Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania – opinie: czy warto kupować polisę?

Ubezpieczenie mieszkania to produkt, którego szukają wszyscy właściciele nieruchomości. Wejście w posiadanie lokalu mieszkalnego to ogromna odpowiedzialność i potrzeba kupienia polisy jest bezdyskusyjna. Mieszkanie to ogromna wartość – a dla niektórych Polaków największy wydatek w życiu. Ale ubezpieczenie mieszkania jest też wymagane przez bank, jeśli zostało ono kupione na kredyt – a tak jest najczęściej. Czy jednak posiadacze polis są z nich zadowoleni? Jakie opinie na temat ubezpieczeń mieszkaniowych są najczęstsze? 

Czy każde ubezpieczenie mieszkania jest równie dobre? Jakie opinie o polisach mają ich właściciele? 

Ubezpieczenie mieszkania jest potrzebą, której żaden właściciel nieruchomości nie kwestionuje. Ubezpieczają się zarówno właściciele jak i najemcy – każdy w innym zakresie. Czy jednak polisy mieszkaniowe cieszą się dobrymi opiniami? Otóż bywa różnie. Niezależnie od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego zdarzają się zarówno dobre jak i złe opinie. Najczęściej problemem jest niedokładne czytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), które zawiera wszystkie szczegółowe informacje o polisie. Niestety często pojawia się też problem ze zrozumieniem zapisów. 

Z jakimi problemami najczęściej spotykają się właściciele ubezpieczonych mieszkań? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie dopuścić do rozczarowania? Z czego najczęściej wynikają złe opinie o polisach? 

Czego dotyczą złe opinie osób posiadających ubezpieczenie mieszkania? 

Błędne interpretacje i brak wiedzy z zakresu ubezpieczeń często prowadzą do podpisania umowy niezgodnej z oczekiwaniami. Najpowszechniejsze jest rozczarowanie z odmowy wypłaty świadczenia w sytuacji, gdy powstała szkoda nie mieści się w zakresie umowy. 

Przykład

Z powodu awarii instalacji przecieka rura z wodą, umieszczona za ścianą. W wyniku problemów – zamaka ściana łazienki, niezbędny jest remont. Ubezpieczyciel odmawia  

wypłaty świadczenia, ponieważ przyczyna szkody nie jest znana.  

Z zapisów zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) jasno wynika, że poszukiwanie przyczyny powstania szkody nie podlega ochronie ubezpieczeniowej. Z kolei szkoda stwierdzona jest dopiero wówczas, gdy powód awarii jest znany. Oznacza to, że ubezpieczony powinien na własny koszt znaleźć przyczynę awarii – dopiero wtedy remont łazienki może być sfinansowany przez ubezpieczyciela. W tym przypadku odmowa wypłaty odszkodowania jest zgodna z przepisami i zapisami podpisanej przez obie strony umowy.  

Jaką umowę podpisać, aby ubezpieczenie mieszkania nie przyniosło rozczarowania? 

Przede wszystkim bezwzględnie należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To w tym dokumencie zawarte są wszystkie wyłączenia oraz zasady, na jakich przyznawane jest świadczenie. Warto poprosić o pomoc osobę znającą branżę ubezpieczeniową i stosowaną nomenklaturę. Nawet jeśli bowiem na pierwszy rzut oka dokument wydaje się zrozumiały, może zawierać informacje, z których osoba kupująca polisę nie będzie zdawała sobie sprawy. Pomocny w takiej sytuacji jest agent ubezpieczeniowy. Przedstawiciel wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania i rozwiania wszystkich niejasności. Można także skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego, który – w przeciwieństwie do agenta – reprezentuje interesy klienta. Pomoże on wybrać i porównać najlepsze oferty. 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania? 

W wyborze polisy mogą pomóc także internetowe narzędzia. Jednym z nich jest kalkulator ubezpieczeń nieruchomości. Pozwala on w krótkim czasie wybrać najlepsze dostępne na rynku oferty. Ale warto także sprawdzać miejsce, jakie zajmuje wybrane ubezpieczenie mieszkania w rankingu ubezpieczeń. Takie zestawienia tworzone są nie tylko na podstawie wiedzy specjalistów, ale także brane są pod uwagę opinie właścicieli polis oraz ilość skarg, jakie wpływają do Rzecznika Finansowego. W większości przypadków reklamacje klientów wynikają jednak wyłącznie z braku świadomości zapisów zawartych w podpisanej umowie.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC