Ubezpieczenia na życie

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Decyzja o zakupie ubezpieczenia na życie wiąże się z ponoszeniem stałych kosztów z tego tytułu. Dlatego właśnie wiele osób, które chciałyby posiadać taką ochronę, nie kupuje polisy w obawie przed zobowiązaniem. Niewiele osób jednak sprawdza, ile faktycznie trzeba zapłacić za ubezpieczenie. Czy jest to duży koszt? Od czego zależy wysokość składki? 

Ubezpieczenie na życie – koszt 

Ubezpieczenie na życie to stałe zobowiązanie na wiele lat. Ale jest to jednocześnie jedyny sposób, aby zapewnić ochronę bliskim. Jeśli jesteś jedynym żywicielem rodziny lub Twoje dochody stanowią zdecydowaną większość budżetu domowego, powinieneś zadać sobie pytanie, co stanie się, gdy Ciebie zabraknie. Także mniej ekstremalna sytuacja może okazać się źródłem problemów – Twoja choroba czy trwałe kalectwo i wynikająca z nich niezdolność do pracy także uniemożliwi Twojej rodzinie życie na dotychczasowym poziomie. Warto więc zastanowić się nad wyborem choćby najtańszego ubezpieczenia, które gwarantuje ochronę jedynie w podstawowym zakresie. Z jakimi kosztami wiąże się podpisanie polisy? 

Najważniejszym parametrem, jaki decyduje o cenie ubezpieczenia na życie, jest zakres ochrony jaki gwarantuje. Najtańsze polisy można kupić już za kilkanaście złotych miesięcznie, ale nie będą one oferowały takiego bezpieczeństwa jak te droższe. Przy wyporze pełnego zakresu ochrony trzeba się liczyć nawet z wydatkiem rzędu kilkuset złotych miesięcznie. 

  • Od kilkunastu do 30zł miesięcznie 

W tej cenie można znaleźć ofertę, która zagwarantuje podstawową ochronę. Zwykle najprostsza wersja polisy gwarantuje wypłatę świadczenia Twoim bliskim w przypadku śmierci, jest także zabezpieczeniem finansowym na wypadek trwałego inwalidztwa. Takie ubezpieczenie najczęściej wybierane jest przez osoby, które potrzebują ochrony ze względu na potrzebę zaciągnięcia kredytu. Ale jeśli nie możesz pozwolić sobie na droższą polisę, a jednocześnie martwisz się o los Twojej rodziny gdy Ciebie zabraknie, wybierając takie zabezpieczenie będziesz spał spokojniej nie płacąc ogromnych kwot. 

  • Kilkadziesiąt złotych miesięcznie 

Do każdej podstawowej polisy można wybrać rozszerzenia. Sam zdecydujesz, które będą dla Ciebie najpotrzebniejsze. Zwykle za kolejne około 30zł można dobrać.

1.Ubezpieczenie zdrowia 

Przydaje się w sytuacji, gdy trafisz do szpitala lub zachorujesz na dłuższy czas. 

2.Ubezpieczenie członków rodziny 

Możesz także swoją polisą objąć innych członków rodziny – dopłata w tym przypadku także kosztuje około 30 – 50zł. 

3.Ubezpieczenie zdrowia innych członków rodziny 

Dodatkowym rozszerzeniem może być ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub hospitalizacji każdego członka Twojej rodziny. Do całkowitej ceny polisy znów należy doliczyć 30-50zł. 

  • Powyżej 100zł miesięcznie 

W zależności od tego, ile rozszerzeń wybierzesz, ostateczna kwota może wynieść znacznie więcej niż 100zł miesięcznie. Pełna ochrona Ciebie i Twojej rodziny, gwarantująca wypłatę świadczenia zarówno w przypadku śmierci jak i choroby, to koszt około 200zł miesięcznie. Warto także pamiętać, że wysokość składki zależy także w dużej mierze od towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybierzesz. Ta sama ochrona może kosztować w jednej firmie 100zł miesięcznie – w innej zaś, przy zachowaniu sum gwarancyjnych, może to być znacznie mniej. Dlatego przed podpisaniem umowy warto porównać oferty jak największej ilości ubezpieczycieli. Porównanie cen w wybranych towarzystwach znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie na życie – jaką polisę wybrać? Porównanie ofert dostępnych na rynku. 

Rozszerzenie ochrony w ubezpieczeniu na życie 

Jeśli szukasz kompleksowej ochrony dla Ciebie i Twojej rodziny, możesz wzbogacić polisę o dodatkowe elementy. Oferty na rynku gwarantują dostęp na przykład do różnego rodzaju pakietów Assistance. Możesz także dokupić możliwość korzystania z prywatnych placówek medycznych, w których nie tylko skonsultujesz się z lekarzem, ale także wykonasz najpotrzebniejsze badania. Warto podkreślić w tym miejscu rolę badań profilaktycznych, które bez względu na posiadane ubezpieczenie należy wykonywać regularnie. O tym, co należy sprawdzać regularnie przeczytasz w artykule: Badania profilaktyczne – co należy kontrolować, aby cieszyć się zdrowiem? 

Indywidualne ubezpieczenie na życie 

Ubezpieczenie na życie nie musi mieć formę indywidualnie wybranej polisy – taką samą funkcję spełniają ubezpieczenia grupowe, do których dostęp oferuje coraz więcej firm. O zaletach tego rozwiązania przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie grupowe – czym się różnią oferty? Należy jednak pamiętać, że tylko indywidualnie wybrana polisa umożliwia dopasowanie zakresu ochrony do indywidualnych potrzeb, a w razie potrzeby – zwiększenie go o kolejne dodatki. Polisa oferowana przez pracodawcę, choć kosztuje znacznie mniej, jest jednakowa dla wszystkich pracowników. Ale mimo wszystko warto się na nią zdecydować, nawet, jeśli podpiszesz indywidualną umowę. Jest to niewielki koszt, dzięki któremu możesz znacznie zwiększyć wysokość otrzymanego w razie problemów świadczenia. Polisy bowiem się nie wykluczają – w razie wypadku otrzymasz odszkodowanie z tytułu każdego kupionego ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie na życie  

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC