Ubezpieczenie dla dziecka

Ubezpieczenie dziecka zimą – o czym trzeba pamiętać?

Szczególnie potrzebne jest ubezpieczenie dziecka zimą, nawet jeśli tak jak tegoroczna – nie przyniosła mrozów. Mimo braku śniegu zima to czas, kiedy pojawia się sporo zagrożeń niewystępujących w innych porach roku. Przed czym warto zabezpieczyć dziecko w zimowych miesiącach?

Ubezpieczenie dziecka zimą – czas wyjazdów

Przede wszystkim zima to czas, kiedy pojawia się wiele okazji to tego, aby wyjechać. Rodzice mogą bowiem przedłużyć wolne z okazji Świąt Bożego Narodzenia, połączyć z zimowym szaleństwem Nowy Rok – lub wziąć urlop wtedy, kiedy wypadają ferie zimowe w szkołach. Najchętniej w tym okresie wybierane są wyjazdy na narty, ale także spacery po górach mogą okazać się szczególną atrakcją – zwłaszcza że nawet w Polsce w niektórych rejonach można cieszyć się śniegiem. Tymczasem zimowe wyjazdy, nawet te, które nie mają w planach uprawiania żadnego sportu – mogą być przyczyną groźnych urazów. Śnieg, za którym tęsknimy, a który można znaleźć w górach – zwiększa zagrożenie upadkiem i kontuzjami. I choć ubezpieczenie turystyczne potrzebne jest w każdym okresie podczas wędrówek – zimą może okazać się szczególnie potrzebne. 

Atrakcje zimowe

Zimą, kiedy nie brakuje wolnych dni, dzieci chętnie spędzają czas na atrakcjach charakterystycznych dla tej pory roku. Choć temperatury za oknami są wciąż dodatnie, skorzystać można na przykład ze sztucznych lodowisk. Nawet dzieci, które spędzają czas w miastach i nigdzie nie wyjeżdżają – mogą zatem skorzystać z zimowych zabaw. Tymczasem lodowiska także stanowią zagrożenie dla zdrowia. Zwłaszcza w czasie, gdy jazda na łyżwach zdarza się bardzo rzadko – naturalnie nie zamarzają ani stawy ani jeziora. Jedyną możliwością spróbowania swoich sił w łyżwiarstwie jest odwiedzenie sztucznego lodowiska, a to większości dzieciom zdarza się sporadycznie. Brak treningów to kolejny powód większego zagrożenia, jakie wiąże się z jazdą po lodzie. W takiej sytuacji ubezpieczenie grupowe kupione w szkole może okazać się niewystarczające. Niskie sumy ubezpieczenia powodują, że odszkodowanie nie jest wysokie i może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia, rehabilitacji i korepetycji, które będą potrzebne po długiej nieobecności w szkole.

Przeczytaj także: Sezon na sporty zimowe – ubezpieczenie dla łyżwiarzy 

Ubezpieczenie dziecka zimą – pozostanie w domu nie daje gwarancji bezpieczeństwa!

Zimą, nawet jeśli jest względnie ciepło – trwa sezon grzewczy. Oznacza to, że nawet te dzieci, które nie wyjeżdżają ani nie korzystają z zimowych atrakcji w mieście – nie są całkiem bezpieczne. Trzeba pamiętać, że sezon grzewczy to zagrożenie dla domowników. Oprócz pożarów, które w tym czasie wybuchają często – pojawia się zagrożenie zatrucia czadem. Przede wszystkim więc konieczne jest regularne sprawdzanie instalacji i urządzeń grzewczych, instalacja w domu czujników czadu – ale także dobre ubezpieczenie, zarówno nieruchomości, jak i mieszkańców. 

Przeczytaj także: Czad – ogromne niebezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Grupowe ubezpieczenie dziecka

Istnieje możliwość objęcia dziecka ubezpieczeniem grupowym w szkole czy przedszkolu, które nie kosztuje dużo, a chroni przed wypadkami także poza placówką. Oznacza to, że nawet wypadek na łyżwach czy w domu w wolny dzień – będzie skutkował wypłatą odszkodowania. Choć takie ubezpieczenia nie są drogie – trzeba pamiętać, że niska cena wynika zwykle z wąskiego zakresu ochrony oraz niskich sum gwarancyjnych. Tymczasem dziecko narażone jest na wypadki zwykle znacznie bardziej niż dorosła osoba – chętniej jeździ na łyżwach, biega po podwórku czy korzysta z innych dostępnych atrakcji. Dlatego koniecznością jest znalezienie indywidualnej polisy NNW. Tylko w ten sposób można zyskać gwarancję, że odszkodowanie będzie wystarczająco wysokie – adekwatne do powstałej szkody.

Ubezpieczenie dziecka zimą – czy tylko NNW?

Ubezpieczenie dziecka zimą

Nie tylko ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) może być potrzebne dziecku. Innym rozwiązaniem jest indywidualne ubezpieczenie na życie z dodatkami, które także może chronić przed skutkami wypadków. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wybrania ubezpieczenia posagowego – a więc takiego, które oprócz bezpieczeństwa w codziennym życiu zapewni także gromadzenie środków na przyszłość.

Przeczytaj także: Polisa posagowa – czy i kiedy jest dobrym wyborem dla dziecka?

Ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC