Ubezpieczenia mieszkania, Wiadomości

Powodzie w Polsce – ubezpieczenie na wypadek powodzi

W ostatnich dniach w Polsce nie ustają doniesienia o powodziach. Najgorzej sytuacja wygląda na Podkarpaciu i w Małopolsce. Tam w akcje wypompowywania wody zaangażowano ponad dwa tysiące wozów strażackich i jedenaście tysięcy strażaków. Czy można zabezpieczyć się przed skutkami powodzi? Czy istnieje ubezpieczenie na wypadek powodzi?

Powódź 2019 – kiedy przestanie padać? Czy istnieje ubezpieczenie na wypadek powodzi?

Co prawda alarm przeciwpowodziowy w Krakowie został odwołany, wciąż nie jest bezpiecznie. Problem pojawił się także w województwie śląskim. Tam w akcjach ratowniczych bierze udział także wojsko. Zalane są bowiem nie tylko ulice, ale i prywatne posesje, domy i tory kolejowe. Problem dotknął także tras dojazdowych – zalane są drogi wojewódzkie i wciąż zapowiadane są deszcze. Jakie działania trzeba podjąć, aby w przyszłości ulewne deszcze nie powodowały aż tak dużych szkód?

Działania profilaktyczne i ubezpieczenie na wypadek powodzi

Pierwszym problemem jest utrzymanie w dobrym stanie wałów przeciwpowodziowych. Jedną z gmin, która ucierpiała w powodzi najbardziej, jest gmina Wadowice Górne. Tutaj przerwany wał przeciwpowodziowy spowodował zalanie terenu. Co było przyczyną problemów? Prawdopodobnie bobra jama, mieszcząca się w umocnieniu. Problemem – nie tylko tu – jest utrzymanie wałów w dobrym stanie. To duża powierzchnia, którą trzeba regularnie wykaszać. Konserwacja zakłada także odmulanie i utrzymywanie w czystości rowów melioracyjnych. Prace pochłaniają ogromne środki finansowe, których jest wciąż zbyt mało. Gdyby przeznaczano na ten cel więcej pieniędzy, katastrofa byłaby mniejsza. Ale to tylko jeden z aspektów. Straty można zmniejszać także indywidualnie. Każdy, kto obawia się szkód wyrządzonych przed powodzie powinien zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Czy jednak zawsze jest to możliwe?

Ubezpieczenie na wypadek powodzi

Trzeba pamiętać, że standardowe ubezpieczenie nieruchomości nie obejmuje skutków powodzi. Aby mieć pewność, że w razie żywiołu zostanie wypłacone odszkodowanie, trzeba zadbać o stosowne rozszerzenie ochrony. Ale polisa na wypadek powodzi gwarantuje szeroki zakres ochrony – nie tylko zalanie spowoduje wypłatę świadczenia. Problemem mogą być także ulewne deszcze utrzymujące się długo – a tych w Polsce nie brakuje. Także zatem zła pogoda może być przyczyną zniszczeń, nawet jeśli nie dochodzi do powodzi. Dlatego warto zadbać o taką polisę, nawet jeśli ubezpieczana nieruchomość nie znajduje się na terenach zagrożonych powodzią.

Ubezpieczenie na wypadek powodzi – wyłączenia i okres karencji. Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Ubezpieczenie majątku przed skutkami powodzi nie jest jednak łatwe. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że powódź dla ubezpieczycieli jest czymś innym niż zalanie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie od powodzi. Nie każdy może także kupić polisę – budując dom na terenach uznawanych za zagrożone ubezpieczyciel może odmówić podpisania umowy. Trzeba także zwracać uwagę na okres karencji ubezpieczenia. Wiele osób myśli o zakupie polisy, kiedy zagrożenie wzrasta a poziom wód się podnosi. Jeśli w takiej sytuacji nadejdzie powódź, ubezpieczyciel niestety nie wypłaci świadczenia. Warto zatem pomyśleć o ubezpieczeniu wcześniej. Koszt polisy jest zwykle niewielki, oscyluje w okolicy 200zł rocznie. To niewiele w porównaniu ze stratami, jakie może spowodować żywioł.

ubezpieczenie przed powodzią

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC