Ubezpieczenia mieszkania

Ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania? 

Przychodzi taki moment, kiedy wynajęty pokój przestaje wystarczać, a ceny czynszów za niezależne mieszkania wciąż rosną. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być zatem zakup nieruchomości – ale czy lepiej wybrać mieszkanie czy dom? Czy pojawi się różnica w kosztach ubezpieczenia? 

Ubezpieczenie domu 

W związku z tym, że do rzadkości należy zakup nieruchomości za gotówkę, wzrasta ilość kredytów mieszkaniowych zaciąganych przez Polaków. A skoro perspektywa odłożenia pieniędzy jest mało realna, coraz młodsze osoby decydują się na swoją nieruchomość kupioną za pożyczone z banku pieniądze. Pojawia się więc pytanie, czy lepiej wybrać mieszkanie w centrum czy może, za nierzadko tę samą kwotę, kupić dom? Własny domek z ogródkiem jest na pewno bardziej komfortowym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, ale także samotne osoby lub pary, które jeszcze nie mają bądź wcale nie planują potomstwa, decydują się na taką nieruchomość. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie to niejednokrotnie lepszy poziom życia – brak sąsiadów i dużo przestrzeni, także zewnętrznej, jest często ważnym argumentem przemawiającym za nieruchomością na przedmieściach. Nie jest to jednak pomysł bez wad – codzienne dojazdy do pracy zabierają mnóstwo czasu i często wiążą się ze staniem w długich korkach – o tym, jak niekorzystny może mieć to wpływ na zdrowie pisaliśmy w artykule: Korki na drogach. Trzeba także pamiętać, że dom to nie tylko koszt jego postawienia – także jego utrzymanie to niejednokrotnie spory wydatek. Do tego trzeba doliczyć wysokość składki na ubezpieczenie, które niestety bywa droższe w przypadku takich nieruchomości. Czy jednak zawsze? Ile może kosztować polisa? 

Koszt ubezpieczenia domu 

Przede wszystkim polisa powinna być dedykowana dla domu. Istnieje wiele takich produktów, nie jest możliwe jednoznaczne określenie ceny każdego z nich. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości – narzędzia, dzięki któremu można obliczyć dokładną wysokość składki  w kilku różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wystarczy wypełnić formularz, który jest skonstruowany w taki sposób, aby cena była podana dla konkretnego domu. Do ważnych parametrów należą między innymi: 

  • Wielkość nieruchomości 

Większy dom będzie wymagał wyższej sumy ubezpieczenia, aby pokryć koszty ewentualnych zniszczeń. 

  • Rodzaj konstrukcji 

Ubezpieczyciel zapyta o to, czy jest ona niepalna, czy na przykład chcesz ubezpieczyć dom drewniany. Wówczas zabezpieczenia przeciwpożarowe będą działały na korzyść ubezpieczanego. 

  • Adres  

Ważna jest miejscowość – w niektórych miastach odsetek kradzieży jest większy niż gdzie indziej, dlatego cena może się różnić w zależności od lokalizacji, ale nie bez znaczenia jest także sam teren. Jeśli istnieje zagrożenie powodzią, nie każda polisa będzie chroniła przed zniszczeniami z niej wynikającymi, więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie od powodzi. 

  • Rodzaj zabudowy 

Ważne będzie nie tylko to, czy dom jest wolnostojący, czy stanowi część zabudowy szeregowej, ale także takie elementy, jak na przykład istnienie piwnicy. 

  • Zabezpieczenia 

Na korzyść ubezpieczonej nieruchomości działa każde zabezpieczenie antywłamaniowe, przeciwpożarowe czy alarm. Wówczas ryzyko dużych szkód maleje, a ubezpieczenie danej nieruchomości jest mniej ryzykowne. Dzięki temu można liczyć na niższą składkę. 

  • Suma ubezpieczenia 

Wysokość świadczenia, jakie będziesz chciał otrzymać za powstałą szkodę, będzie mieć zasadniczy wpływ na cenę polisy. Warto dokładnie oszacować, jaka suma będzie zadowalająca, uważając przy tym, aby nie wystąpiła potrzeba doubezpieczenia, ani nieruchomość nie okazała się nadubezpieczona.

Ile zatem może kosztować polisa? Warto porównać ceny w różnych firmach, ten sam zakres ochrony może wiązać się z niższą lub wyższą składką. Aby jednak móc podać szacunkowy koszt, stworzyliśmy porównanie ubezpieczeń dla nieruchomości o następujących parametrach: 

  • wartość nieruchomości: 400 000zł 
  • dom wolnostojący, 
  • podpiwniczony,  
  • 200m2 
  • lokalizacja: Warszawa 
  • prowadzona działalność gospodarcza w nieruchomości: brak 
  • szkody w ostatnich 5 latach: brak 
  • suma ubezpieczenia od ognia i zdarzeń losowych: 40 000zł 

W zależności od zakresu ochrony, w Towarzystwie Ubezpieczeniowym LINK4 , wysokość składki wyniosła 227 zł.

Ubezpieczenie mieszkania 

Z innymi problemami muszą zmierzyć się osoby, które zdecydowały się na mieszkanie w mieście. Co prawda zwykle dojazd do pracy zajmuje mniej czasu, ale brak ogródka rekompensuje jedynie balkon. Mieszkanie wiąże się także ze sprawami, które nie są zależne od pojedynczego mieszkańca, decyzję musi podjąć cała wspólnota. Niewątpliwie jednak koszty utrzymania lokalu są mniejsze, niejednokrotnie także mniej trzeba zapłacić za ubezpieczenie nieruchomości. Także w tym przypadku zasadnicze znaczenie ma zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz przeznaczenie ubezpieczenia – inne kwoty firma proponuje w przypadku podstawowej ochrony mieszkania kupionego na kredyt, mniej zaś trzeba zapłacić za lokal wynajmowany. O koszcie ubezpieczenia mieszkania przeczytasz również w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

 Ubezpieczenie nieruchomości – dodatki 

Należy także pamiętać, że ubezpieczenie nieruchomości często można wzbogacić o dodatkowe polisy, takie jak na przykład ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy dodatkowa ochrona dla posiadanych dzieł sztuki. Warto zatem sprawdzić nie tylko ostateczną cenę polisy, ale także możliwości, jakie daje. Może się bowiem okazać, że choć cena polisy nie jest wysoka, dodatkowe umowy należy zawrzeć oddzielnie – co łącznie daje znacznie wyższy koszt, niż zakup polisy nieco droższej, ale umożliwiającej rozszerzenie ochrony na atrakcyjnych warunkach. 

ubezpieczeine mieszkania kalkulator

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC