Zadzwoń teraz:
Ogólne

Ubezpieczenie karty płatniczej

Dawniej posiadanie karty płatniczej należało do rzadkości, częściej płacono gotówką. Dziś już niemal każdy posiada dostęp do kota, który umożliwia transakcje bezgotówkowe. To wygodne rozwiązanie – karta nie zajmuje wiele miejsca, a w razie zgubienia można ją zastrzec. Czy jednak często zdarzają się kradzieże za pośrednictwem użycia cudzej karty? Czy ubezpieczenie karty płatniczej jest potrzebne? Przed czym może ochronić właściciela?

Co to jest ubezpieczenie karty płatniczej? Przed czym chroni właściciela?

Ubezpieczenie karty płatniczej potrzebne jest właściwie każdemu, kto często ma ją przy sobie i dokonuje transakcji bezgotówkowych lub korzysta z bankomatów. Polisa chroni przez możliwością utraty pieniędzy porzez dokonanie transakcji przez nieupoważnioną osobę. W dobie możliwości płacenia zbliżeniowo nie trzeba nawet znać numeru PIN karty, aby pozbawić właściciela zgromadzonych na koncie środków. Ubezpieczenie karty płatniczej nie zawsze jednak gwarantuje odzyskanie całej utraconej kwoty. Trzeba pamiętać, że na mocy ustawy z 2002 roku o elektronicznych instrumentach finansowych, każda karta jest ubezpieczona – ochrona obejmuje jednak jedynie utratę pieniędzy powyżej 150 euro, do której doszło przed zgłoszeniem faktu utraty karty. Dlatego banki oferują dodatkową możliwość ochrony karty, aby ochronić właściciela przed sytuacjami:

  • gdy dojdzie do transakcji dokonanej przez nieupoważnioną osobę, na przykład dokonana zostanie płatność kartą w sklepie;
  • kiedy pieniądze wypłacone zostaną przez niepowołaną osobę w bankomacie.

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie karty płatniczej?

Ubezpieczenie karty płatniczej powinny wykupić przede wszystkim osoby, które na koncie posiadają sporo pieniędzy, a z karty korzystają często. W takiej sytuacji noszą ją zwykle przy sobie, narażając na kradzież. Niebezpieczne jest także używanie bankomatów – jeśli zainstalowana jest w nim nakładka, która służy złodziejom do skanowania pasków znajdujących się na kartach, wypłata pieniędzy z bankomatu może okazać się zgubna. Ale to nie wszystkie sytuacje, w których warto posiadać ubezpieczenie karty płatniczej. Na problem warto zwrócić uwagę także w przypadku wyjazdów zagranicznych. Utrata karty za granicą może spowodować znacznie większe szkody, niż w przypadku ataku złodzieja w Polsce. 

Jak można kupić ubezpieczenie karty płatniczej?

Ubezpieczenie karty płatniczej możliwe jest przede wszystkim w banku, który ją wydał. W niektórych przypadkach znacznie łatwiejsze jest kupienie polisy, niż późniejsza z niej rezygnacja. Produkty mające chronić kartę często dołączane są automatycznie do wydawanych kart i aby z nich zrezygnować, trzeba zadzwonić na infolinię. Ale ubezpieczenie karty płatniczej w banku to nie jedyna możliwość. Produkt przeznaczony dla właścicieli kart dostępny jest także w towarzystwach ubezpieczeniowych. Warta uwagi jest na przykład polisa oferowana przez TU Concordia. 

Ubezpieczenie karty płatniczej – w banku czy w towarzystwie ubezpieczeniowym?

Przyjrzyjmy się więc ofercie ubezpieczenia kart w TU Concordia. Co daje ubezpieczenie? Przede wszystkim chroni środki zgromadzone na koncie, do którego przypisana jest karta. Nie ma znaczenia, czy ochroną ma być objęta karta Visa, Mastercard czy jakakolwiek inna. Ochroną objęta jest kradzież dokonana poprzez użycie karty i wyplata środków z bankomatów na całym świecie. Ale wybierając ubezpieczenie karty płatniczej u ubezpieczyciela, można także rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie NNW, kosztów leczenia za granicą lub wybrać pakiet assistance. Czy to lepsza ochrona niż oferowana przez bank? Okazuje się, że wszystko zależy od banku.

Co oferuje ubezpieczenie karty płatniczej w banku?

Każdy bank, który wprowadził ofertę umożliwiającą dodatkowe ubezpieczenie karty płatniczej, ma prawo zawierać umowy na dowolnych zasadach. Żaden przepis nie określa bowiem, co w takim dobrowolnym ubezpieczeniu powinno się znaleźć. Aby mieć pewność kiedy można ubiegać się o odszkodowanie, warto zapoznać się z warunkami polisy. Dla przykładu:

  • mBank – Bezpieczna Karta

To ubezpieczenie chroni przed każdym nieuprawnionym użyciem karty. Pieniądze zostaną zwrócone za użycie zbliżeniowe i transakcje zabezpieczone numerem PIN w sklepach, oddziałach banku, bankomatach, a także podczas zakupów w internecie.

  • Millenium – Bezpieczna Karta

W przypadku tego ubezpieczenia wadą jest automatyczne dołączanie go do wydawanej karty. Zdarzają się sytuacje, w których klient banku nie wie, że posiada (i opłaca) takie ubezpieczenie. Jednak ochrona ma szeroki zakres. Oprócz ochrony przed nieuprawnionym użyciem karty ubezpieczyciel, którym jest w tym przypadku PZU, zwróci koszt wyrobienia nowych dokumentów. Ochroną objęta jest także gotówka wypłacona z bankomatu – jednak tylko przez 72 godziny po dokonaniu transakcji. Warta uwagi jest także ochrona kupionych za pośrednictwem karty przedmiotów – obowiązuje aż przed 60 dni. Ostatnią ciekawostką dotyczącą ubezpieczenia jest gwarancja zwrotu różnicy w cenie – jeśli kupiony został przedmiot, który dostępny jest w niższej cenie w innym sklepie i można przedstawić papierową ofertę, z której jasno to wynika, ubezpieczyciel zwróci różnicę. 

Czy warto kupić ubezpieczenie karty kredytowej?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaka oferta jest dostępna. Przede wszystkim więc warto poświęcić czas na przeanalizowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) oferowanych przez bank i sprawdzić jego koszt. W niektórych przypadkach taka ochrona może być korzystniejsza niż tradycyjna polisa kupiona w towarzystwie ubezpieczeniowym. 

Ubezpieczenie na życie 

Ubezpieczenie karty płatniczej
5 (100%) 6 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!