Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie – o tym musisz pamiętać!

Choć ubezpieczenie na życie to skomplikowany produkt i wybranie właściwej oferty wymaga kilku spotkań z agentem, sam zakup wydaje się prosty. Wystarczy przecież podpisać umowę, a polisa zacznie działać. Czy jednak na pewno? O czym jeszcze trzeba pamiętać kupując ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie – najważniejsze zadanie!

Ubezpieczenie na życie ma za zadanie zabezpieczyć najbliższych na wypadek śmierci ubezpieczonego. Cel zwykle jest taki, aby rodzina otrzymała odszkodowanie, które pozwoli jej utrzymać poziom życia w czasie po śmierci ubezpieczonego i zyska czas, aby przeorganizować swoje życie. Tymczasem warto wiedzieć, że odszkodowanie nie wchodzi w skład masy spadkowej – a to oznacza, że uposażonych trzeba wskazać. W innym przypadku procedura ustalenia właściwych osób, które powinny dostać świadczenie, potrwa bardzo długo i ubezpieczenie nie spełni swojej funkcji.

Ważne:

Świadczenia wypłacone z ubezpieczenia na życie nie wchodzą w skład masy spadkowej!

Podstawowym obowiązkiem ubezpieczonego jest zatem wskazać beneficjentów polisy. 

Przeczytaj także: Beneficjent polisy ubezpieczeniowej – jakie są jego obowiązki?

Kogo wskazać, jako uposażonego w ubezpieczeniu na życie?

Trzeba także dobrze przemyśleć wybór osób, które mają być uposażone. Warto pamiętać, że wskazanie tylko jednej osoby – na przykład żony – gwarantuje wypłatę całości świadczenia właśnie jej. Jeśli z odszkodowania mają skorzystać także dzieci, dobrze jest je także wskazać jako beneficjentów. Nie wiadomo jak potoczy się życie, ani ile będą miały lat, jeśli odszkodowanie będzie im się należało. Możliwe, że do tego czasu zdążą dorosnąć i będą chciały samodzielnie dysponować otrzymanym majątkiem.

Jeśli w polisie figurują uposażeni i zgłoszą się do ubezpieczyciela po odszkodowanie – świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 30 dni. To bardzo szybko i nie warto rezygnować z możliwości takiego załatwienia sprawy. Jeśli w polisie nie są wskazani uposażeni, ubezpieczyciel będzie musiał najpierw ustalić, komu wypłacić świadczenie. To znacznie wydłuży cały proces.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Kolejnym, ogromnym błędem popełnianym przez ubezpieczone osoby, jest nieinformowanie bliskich, którzy mają otrzymać pieniądze po śmierci ubezpieczonego, o fakcie zawarcia umowy ubezpieczeniowej. 

Ważne:

Poinformuj uposażonych o fakcie zawarcia umowy ubezpieczeniowej!

Niestety często zdarza się sytuacja, w której uposażeni są wskazani prawidłowo, jednak nie mają pojęcia o tym, że należy im się odszkodowanie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel podejmie oczywiście próbę kontaktu, jednak nie zawsze skuteczną. Zwykle także odnalezienie uposażonych zajmuje sporo czasu – dużo więcej, niż gdyby sami zgłosili się po odszkodowanie. Dlatego w momencie podpisywania należy:

  • poinformować beneficjentów o fakcie zawarcia umowy ubezpieczeniowej,
  • przekazać im numer polisy,
  • zostawić im kontakt do właściwego ubezpieczyciela,
  • zapewnić im dostęp do dokumentacji medycznej, jeśli jest taka możliwość i potrzeba.

Ubezpieczenie na życie - o czym trzeba pamiętać?

Inne ważne decyzje, które musi podjąć ubezpieczony

Okazuje się zatem, że wybór ubezpieczenia i właściwe podpisanie umowy nie są sprawami łatwymi. Poza wskazaniem beneficjentów i poinformowaniem ich o fakcie zawarcia umowy, trzeba także zdecydować, jaki kształt ma mieć podpisana polisa.

Przeczytaj także: Czy wiesz, czym się różni polisa od ubezpieczenia?

  • Suma ubezpieczenia

Przede wszystkim właściwie należy określić sumę ubezpieczenia. Musi ona odpowiadać realnym potrzebom uposażonych – nie może więc być za niska, ale wzrost sumy ubezpieczenia to także wyższa składka. Warto więc ustalić ją na takim poziomie, aby nie mieć problemu z regularnym opłacaniem polisy.

Przeczytaj także: Nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie – jakie może mieć konsekwencje?

  • Zakres ochrony

Oprócz sumy ubezpieczenia dużo problemów nastręcza ustalenie zakresu ochrony. Ubezpieczenie na życie nie może bowiem tylko chronić uposażonych, gwarantując im odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonego. Także on sam może korzystać z polisy, jeśli na przykład zabezpieczy się przed ciężką chorobą lub pobytem w szpitalu.

Przeczytaj także: Dodatki do ubezpieczenia na życie – jakie wybrać?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC