypadków ale ubezpieczyciel pokryje także koszty związane z odmrożeniem, poparzeniem, zdiagnozowaniem sepsy czy też pobytem w szpitalu. Bardzo ciekawym zapisem w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest możliwość wykupienia dodatkowej ochrony na wypadek konieczności przeprowadzenia operacji plastycznej, niezbędnej z powodu nieszczęśliwego wypadku. 

Zalety i wady ubezpieczenia grupowego w przedszkolu 

Do niewątpliwych zalet ubezpieczenia, jakie proponuje przedszkole każdemu dziecku jest minimalna ilość formalności, jakie są niezbędne do rozpoczęcia okresu ochrony. Ponadto przedszkole, podpisując umowę z ubezpieczycielem, która obejmie ochroną wiele dzieci – może otrzymać atrakcyjną cenę polisy, dlatego składka zwykle nie jest wysoka. Czasem nie przekracza nawet 40zł rocznie. Jednak szczegóły oferty zwykle przedstawiane są na pierwszym spotkaniu w ciągu roku, czas na podjęcie decyzji jest bardzo krótki – a praktyka pokazuje, że za tak niską cenę nie można liczyć na szeroki zakres ochrony ani na wypłatę wysokich kwot w ramach odszkodowania. 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC