Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) – co to jest?

W wielu poradnikach znajduje się informacja o tym, że wybierając ubezpieczenie należy zdecydować się takie, w którym suma na pokrycie kosztów leczenia (KL) jest wysoka. Dlaczego jest to tak ważne i kiedy można uznać, że jest ona wystarczająca? 

Ubezpieczenie KL  

Ubezpieczenie KL, a więc kwota przeznaczona na pokrycie kosztów leczenia, ma służyć do pokrycia wszystkich potrzeb osoby, która posiadając polisę – zachoruje. Na co więc mogą być przeznaczone pieniądze? Ubezpieczenie kosztów leczenia to część wydatków, jakie gwarantuje pokryć polisa turystyczna. Jako, że nie jest ona obowiązkowa, każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo dowolnie kształtować zarówno wysokość sumy ubezpieczenia przeznaczonej na ten cel, jak i cenę polisy. Ubezpieczenie KL pokrywa jednak w każdej sytuacji wszystkie wydatki związane z leczeniem, a więc: 

  • badania diagnostyczne, 
  • konsultacje specjalistów, 
  • każdy dzień wymagający hospitalizacji, 
  • zabiegi chirurgiczne i operacje, których wymaga chory, 
  • lekarstwa, akcesoria medyczne, środki opatrunkowe, których chory potrzebuje, 
  • w przypadku wyjazdu zagranicznego – transport medyczny do kraju w razie, gdy potrzebny jest do tego celu specjalistyczny sprzęt, 
  • ratownictwo górskie lub morskie (nie wszystkie polisy gwarantują finansowanie takiej pomocy, ale część produktów zawiera taką ofertę). 

Ubezpieczenie kosztów leczenia 

Ubezpieczenie kosztów leczenia może nie pokryć jednak wydatków, jeśli zdarzenie wywołane zostanie sytuacją znajdującą się na liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Każda polisa zawiera zbiór takich sytuacji, są one szczegółowo opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Decydując się na ofertę lub porównując różne umowy warto sprawdzić, co znajduje się na tej liście – może się bowiem okazać, że atrakcyjna finansowo oferta nie spełni swojej funkcji, gdyż bardzo wiele sytuacji objętych jest wyłączeniem. Ubezpieczenia turystyczne zwykle nie są wielkim wydatkiem w porównaniu do kosztów podróży, w wielu przypadkach warto więc zdecydować się na nieco droższą ofertę w zamian za szerszy zakres ochrony. 

Ubezpieczenie kosztów leczenia – czy EKUZ nie wystarczy? 

Zarówno podróżując po Polsce, jak i wyjeżdżając za granicę z dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnej opieki medycznej (EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), wiele osób nie widzi potrzeby zakupu dodatkowej ochrony, nawet jeśli jej cena jest atrakcyjna. Czy jest to słuszne założenie?  

  • Wycieczka w granicach kraju – czy ubezpieczenie w ramach NFZ nie wystarczy? 

Oczywiście w wielu przypadkach objęcie ubezpieczeniem Narodowego Funduszu Zdrowia bardzo się przydaje. Nie powinno jednak stanowić jedynego zabezpieczenia podczas wyjazdu – warto zastanowić się, co może się stać, gdy podczas urlopu nagła choroba poza godzinami pracy ośrodka spowoduje konieczność skorzystania z prywatnej konsultacji. Podczas wakacji, z dala od domu, każdemu zależy na szybkiej pomocy – chorowanie w hotelu, a tym bardziej w namiocie, jest bardziej uciążliwe niż we własnym domu. Tym bardziej więc nie należy zwlekać ze znalezieniem pomocy, a prywatna opieka wiąże się z poniesieniem często wysokich kosztów. 

  • Wyjazd za granicę – dlaczego EKUZ to za mało? 

W przypadku wyjazdów zagranicznych warto pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa koszty leczenia tylko do takiej wysokości, do jakiej uprawnieni są do korzystania ze świadczeń mieszkańcy. Nie wszędzie jednak wszystkie świadczenia są dostępne za darmo – w niektórych krajach część kwoty należy zwrócić, a usługi nie zawsze są na wysokim poziomie. Nie oznacza to jednak, że nie warto posiadać takiego dokumentu – w niektórych sytuacjach okazuje się on przydatny, choć nie powinien stanowić jedynego zabezpieczenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Co to jest karta EKUZ? Jak i gdzie ją wyrobić? 

Ubezpieczenie kosztów leczenia – ile powinno wynosić? 

ubezpieczenie KL

 

Jaka kwota ubezpieczenia KL będzie zatem wystarczająca? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, im wyższa suma gwarancyjna, tym lepiej. Można jednak korzystać z sugestii specjalistów: 

  • minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Europie powinna wynosić 200 000 euro, 
  • zalecana suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Europie to 30 – 40 000 euro, 
  • zalecana suma ubezpieczenia kosztów leczenia poza Europą to 40 – 50 000 euro. 
  • średnia suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Polsce to 500 – 1000 zł. 

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC