Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie samochodu – holowanie w ramach polisy

Samochód, niezależnie od tego, czy nowy – z salonu, czy też wieloletni towarzysz podróży, czasem potrzebuje holowania. W awaryjnej sytuacji dobrze jest wiedzieć, gdzie zadzwonić, aby uzyskać pomoc, a także nie musieć się martwić o finanse. Jak ubezpieczyć samochód, aby holowanie było w pakiecie?  

Ubezpieczenie samochodu – laweta czy pomoc przyjaciół? 

Jeśli pojazd został uszkodzony w zdarzeniu drogowym lub po prostu uległ awarii, czasem nie może dojechać do warsztatu o własnych siłach. Co wówczas zrobić? Taki pojazd należy odholować. Są na to dwie metody: 

  • holowanie za pomocą linki holowniczej, 
  • wezwanie lawety. 

Który sposób jest lepszym rozwiązaniem? Na pozór proste holowanie, wymaga w rzeczywistości sporych umiejętności, których niestety nie zdobywa się na kursie prawa jazdy. Najczęstszym problemem jest uderzenie holowanego pojazdu w ten, który miał pomóc. Nie w każdym przypadku ubezpieczyciel pokryje szkody związane z takim zdarzeniem, warto więc rozważyć wezwanie lawety. To jednak niesie za sobą konieczność pokrycia często sporych kosztów, ale nie musi tak być. Jeśli posiadasz odpowiednie ubezpieczenie, możesz liczyć na pomoc w ramach pakietu Assistance. Podstawową wersję towarzystwa ubezpieczeniowe często dokładają gratis już do obowiązkowego ubezpieczenia OC – jednak oferowane usługi mogą być bardzo ograniczone. Aby mieć pewność, że ubezpieczenie zadziała bez względu na miejsce zdarzenia, a holowanie będzie bezpłatne nawet, jeśli do najbliższego warsztatu jest daleko – trzeba rozszerzyć ochronę. Jakie możliwości są dostępne na rynku? 

Holowanie w ramach ubezpieczenia – kolizja 

Jeśli holowanie jest potrzebne z powodu kolizji, w której jesteś poszkodowany – koszt wezwania lawety powinien pokryć ubezpieczyciel sprawcy. Trzeba jednak pamiętać, że może on odmówić zwrotu poniesionych kosztów lub wypłacić mniejszą kwotę, niż rzeczywiście wydano. Powodem, dla którego świadczenie może być wstrzymane lub zmniejszone, może być zawyżenie kosztów holowania. Ubezpieczyciel ma prawo wypłacić średnią stawkę obowiązującą na rynku, wezwanie najdroższej możliwej firmy może wiązać się z koniecznością samodzielnego pokrycia części kosztów. Oczywiście należy wziąć pod uwagę sytuacje, kiedy poszkodowany nie może sam podejmować decyzji, gdyż na przykład wymaga interwencji lekarskiej. Każda sytuacja jest wyjątkowa, ale trzeba pamiętać, by celowo nie zwiększać kosztów. 

Holowanie z powodu awarii 

Zupełnie inna sytuacja zachodzi, gdy holowanie jest konieczne ze względu na awarię, której uległ samochód. Wówczas jedyną możliwością uniknięcia kosztów wezwania lawety jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Jakie polisy gwarantują pomoc w takim wypadku? Jak daleko może być holowany uszkodzony pojazd? 

Warta 

Kupując ubezpieczenie samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym Warta (polisa WARTA Moto Assistance), możesz liczyć na holowanie nawet bez limitu kilometrów. Od Ciebie zależy, jaki pakiet Assistance wybierzesz. Dostępne opcje to: 

  • Assistance Standard – obejmujące holowanie do 100 km, jednak tylko w razie wypadku, do którego doszło na terytorium Polski 
  • Assistance Złoty – w którym zasięg holowania jest większy, wynosi bowiem 200 km i nie ma znaczenia w tym przypadku, czy holowanie potrzebne jest z powodu kolizji czy też innego zdarzenia. Pakiet działa w całej Europie. 
  • Assistance Złoty+, w którym zasięg zwiększono o dodatkowe 200 km, pojazd może być więc holowany aż 400 km od miejsca zdarzenia. 
  • Assistance Platynowy – to ubezpieczenie, które jest spełnieniem oczekiwań każdego kierowcy. Na terenie Polski holowanie nie ma limitu kilometrów, natomiast poza granicami kraju – pojazd może być holowany aż 1200km. 

PZU Auto Pomoc  

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na rozszerzenie obowiązkowej polisy OC o darmowy pakiet Assistance. Zwykle jest to pomoc w minimalnym zakresie, a w przypadku PZU można liczyć na wariant Komfort. Także kierowcy, którzy wykupili Autocasco, dostają ten sam pakiet w prezencie. Poza naprawą w miejscu zdarzenia czy pokryciem kosztów parkingu, jeśli auto zostało unieruchomione, można także liczyć na holowanie. Limit wynosi jednak 150km. Wybierając polisę Pomoc w Drodze w wariancie Komfort holowanie zawsze ma ograniczoną odległość, jednak decydując się na szerszy wariant Auto Pomoc Super, ograniczenie znika – jeśli wypadek lub awaria ma miejsce w Polsce, w pakiecie otrzymujesz możliwość holowania bez limitu kilometrów, za granicą natomiast limit wynosi aż 1200km. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC