Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim

O ubezpieczeniu mieszkania nowy właściciel zwykle myśli dopiero, gdy w nim zamieszka. Tymczasem nieszczęśliwe zdarzenia mogą wyrządzić szkodę znacznie wcześniej. Dlatego ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim jest znacznie rozsądniejsze. Jaką polisę wybrać?

Czy można ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Ubezpieczenie mieszkania ma chronić nieruchomość przed różnymi niechcianymi zdarzeniami, w zależności od tego, jakie rozszerzenia zostały wybrane. Przede wszystkim zaś chronione są same mury. Podstawowa polisa gwarantuje ochronę przed pożarem czy zalaniem. A takie zdarzenia mogą mieć miejsce długo przed wyposażeniem mieszkania. Dlatego dobrym pomysłem jest zadbanie o polisę już wtedy. 

Co to jest stan deweloperski?

Nowe mieszkania odbierane są zwykle w tzw. stanie deweloperskim. Co oznacza to pojęcie? Otóż dla każdego dewelopera definicja będzie nieco inna. Czasem lokal wyposażony jest w drzwi wewnętrzne i posiada podłogi – czasem nie. Bez względu jednak na to, na jakim etapie prac odbierane jest mieszkanie, możliwe – i polecane – jest jego ubezpieczenie. 

Czy można ubezpieczyć lokal bez aktu notarialnego?

W teorii wszystkie procedury związane z zakupem powinny odbywać się w ustalonej kolejności. W praktyce bywa różnie, terminy często bywają przesuwane – ale trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Przed podpisaniem aktu notarialnego mieszkanie jest własnością dewelopera i to on odpowiada za jego bezpieczeństwo. Dlatego zwykle cały bydynek jest ubezpieczony na czas budowy. Kiedy deweloper oddaje mieszkanie w stanie zgodnym z umową (tj. w stanie deweloperskim), nowy właściciel powinien zatroszczyć się o polisę. Czasem prace wykończeniowe i urządzanie lokalu będą trwać jeszcze długo, ale nie ma to znaczenia. Niebezpieczne dla mienia sytuacje mogą się wydarzyć pod nieobecność właściciela, a za powstałą szkodę nie będzie należało się żadne świadczenie.

Czy można ubezpieczyć mieszkanie nie oddane do użytkowania?

Zdarzają się sytuacje, w których możliwe jest prowadzenie prac wykończeniowych, ale sam budynek nie został jeszcze skończony, w związku z tym nie można w nim zamieszkać. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia domu w budowie. Po zakończeniu prac polisę można przekształcić w tradycyjne ubezpieczenie nieruchomości. 

Przeczytaj także: Ubezpiecz swój dom już na etapie jego budowy

Niektóre polisy umożliwiają jeszcze inne rozwiązanie. Przykładem może być towarzystwo ubezpieczeniowe Viener (dawniej Gothaer). Ta firma oferuje polisę chroniącą budynek bez pozwolenia na użytkowanie. Ochroną objęte są mury i stałe elementy wyposażenia. Lokal chroniony jest przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, a dodatkowa umowa pozwala także zabezpieczyć go na ewentualność powodzi. W tym przypadku odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona, jeśli:

  • dojdzie do szkody spowodowanej błędami w sztuce budowlanej;
  • powstała szkoda będzie wynikiem awarii instalacji, która nie została poddana częściowemu odbiorowi technicznemu;
  • szkoda powstanie na skutek niezgodności prowadzonych prac z projektem.

Co powinno znaleźć się w polisie, kiedy mieszkanie przestanie być w stanie deweloperskim?

Po okresie trwania budowy i wykańczania mieszkania, warto rozszerzyć ochronę o dodatkowe elementy. Przede wszystkim polisa mieszkaniowa, kiedy nieruchomość ma już lokatorów, powinna chronić wszystkie zgromadzone sprzęty przed kradzieżą z włamaniem. Nowe mieszkania są kuszącym łupem dla złodziei, dlatego warto zainwestować w zabezpieczenia własne oraz rozszerzyć ochronę. Ciekawą opcją jest na przykład ubezpieczenie szklanych przedmiotów.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie szklanych przedmiotów

Warto także pomyśleć o zakupie OC w życiu prywatnym. Zalanie mieszkania sąsiadów w nowym budynku wielorodzinnym, w którym wszystkie elementy wykończenia są nowe, może spowodować kosztowne szkody. Taka polisa chroni przed koniecznością naprawy ich z własnych środków.

Przeczytaj także: Kiedy warto mieć OC w życiu prywatnym?

 kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC