Zadzwoń teraz:

Ubezpieczenie kampera i przyczepy kempingowej

Dynamiczna w ostatnich latach sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa, w tym ograniczenia wprowadzane przez rządy, spowodowały, że wzrosło zainteresowanie podróżowaniem kamperem. Bez wątpienia przyczyniły się do tego zamknięcia hoteli i pensjonatów, a także utrudnienia w podróżowaniu.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu przyczep i kamperów?

Miłośników podróżowania kamperem nie brakuje, staje się to wręcz modnym i bardzo częstym środkiem transportu i noclegu. Nie zobowiązuje do żadnych wcześniejszych rezerwacji, umożliwia swobodne podróżowanie i codzienną zmianę miejsca pobytu z zagwarantowaniem bliskości natury. Własny kamper to koszt blisko 200 tys. zł, a tańszą alternatywą jest zakup przyczepy kempingowej, którą podpina się pod własny samochód. Istnieje też możliwość dobowego wynajmu z wypożyczalni zarówno kampera, jak i przyczepy. Jak każdy pojazd, poruszający się po drogach, kamper musi posiadać obowiązkowo ubezpieczenie OC. Podczas wyceny składki polisy, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę takie same kryteria jak podczas rejestracji samochodu osobowego, więc łatwiej mają kierowcy z bezszkodową jazdą i długoletnim stażem za kierownicą. Taniej będą mieli także właściciele pojazdu, który został wpisany do dowodu rejestracyjnego jako samochód specjalnego przeznaczenia. Inna sytuacja dotyczy przyczep kempingowych, gdyż dla nich również jest wymagane ubezpieczenie OC, mimo, że jest ciągnięta przez samochód, który również takie ubezpieczenie posiada. Proces ubezpieczania wygląda tak samo jak ubezpieczenie samochodu osobowego. 

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że ze względu na brak silnika postrzegana jest jako mniejsze zagrożenie na drodze, stąd cena polisy OC może być niższa. Zakup rozszerzeń polisowych jest kwestią indywidualną i każdy właściciel takich pojazdów powinien dobrze je przemyśleć. Posiadacze nowych kamperów powinni zakupić ubezpieczenie AC, ze względu na nowoczesne wyposażenie samochodu, a jeżeli wybieramy się w dalszą trasę, warto rozważyć także odpowiedni assistance, aby móc liczyć na wsparcie, gdyby doszło do niesprawności pojazdu.

Niezależność, jaką stwarza podróżowanie kamperem ceni sobie coraz więcej osób. Ważne jest jednak, aby odpowiednio zadbać o ubezpieczenie pojazdu przed wyjazdem tak, aby móc cieszyć się przygodą i wypoczynkiem.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC