Ubezpieczenia mieszkania

Czym jest ubezpieczenie majątkowe? 

Ubezpieczenia można podzielić na dwie podstawowe kategorie: ubezpieczenia osobowe i majątkowe. Oznacza to, że bardzo wiele opcji może należeć zarówno do jednej, jak i do drugiej kategorii. Co mieści się w pojęciu ubezpieczenie majątkowe

Ubezpieczenie majątkowe 

Ubezpieczenie majątkowe, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy majątku – a więc przedmiotów należących do danej osoby. Można wyróżnić trzy podstawowe grupy ubezpieczeń majątkowych: 

  • ubezpieczenia nieruchomości, 
  • ubezpieczenia ruchomości, 
  • ubezpieczenia samochodu. 

Każdą polisę majątkową, którą chcesz podpisać, można zaliczyć do jednej z tych grup. Dodatkowo, każde ubezpieczenie może być: 

  • ubezpieczeniem prywatnym, 
  • ubezpieczeniem firmowym. 

Najczęściej wybieranym ubezpieczeniem z zakresu ubezpieczeń majątkowych, zarówno wśród prywatnych osób jak i firm, jest ubezpieczenie samochodu. Polisa OC jest obowiązkowa – jako jedyna wśród ubezpieczeń majątkowych. Pozostałe umowy mają charakter dobrowolny. Co najczęściej ubezpieczają Polacy? 

Ubezpieczenia nieruchomości 

Ubezpieczenia dobrowolne z zakresu polis majątkowych najczęściej dotyczą nieruchomości. Domy i mieszkania stanowią bowiem zwykle największy majątek ubezpieczonych, dlatego utrata lokalu w wyniku pożaru czy zalania może być równoznaczna z utratą życiowych oszczędności. Dlatego umowę gwarantującą ochronę przed takimi zdarzeniami podpisują niemal wszyscy właściciele nieruchomości. Ale także w tym przypadku ubezpieczenie może mieć różny zakres. Podstawowy wariant polisy zwykle zapewnia jedynie bezpieczeństwo w sytuacji całkowitej utraty mieszkania czy domu – może tak być, kiedy nieruchomość spłonie lub padnie ofiarą powodzi. Ale ochronę można rozszerzyć także o inne zdarzenia, które w mniejszym stopniu uszkodzą lokal lub wymianie trzeba poddać tylko stałe elementy wewnątrz murów, takie jak podłoga czy kafle. Ponadto warto pamiętać, że podstawową ochroną można objąć także dom w budowie lub inne zabudowania należące do ubezpieczonego – takie, jak domek letniskowy, garaż czy szopa. 

  • Ubezpieczenie ruchomości 

Polisy mieszkaniowe zwykle umożliwiają także rozszerzenie ochrony na wszystkie przedmioty znajdujące się w domu. Mogą one bowiem nie tylko ucierpieć w wyniku zniszczenia – pożaru czy zalania – ale także zostać skradzione. Wbrew pozorom tego rodzaju rabunki zdarzają się często. Trzymając więc w domu dużą ilość cennych przedmiotów warto zadbać, aby w razie ich zniknięcia otrzymać rekompensatę.  

  • Ubezpieczenie roweru 

Do takiej polisy można dodać także ubezpieczenie roweru – te bowiem giną najczęściej. Niestety ubezpieczenie jednośladu w ramach polisy mieszkaniowej zwykle chroni go jedynie przed kradzieżą z domu. Jeśli szukasz szerszej ochrony – potrzebne informacje znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie roweru i rowerzysty. 

  • Ubezpieczenie smartfonu 

Także sprzęt elektroniczny można objąć ochroną w ramach ubezpieczenia mieszkania. Nie jest to natomiast jedyne zabezpieczenie, o które możesz zadbać posiadając kosztowny telefon czy komputer. Warto pomyśleć także o dodatkowej ochronie, na przykład gwarancji zwrotu kosztów za stłuczony wyświetlacz. O takich możliwościach przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie telefonu. 

  • Ubezpieczenie dzieł sztuki 

Jeśli posiadasz w mieszkaniu lub domu przedmioty szczególnie cenne, takie, jak instrumenty muzyczne, antyki czy dzieła sztuki, warto zadbać o ich dokładną dokumentację i właściwe oszacowanie wartości. Niektóre rzeczy, takie, jak właśnie instrumenty, można objąć dodatkową ochroną w ramach dedykowanej polisy. Więcej o ubezpieczeniu instrumentów przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie instrumentu muzycznego. 

Ubezpieczenia majątkowe 

Inną grupą polis są ubezpieczenia samochodu. O ile do posiadania OC nikogo nie trzeba przekonywać, jest ono po prostu obowiązkowe – już Autocasco jest polisą dobrowolną. Istnieją także ubezpieczenia dodatkowe, takie, jak na przykład ubezpieczenie szyby przed pęknięciem. 

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) 

O potrzebie posiadania takiego ubezpieczenia wie każdy kierowca. Nie można z niego zrezygnować. Warto jednak przyjrzeć się ofertom rożnych firm przed wyborem polisy – nie każda firma jednakowo szacuje ryzyko, zatem cena może się różnić. Powstają także dodatkowe możliwości, pojawiają się na polskim rynku nowe firmy – co prawda polisa odnawia się automatycznie, ale warto sprawdzać regularnie dostępne oferty. W tym celu niezastąpione są kalkulatory internetowe i porównywarki.  

Ubezpieczenie Autocasco 

Taka polisa jest zupełnie dobrowolna. Z racji tego, że nie regulują jej przepisy, ubezpieczyciele mogą dowolnie kształtować ceny i zakres oferowanej ochrony. Szukając najtańszej oferty o dużym zakresie ochrony warto także sprawdzić, czy jest możliwość zakupu pakietu OC/AC. Taki wariant to zwykle dużo mniejszy koszt, niż dwie polisy kupione w różnych firmach. 

 kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC