Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie na wakacje – dlaczego nie warto wyjeżdżać bez polisy?

Wakacje powinny być beztroskim czasem, niezakłóconym przez żadne nieprzewidziane zdarzenia. Jednak nie zawsze tak jest. Kiedy wydarzy się wypadek nie warto być zdanym tylko na siebie. Polacy jednak często decydują się na wyjazd bez polisy. Czy ubezpieczenie na wakacje jest konieczne?

Dlaczego ubezpieczenie na wakacje jest takie ważne? Czy EKUZ nie wystarczy?

Większość osób, które decydują się na wyjazd bez polisy, argumentuje decyzję faktem, że posiada ubezpieczenie w NFZ, a za granicą ochronę zapewni EKUZ. Co to takiego? To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto zadbać o posiadanie tego dokumentu, choć nie zastąpi on ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego? EKUZ gwarantuje co prawda dostęp do świadczeń medycznych za granicą, jednak tylko w takim zakresie, w jakim korzystają z nich bezpłatnie mieszkańcy odwiedzanego kraju. Co zatem daje polisa turystyczna, czego nie może zastąpić EKUZ?

  • Pokrycie kosztów leczenia

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że podczas urlopu może zdarzyć się wypadek albo nagła choroba. Konieczne będzie wówczas skorzystanie z pomocy medycznej na miejscu. I choć EKUZ może pokryć część kosztów leczenia, nie ma sensu narażać się na dodatkowe wydatki związane na przykład z pobytem w szpitalu. Ubezpieczenie na wakacje może zagwarantować dostęp do konsultacji medycznej z każdym lekarzem, nie tylko tym z państwowej służby zdrowia – a w przypadku hospitalizacji można liczyć na zwrot kosztów wszystkich potrzebnych badań i zabiegów.

  • Transport medyczny

Trzeba także pamiętać, że po wypadku lub chorobie może nie być możliwy powrót do domu planowanym środkiem transportu. Poważna kontuzja lub chęć kontynuowania leczenia we własnym kraju to czasem konieczność skorzystania z transportu medycznego. Ten zaś nie należy do tanich. Czasem niezbędny jest specjalny samolot, którym poleci pielęgniarka. Koszty mogą być ogromne, sięgające czasem nawet 300 000 zł. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Międzynarodowy transport medyczny – co obejmują polskie polisy?

  •  Ubezpieczenie OC

Warto także pomyśleć o tym, co się stanie w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Zderzenie na stoku czy zarysowanie samochodu przez dziecko to powód do tego, aby poszkodowany ubiegał się o zwrot kosztów koniecznych na naprawę. Ubezpieczenie na wakacje, jeśli gwarantuje je dobra polisa turystyczna, pokryje także takie wydatki. Wystarczy wybrać produkt, który zawiera także OC w życiu prywatnym.

  • Pomoc w górach

Nie tylko po wypadku potrzebna jest pomoc – czasem zdarza się zaginięcie, zwłaszcza na górskich szlakach. Ubezpieczenie turystyczne to także ratunek, gdy turysta spadnie z półki skalnej i dostęp do niego jest utrudniony. Polisa może zagwarantować, że specjalnie przeszkoleni i wyposażeni w potrzebny sprzęt ratownicy ruszą na pomoc. Za granicą bowiem jest ona zwykle płatna – choć w Polsce można liczyć na pomoc GOPRu, wystarczy przekroczyć w górach granicę o kilka kilometrów, aby akcja ratownicza wymagała wniesienia opłaty.

  • Zepsuty samochód

Ubezpieczenie na wakacje może mieć też szerszy zakres. NFZ ani EKUZ nie pomoże bowiem, gdy podczas drogi w obcym kraju zepsuje się samochód. Dobra polisa turystyczna zapewnia jednak zwykle dostęp do pakietu assistance. Choć jego zakres jest różny w zależności od wybranego ubezpieczyciela, zwykle jest to szeroko rozumiana pomoc techniczna. Czasem można liczyć więc na odholowanie pojazdu do mechanika – ale często wystarczy choćby pomoc informacyjna, a na taką również można liczyć.

  • Konflikt z prawem

Niestety przepisy za granicą mogą się różnić od tych w Polsce, dlatego podczas urlopu turyści czasem popadają w konflikt z prawem. Dobre ubezpieczenie na wakacje zapewnia pomoc także w takich sytuacjach.

  • Brak znajomości języka

Częstym problemem podczas wakacji jest także nieznajomość lokalnego języka. Nie wszędzie można dogadać się po angielsku czy po niemiecku, czasem potrzebna jest po prostu pomoc tłumacza. To kolejny powód, dla którego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne – dobra polisa zapewnia pomoc osoby znającej miejscowy język.

  •  Zgubienie bagaży lub kradzież

Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, w których poważnym problemem jest utrata bagażu. Nie ma znaczenia, czy został on skradziony czy też zgubił się na lotnisku. Brak zapakowanych rzeczy może skutecznie zepsuć wakacje. Polisa turystyczna może pomóc zarówno w jednej jak i w drugiej sytuacji – otrzymane świadczenie pozwoli na odkupienie niezbędnych rzeczy.

Ubezpieczenie na wakacje – ile kosztuje?

Ubezpieczenie na wakacje nie musi być drogie. Jeśli plany urlopowe nie obejmują uprawiania sportów wysokiego ryzyka, dobrą ofertę można znaleźć już od kilku złotych dziennie. Jeśli natomiast wakacje mają być aktywne i w programie są na przykład sporty wyczynowe, trzeba będzie zdecydować się na nieco droższy produkt – jednak wciąż nie jest to duży wydatek w porównaniu do kosztów, jakie może spowodować brak ubezpieczenia.

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC