Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie kredytu – czy bank może wymagać zakupienia polisy na życie?

Bierzesz kredyt na dom lub mieszkanie? Jeśli tak, bank będzie namawiał Cię również na ubezpieczenie kredytu. Ponadto, bank może  wymagać wykupu polisy życiowej na wypadek problemów i braku regulacji rat w kolejnych terminach spłaty. Jakiej polisy wymaga bank i na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia? Czy polisę koniecznie trzeba zakupić bezpośrednio w banku?

Ubezpieczenie kredytu – to trzeba wiedzieć

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego to forma zabezpieczenia dla kredytobiorcy w przypadku braku płynności finansowej, wynikającej z choroby lub innego zdarzenia losowego, określonego w umowie polisy. Polisa na życie jest też formą zabezpieczenia dla banku, w przypadku braku płatności za kolejne raty. Umożliwia wywiązanie się kredytobiorcy z zobowiązań płatności wobec banku.

Nie istnieją przepisy nakazujące kredytobiorcy wykup polisy przy zawieraniu umowy kredytu. Teoretycznie nie musimy zabezpieczać swojego kredytu ubezpieczeniem. Przy mniejszych pożyczkach brak ubezpieczenia kredytu hipotecznego może nie mieć większego znaczenia, natomiast jeśli decydujemy się na kredyt hipoteczny pod zakup mieszkania lub domu, brak ubezpieczenia może wiązać się z brakiem udzielenia kredytu przez bank.

Dodatkowo brak ubezpieczenia na życie przy zawieraniu umowy na kredyty hipoteczny wpłynie na wzrost oprocentowania kredytu. Wiąże się to z faktem, że bank zabezpiecza się przed możliwością niespłacenia kredytu w momencie choroby lub śmierci kredytobiorcy.

Ubezpieczenie kredytu na życie – przez bank czy indywidualnie?

Jedną z pierwszych rzeczy, o których pracownik banku wspomni podczas oferty na kredyt hipoteczny będzie dodatkowe ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego, zawierane bezpośrednio przez bank. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie kredytu hipotecznego możesz wykupić we własnym zakresie w agencji ubezpieczeniowej. Na zakup polisy bezpośrednio przez bank decyduje się większość kredytobiorców. Dzieje się tak, gdyż klient chce uniknąć dodatkowych formalności, oszczędzić czas lub nawet boi się odmówić.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego przez bank nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Taka polisa może kosztować o wiele więcej niż wykupiona bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego, a ponadto może nie uwzględniać wszystkich zdarzeń losowych. W takim momencie w wyniku zdarzenia losowego ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty świadczeń. Ponadto doświadczony agent ubezpieczeniowy będzie w stanie poradzić nam i dobrać indywidualny zakres polisy, który zapewni ochronę na wypadek wszelkich możliwych zdarzeń losowych i dopasuje sumę wypłaty do naszego kredytu.

Zakres ochrony ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego

Wysokość sumy ubezpieczenia będzie uzależniona od sumy kredytu zaciąganego w banku. Przykładowo, jeśli bierzemy kredyt na sumę 100 tysięcy, to na taką samą sumę warto ubezpieczyć kredyt. Standardowy zakres ochrony powinien dotyczyć takich zdarzeń, jak: śmierć, brak zdolności wykonywania pracy, utrata pracy, pobyt w szpitalu.

Zakres ochrony warto poszerzyć o indywidualne potrzeby, a ubezpieczeniem objąć również najbliższych. Dodatkowy zakres ubezpieczenia może dotyczyć również zachorowania, np. na nowotwory i przysługuje nam w tym momencie pakiet Assistance. Standardowy pakiet Assistance do ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym obejmuje pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne, organizację rehabilitacji czy opiekę lekarską.

Decydując się na indywidualną polisę w agencji ubezpieczeniowej, mamy możliwość porównania kilkunastu ofert i dostosowania ubezpieczenia według własnych preferencji.

Bierzesz kredyt? Potrzebujesz ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego? Doradź się doświadczonego i profesjonalnego agenta.

The following two tabs change content below.

Adriana

Ostatnie wpisy Adriana (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!