Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie a zajęcie komornicze – co trzeba wiedzieć?

W przypadku, gdy nasza sytuacja ulega pogorszeniu i nie jesteśmy w stanie spłacać wszystkich zaciągniętych zobowiązań finansowych, nierzadko możemy znaleźć się na liście komornika. W takim wypadku, warto wiedzieć ile może wynosić zajęcie komornicze i jaka kwota powinna nam pozostać na przeżycie.

 

Gdy komornik puka do drzwi…

Gdy posiadamy dług naszym obowiązkiem jest jego spłata, ponadto jest to regulowane prawnie. W sytuacji, gdy nie spłacamy zadłużenia, musimy liczyć się z tym, że podmiot, któremu zalegamy z zapłatą środków finansowych wejdzie na drogę jego odzyskiwania. Do tego zadania delegowany jest komornik, mający na celu prowadzenie zajęcia komorniczego. Jest to nic innego, jak regulowane prawnie realizowanie odzyskania długu. Daje ono komornikowi prawo do zajęcia stanu konta bankowego osoby zadłużonej, z koniecznością pozostawienia odpowiedniej kwoty na przeżycie. To, ile komornik pozostawia na koncie zależy od rodzaju zadłużenia, najwięcej, bo 60% pensji można zająć z powodu niepłaconych alimentów, a 50% z powodu innego rodzaju zadłużenia. Warto dodać, że wyżej wymieniony podział dotyczy zatrudnionych na umowę o pracę, a w przypadku zatrudnionego na umowę zlecenie lub o dzieło, komornik może pobrać 100% dochodu.

Czy komornik może zająć polise na życie?

Do źródeł zajęcia środków finansowych można także zaliczyć środki z polisy na życie zadłużonego, ale pod warunkiem, że zadłużenie powstało na skutek niepłacenia alimentów lub dług powstał wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. W innym przypadku świadczenia z polisy są prawnie chronione i komornik nie ma prawa ich zająć. Wyjątkiem jest tzw. egzekucja z wierzytelności, gdy wierzyciel wystosuje wniosek do komornika o zajęcie wypłaconego już świadczenia z polisy lub gdy dłużnik zamknął polisę a na jego koncie pojawiły się wypłacone gromadzone latami środki. Na uwagę zasługuje fakt, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów oraz Sprawiedliwości z 1986 r., zajęciu podlegać może jedna czwarta świadczenia z ubezpieczenia na życie.

Zajęcie komornicze nigdy nie jest komfortowym, ani przyjemnym doświadczeniem. Wiąże się ze stresem i poczuciem porażki. Niezależnie jednak od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, zawsze warto współpracować z komornikiem, co pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!