Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie dzieła sztuki

Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania zwykle nie obejmuje ochrony dzieł sztuki. Są one jednak tak cenne, że należy im zapewnić bezpieczeństwo. Do tego celu należy wybrać jednak specjalną polisę. Potrzeba podpisania umowy pojawia się zwłaszcza w miejscach, które dysponują dużą ilością dzieł sztuki, a więc w galeriach czy muzeach. Ale wiele osób posiada także cenne przedmioty w domu.  Jakie ubezpieczenie dzieła sztuki wybrać, aby eksponaty były bezpieczne?

Czy trudno jest znaleźć ubezpieczenie dzieła sztuki?

Niestety w Polsce wciąż jeszcze nie jest to łatwe zadanie. Zarówno galerie czy muzea, jak i prywatni właściciele dzieł sztuki, borykają się z problemem znalezienia  właściwej polisy. Pod pewnymi względami jest to zrozumiałe – zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej la dzieł sztuki nie jest łatwym zadaniem z kilku powodów:

  • Trudności z oszacowaniem wartości

Dzieła sztuki nie mają łatwej do określenia wartości. Rynek sztuki jest bardzo zmienny i trudno jest określić, na jaką sumę powinien być ubezpieczony dany eksponat, aby odszkodowanie pokryło powstałą szkodę.

  • Problem falsyfikatów

W przypadku dzieł sztuki także określenie ich autentyczności nie jest łatwym zadaniem. Największy problem pojawia się wtedy, gdy dzieło sztuki zostanie przypisane do autora i uznane za oryginał, na tej podstawie też oszacowana zostanie jego wartość – i znajdzie się ubezpieczyciel, który podejmie się jego ochrony, a po kilku latach okaże się, że był to falsyfikat. 

Przykład:

Jeśli dzieło sztuki objęte ochroną przez towarzystwo ubezpieczeniowe AXA okaże się falsyfikatem, AXA za wartość przedmiotu uznaje stan faktyczny, a więc od początku trwania umowy występowała znaczna nadpłata. W takiej sytuacji ubezpieczony otrzyma zwrot nadpłaconej składki od ubezpieczyciela, proporcjonalnie do zmiany wartości ubezpieczeniowej.

  • Specjaliści

Trzeba także zauważyć, że ogromnym problemem jest brak zatrudnionych przez ubezpieczycieli specjalistów, którzy mogliby oszacować zarówno wartość samego dzieła sztuki, jak i szkody, jeśli taka wystąpi.

Czy możliwe jest ubezpieczenie dzieła sztuki?

Mimo wszystko istnieje kilka możliwości, aby ubezpieczyć posiadane dzieła sztuki. Jedną z nich jest ubezpieczenie oferowane przez PZU, jednak pozwala ono objąć ochroną jedynie eksponaty wystawowe i targowe. Polisa Ubezpieczenie eksponatów wystawowych i targowych w PZU skierowana jest do instytucji, które są organizatorami tego typu imprez. Jak zatem może ubezpieczyć swoje dzieła sztuki prywatny kolekcjoner? Na polskim rynku można znaleźć jeszcze ubezpieczenie oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe AXA. Polisa Ubezpieczenie dzieł sztuki jest prawdopodobnie najlepszym z tego typu dedykowanych dziełom sztuki produktów na rynku polskim. Przede wszystkim zapewnia ochronę all risk – a więc zabezpiecza przed każdym ryzykiem. Cechą charakterystyczną ubezpieczenia jest także ochrona wall to wall – czyli także podczas demontażu, transportu i montażu, na każdym etapie prac. Co ciekawe ochroną objęte są dzieła sztuki także wtedy, gdy nie znajdują się w deklarowanym miejscu ubezpieczenia – a przebywają na przykład u konserwatora. Polisa kierowana jest do prywatnych kolekcjonerów, ale także do muzeów i galerii oraz podmiotów działających na rynku dzieł sztuki. Oferta dostosowana jest zatem do zróżnicowanych potrzeb poszczególnych grup. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie ruchomości domowych – jaką polisę wybrać?

Inne możliwości ubezpieczenia dzieł sztuki

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest ubezpieczenie oferowane przez Lloyd’s -Ubezpieczenie Prywatnych Klientów Sztuki. Warto jednak zapoznać się z warunkami polisy przed jej podpisaniem. Ubezpieczyciel bowiem szczegółowo opisuje wymagania dotyczące bezpieczeństwa, jakie muszą być spełnione, aby mogło zostać wypłacone odszkodowanie. Zgłoszenie uszkodzenia bądź utraty dzieła sztuki musi nastąpić niezwłocznie, najpóźniej 24 godziny po odkryciu tego faktu. Ubezpieczenie nie chroni przed zniszczeniem wynikającym z upływu czasu ani przed błędami popełnionymi podczas konserwacji dzieła sztuki. Podstawą do niewypłacenia świadczenia jest także niewłaściwe zabezpieczenie na czas transportu oraz wpływy środowiska – takie jak zbyt duża wilgotność lub nasłonecznienie.

baner kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC