Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie domu od burzy – jaką polisę wybrać?

Lato to czas, kiedy pogoda płata figle. Upał jednego dnia wcale nie gwarantuje, że nazajutrz nie będą błyskać pioruny. Czy domy są wówczas bezpieczne? Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie domu od burzy?

Czy istnieje ubezpieczenie domu od burzy?

Skutki zmiennej pogody mogą nieść poważne zagrożenie zarówno dla życia i zdrowia, jak i dobytku. Zmiany klimatyczne powodują, że gwałtowne burze, gradobicia czy nawet tornada zdarzają się coraz częściej także w Polsce. Anomalie pogodowe są niebezpieczne dla osób przebywających poza domem, dlatego ważne jest nieignorowanie ostrzeżeń meteorologicznych. Jeśli rozesłane zostają alerty pogodowe – najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu. Ale czy można ochronić go przed skutkami gradobicia czy silnego wiatru? Nie istnieje osobne ubezpieczenie domu od burzy. Co zatem można zrobić? Jaką polisę kupić?

Ubezpieczenie domu od burzy – jaka to polisa?

Ochronę przed anomaliami pogodowymi, które często oznaczają silny wiatr, wyładowania elektryczne czy nawalne deszcze, można zyskać kupując dobre ubezpieczenie mieszkania. Nie każda jednak polisa gwarantuje ochronę przed zjawiskami meteorologicznymi – aby to sprawdzić, trzeba dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Szczególnie ważny jest rozdział, w którym podano definicje. Nie każdy ubezpieczyciel tak samo rozumie pojęcie na przykład wiatru huraganowego. 

 ubezpieczenie domu od burzy

Definicje – czym mogą się różnić? 

Dla przykładu – w większości towarzystw ubezpieczeniowych, w definicjach, można przeczytać, że huragan to nie wiatr występujący na określonym terenie geograficznym o specyficznych cechach, ale każdy wiatr o ustalonej prędkości. Zwykle jest to wiatr, który wieje 61-65 km/h. Jednak minimalna prędkość wiatru, która uprawnia do uzyskania odszkodowania za spowodowane przez niego szkody, jest wartością ustalaną indywidualnie. Dlatego nie każda umowa spowoduje w razie powstania szkody wypłatę świadczenia.

Gdzie znaleźć ubezpieczenie domu od burzy?

Przy obecnej sytuacji pogodowej ubezpieczenie domu od burzy staje się koniecznością. Aby polisa gwarantowała realną ochronę, dom musi być ubezpieczony przed skutkami żywiołów. Najlepiej wybrać polisę, która ma najszerszy zakres ochrony. Może wówczas chronić nie tylko przed skutkami burzy, ale także na przykład:

  • gradobicia,
  • wiatru i trąby powietrznej,
  • powodzi,
  • pożaru.

Jak zatem znaleźć ofertę, która zagwarantuje szeroki zakres ochrony, a jednocześnie nie będzie bardzo droga?

Jak znaleźć najlepszą polisę mieszkaniową?

Każda osoba, która planuje kupić polisę, ma tak na prawdę inne potrzeby. Inaczej będzie chroniony duży dom z ogrodem stojący na wolnej przestrzeni, czego innego będzie potrzebowało mieszkanie. W tym drugim przypadku ważna jest na przykład wysoka suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Bliskość wielu sąsiadów powoduje bowiem ryzyko uszkodzenia ich mienia. Ze względu na różnice w ubezpieczeniach i potrzebach osób szukających polisy najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie z agentem. Jest ono bezpłatne i niezobowiązujące. Agent może jednak wysłuchać szczegółów sytuacji, dowiedzieć się więcej o ubezpieczanym mieniu, i dopasować ubezpieczenie. Przedstawione oferty można na spokojnie przeanalizować w domu i nie trzeba się na żadną decydować. Ale jeśli spotkanie z agentem z jakiegoś powodu jest niemożliwe, dostępne są także inne możliwości. Można na przykład skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości lub sprawdzić polecane polisy w rankingach ubezpieczeń.

Jak uzyskać świadczenie za zniszczenia mając ubezpieczenie domu od burzy?

Uzyskanie odszkodowania jest rzeczą formalnie prostą. Wystarczy w określonym terminie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Warto sprawdzić już przy podpisywaniu umowy, ile jest na to czasu. Czasem bowiem trzeba o szkodzie poinformować już tego samego dnia. Ważne jest dokumentowanie interwencji straży pożarnej czy policji. Po zgłoszeniu szkody należy czekać na wizytę rzeczoznawcy. Warto przedstawić mu wszystkie rachunki – zarówno za sprzęty i wyposażenie mieszkania, jak i ewentualne koszty poniesione podczas ratowania dobytku. O wysokości odszkodowania ubezpieczyciel poinformuje przed jego wypłatą – ta zaś powinna nastąpić do 30 dni od zdarzenia.

baner kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC