ubezpieczenia grupowe

Kiedy można kupić ubezpieczenie grupowe? 

Ubezpieczenie grupowe dla pracowników jest coraz częściej kupowane przez właścicieli firm – jest to niewielki wydatek, który pozwala uatrakcyjnić oferowane stanowisko. Dzięki temu można zatrzymać aktualnych pracowników i szybciej przyciągnąć nowych. Kiedy można kupić taką polisę? Czy istnieją ograniczenia dotyczące wielkości firmy, która może zapewnić swoim pracownikom dostęp do takiego ubezpieczenia? 

Ubezpieczenie grupowe 

Ubezpieczenie grupowe powoli staje się oczywistym elementem benefitów wynikających z pracy etatowej. Coraz częściej także, wzorem innych państw, takich jak Wielka Brytania, pracodawcy sami opłacają składki, nie obciążając nimi objętych polisą pracowników. Ale nawet popularniejsze w Polsce rozwiązanie, jakim jest odliczanie kosztów ubezpieczenia od wynagrodzenia, cieszy się dużą popularnością i pracownicy chętnie przystępują do grupowych polis. Z czego to wynika? 

  • Niska wysokość składki 

Bez względu na to, czy firma zapewnia pakiet medyczny czy też możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie, każde rozwiązanie tego typu ma jedną zasadniczą zaletę, jaką jest jego cena. Ta sama polisa, gwarantująca podobny zakres ochrony, zawsze wymaga opłacenia wyższej składki, jeśli jest indywidualna. W wariancie grupowym cena jest niższa, gdyż nie trzeba z każdym ubezpieczonym dokładnie omawiać warunków, nie jest też dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki temu ubezpieczyciel oszczędza mnóstwo czasu na spotkaniach z klientami, co znacząco obniża koszty.  

  • Możliwość otrzymania podwójnego świadczenia 

Kolejnym argumentem, który skłania pracowników do przystąpienia do polisy jest fakt, że nie wyklucza to posiadania innego ubezpieczenia. Jeśli pracownik podpisał już indywidualną umowę na takie samo ubezpieczenie, nadal może przystąpić do polisy kupionej przez firmę. Zwykle indywidualnie wybrane ubezpieczenie zawiera atrakcyjne dodatki i jest lepiej dopasowane do potrzeb ubezpieczonego. Jednak posiadanie dwóch polis oznacza – w razie wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego – wypłatę odszkodowania z tytułu dwóch różnych umów. Dzięki temu ponosząc niewielki koszt grupowego ubezpieczenia można znacznie podnieść wysokość otrzymanego świadczenia w razie wypadku lub niezdolności do pracy (jeśli taką ochronę oferują obie umowy). 

  • Bezpieczeństwo w niskiej cenie 

Najbardziej atrakcyjna wydaje się jednak możliwość skorzystania z grupowej oferty dla osób, które nie posiadają jeszcze żadnej polisy. Także Ci pracownicy, którzy nie rozważali zakupu ubezpieczenia, mogą teraz skorzystać z polisy za niewielkie pieniądze. Ważnym aspektem jest także fakt, że coraz częściej pracodawcy sami opłacają składkę, wówczas ochrona nie wiąże się z żadnym kosztem dla pracownika. 

Ubezpieczenie grupowe – korzyści dla pracodawcy 

Poza chętnym przystępowaniem do ubezpieczeń grupowych przez pracowników, korzyści ze stworzenia takiej możliwości czerpią także sami pracodawcy. Jakie najważniejsze argumenty przemawiają za kupieniem grupowej polisy dla firmy? 

  • Uatrakcyjnienie miejsca pracy 

Przede wszystkim, w dobie niskiego bezrobocia i braku kompetentnych osób chcących podjąć pracę na oferowanych stanowiskach, bardzo ważne jest uatrakcyjnienie powstałych wakatów. Koszt przeszkolenia nowego pracownika zwykle jest bardzo wysoki, częste zmiany na stanowiskach to spore koszty. Firmy oferują więc wiele benefitów pozapłacowych, popularne są karty sportowe czy kursy językowe. Pojawienie się na polskim rynku zagranicznych korporacji sprawiło, że normą stają się wejściówki na siłownię czy możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Polscy przedsiębiorcy muszą sprostać tej konkurencji, jeśli ich celem jest podobny sukces na rynku. Dlatego grupowe ubezpieczenia na życie stają się coraz bardziej popularne. 

  • Możliwość zaliczenia składek w koszty firmy 

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość zaliczania opłaconych składek w koszty firmowe. Dzięki temu można w prosty sposób uatrakcyjnić miejsce pracy nie podnosząc pensji, co wiązałoby się z wyższymi składkami na ubezpieczenie w ZUS oraz kwotą podatku.  

Ubezpieczenie grupowe na życie 

Grupowe ubezpieczenie na życie, wbrew powszechnej opinii, może być kupione nawet przez najmniejsze firmy. Oczywiście nie każda umowa może być zawarta przez małe przedsiębiorstwa, ale istnieją na rynku oferty pozwalające objąć ochroną już dwóch członków firmy. Jest to więc dobre rozwiązanie na przykład dla nowych spółek dwuosobowych, które jeszcze nie zatrudniają pracowników. Szczegółowy opis poszczególnych ofert znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie grupowe – czym różnią się oferty? 

 ubezpieczenie grupowe

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC