Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania z rynku wtórnego

Choć nowe mieszkania od deweloperów cieszą się większą popularnością niż te z drugiej ręki, wiele osób wciąż deklaruje, że przy zakupie zdecydowałoby się na mieszkanie z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę wybierając taką nieruchomość? Jakie ubezpieczenie mieszkania z rynku wtórnego wybrać? Na jakie zapisy w polisie trzeba uważać?

Dlaczego warto zainwestować w używane mieszkanie?

Przede wszystkim mieszkanie z rynku wtórnego można od razu zobaczyć. Wyjrzeć przez okna, sprawdzić czy we wnętrzach jest jasno, upewnić się, że metraż jest odpowiedni. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja mieszkań kupowanych od dewelopera. W tym przypadku bardzo często kupowana jest tak zwana “dziura w ziemi” – budynek jeszcze nie istnieje, gdy zaczyna się sprzedaż mieszkań. Jednak wielu Polaków mimo wszystko woli być pierwszymi właścicielami nieruchomości. W takim lokalu bowiem wszystko jest nowe, można mieć wpływ na układ wnętrz, wszystkie sprzęty wybrać samodzielnie – i taki lokal nie wymaga odświeżenia tuż po zakupie. Jednak mieszkania z rynku wtórnego mają także wiele zalet.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Przede wszystkim warto się upewnić, jaki jest stan prawny nieruchomości. Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić akt notarialny i odpis z księgi wieczystej. W ten sposób można zyskać pewność, że sprzedający jest właścicielem mieszkania. Księgi wieczyste są dostępne on-line, wystarczy wprowadzić odpowiedni numer, który należy uzyskać od sprzedającego. Z księgi wieczystej można się też dowiedzieć, czy lokal obciążony jest służebnością osobistą – takie prawo zostaje utrzymane nawet po sprzedaży mieszkania. Aby uniknąć kłopotów, dokładnie należy sprawdzić wszystkie te informacje.

ubezpieczenie mieszkania z rynku wtórnego

Zadłużenie używanego mieszkania i inne problemy

Trzeba także pamiętać, że osoba zainteresowana zakupem mieszkania ma prawo poprosić właściciela o zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej dotyczące terminowego opłacania czynszu. Warto także zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami osób zameldowanych w mieszkaniu – o tym, że nie ma nikogo takiego, można się dowiedzieć z zaświadczenia z urzędu miasta, które także powinien przedstawić obecny właściciel.

Stan techniczny mieszkania z rynku wtórnego

Kolejnym dużym minusem wyboru mieszkania z rynku wtórnego może być jego stan techniczny. Przed zakupem takiej nieruchomości warto dokładnie sprawdzić instalacje – zarówno elektryczne, jak i wodno-kanalizacyjne. Jeśli są one niesprawne, mieszkanie może okazać się skarbonką bez dna. O ile zużyte sprzęty łatwo wymienić, o tyle trzeba się liczyć z koniecznością przeglądu i wymiany lub naprawy instalacji, i te koszty trzeba doliczyć do ceny mieszkania. Używane lokale kuszą tym, że możliwa jest niemal natychmiastowa przeprowadzka, jednak w przypadku dużych problemów technicznych – może być ona niemożliwa. 

Ubezpieczenie mieszkania z rynku wtórnego

Szukając ubezpieczenia mieszkania z rynku wtórnego, warto zdawać sobie sprawę z wad technicznych, których być może nie uda się wychwycić podczas oglądania nieruchomości. Sprzedawcy używanych mieszkań często wykorzystują nieświadomość kupujących i bardzo łatwo kupić lokal z zamalowaną pleśnią na ścianach czy niesprawnymi zaworami. Niektóre z tych problemów mogą być przyczyną konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Jeszcze gorsza sytuacja może wystąpić, gdy dojdzie do uszkodzenia mienia sąsiadów – na przykład niesprawny zawór spowoduje zalanie ich mieszkania. W takim przypadku jedyną pomocą może się okazać właściwe ubezpieczenie nieruchomości. Nie wystarczy jednak zabezpieczyć mury. Kupując ubezpieczenie mieszkania z rynku wtórnego warto rozszerzyć ochronę o OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie ruchomości czy pakiet Assistance, który umożliwi pomoc fachowca w razie problemów. Ubezpieczenie mieszkania z rynku wtórnego powinno zatem być pełniejsze, niż w przypadku nowego mieszkania – choć nieszczęśliwe przypadki mogą się zdarzyć zawsze. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim

 kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC