Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego

Ubezpieczenie laptopa 

Przenośny komputer dawniej był luksusem – dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez niego. Laptopy mogą pomieścić coraz więcej plików, zwiększa się tez ich szybkość – a mimo wszystko są coraz mniejsze i lżejsze. Dostępnych jest wiele modeli w bardzo atrakcyjnych cenach ale jeśli używasz komputera do pracy – często jest to spora inwestycja. Jak zabezpieczyć się przed zniszczeniem lub kradzieżą urządzenia, która oprócz kosztów naprawy lub zakupu nowego sprzętu – ma często przykre konsekwencje związane z utratą danych? 

Zniszczenie lub kradzież laptopa – ubezpieczenie 

Utrata tak osobistego sprzętu, jakim jest przenośny komputer może być ogromnym problemem, jeśli przechowywane dane nie mają kopii na dysku zewnętrznym lub w popularnej w ostatnim czasie chmurze. Dopóki problem dotyczy pamiątkowych zdjęć lub listy ulubionych piosenek – to przykra ale wciąż niewielka strata. W znacznie gorszej sytuacji są osoby, które na laptopie przechowują dokumenty i pliki niezbędne do pracy. Utrata takich danych w sytuacji, kiedy ich odzyskanie nie jest możliwe – to prawdziwy kłopot. Często odtwarzanie zawartości komputera to wiele godzin żmudnej pracy. Jak się uchronić przed taką sytuacją? 

  • Kopie zapasowe 

Przede wszystkim – każdy plik powinien mieć swoją kopię w bezpiecznym miejscu, który w razie utraty komputera – pozwoli kontynuować pracę bez zbędnych nerwów. 

  • Ubezpieczenie 

Rozważ także ubezpieczenie sprzętu. Kosztowny laptop z szybkim dyskiem może być łakomym kąskiem dla złodzieja – ale także zwykły zbieg okoliczności może spowodować jego poważne uszkodzenie. Mały rozmiar sprzętu pozwala zabierać go ze sobą w różne miejsca a to naraża go na niebezpieczeństwo upuszczenia czy zalania. Ale przecież nawet w domu nie jest całkiem bezpiecznie – dość często sprzęty niszczą się przez występujące przepięcia. Jak zatem ubezpieczyć sprzęt, żeby czuć się bezpiecznie a jednocześnie nie wydać ogromnej sumy? Rozwiązań jest kilka ale nie każdy może skorzystać ze wszystkich.

 

Przedłużenie gwarancji 

Uniwersalnym rozwiązaniem jest polisa, którą oferuje większość sklepów z elektroniką. Standardowo sprzęt jest objęty dwuletnią gwarancją – sprzedawcy jednak chętnie polecają ubezpieczenie, które wydłuża ten okres na przykład do pięciu lat. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się umowie – zwykle zawiera ona bardzo wiele wyłączeń i niejasnych określeń będących podstawą do odrzucenia wniosku o wypłatę świadczenia. Standardowo stosowany zapis „uszkodzenie mechaniczne spowodowane siłą zewnętrzną” jest bardzo różnie interpretowany przez firmy oferujące ochronę i może się okazać, że otrzymamy informację o „rażącym niedbalstwie”, jeśli na przykład laptop zostanie zalany lub uszkodzony przez zwierzę domowe. W takiej sytuacji mimo opłacania drogiego ubezpieczenia – nie otrzymamy rekompensaty za zniszczenie. Jeśli decydujesz się na taką formę ochrony – bardzo dokładnie przeczytaj OWU, zapewnienia sprzedawcy o korzyściach nie mogą być podstawą do podjęcia decyzji.

Polisa Towarzystwa Ubezpieczeniowego 

Większość znanych firm ubezpieczeniowych, takich, jak PZU czy Allianz – posiada w swojej ofercie produkty chroniące sprzęt elektroniczny. Jednak mogą z nich korzystać wyłącznie firmy – osoby prywatne nie mogą być objęte takim ubezpieczeniem. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą – masz więc wybór, w przeciwnym razie to rozwiązanie nie jest dla Ciebie.

Rozszerzenie do ubezpieczenia 

Istnieje natomiast opcja dokupienia dodatkowej umowy do posiadanego ubezpieczenia mieszkania. Może ono dotyczyć sprzętów znajdujących się w domu, w tym na przykład laptopa. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie – większość właścicieli przenośnych komputerów potrzebuje ochrony na wypadek kradzieży podczas używania sprzętu poza domem – a od takiego zdarzenia nie chroni większość polis.

Klikochron 

Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się ubezpieczenie komputera w Klikochronie. Firma oferuje polisy gwarantujące ochronę w spodziewanym zakresie – obejmuje ona uszkodzenia mechaniczne, zalanie czy też kradzież. Składka jest dość wysoka ale utrzymuje się na poziomie opłacalności. Dla przykładu – laptop o wartości 3000zł można ubezpieczyć za około 350zł rocznie. Nie jest to mała suma – ale w przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu – taka polisa może okazać się bardzo przydatna.   

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!