Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie nagrobka – czy warto kupić polisę?

Każdego roku 1 listopada to dzień, kiedy odwiedzamy groby bliskich. W tym czasie wiele osób zastanawia się, czy warto kupić ubezpieczenie nagrobka. Przed czym chroni taka polisa? Dlaczego z oferty korzysta tak wiele osób?

Czy ubezpieczenie nagrobka jest niezbędną polisą?

Ubezpieczenie nagrobka należy do tych ubezpieczeń, które nie są absolutną koniecznością, ale pomagają uchronić się przed nieoczekiwanymi, często wysokimi wydatkami. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że zniszczenie pomnika może nastąpić nie tylko wskutek działania wandali. Także zjawiska atmosferyczne mogą skutecznie uszkodzić kamienny nagrobek. Jego naprawa lub wymiana to tymczasem ogromy wydatek.

Przed czym chroni ubezpieczenie nagrobka?

Zakres ochrony w przypadku każdego ubezpieczenia zależy od indywidualnych ustaleń towarzystwa ubezpieczeniowego. Przeważnie jednak kupując ubezpieczenie nagrobka w podstawowym wariancie można liczyć na odszkodowanie, kiedy pomnik zostanie uszkodzony:

 • na skutek gwałtownych opadów deszczu,
 • przez ciężar utrzymującego się na jego powierzchni śniegu,
 • przez silny wiatr,
 • wskutek trzęsienia ziemi,
 • gdy spadnie na niego złamane drzewo,
 • z powodu uderzenia pojazdu.

Ubezpieczenie obejmuje także akty wandalizmu oraz kradzieży elementów nagrobka, na przykład wazonu czy kamiennej figurki. W przypadku ubezpieczenia nagrobka w PZU, można także zdecydować się na rozszerzoną ochronę od wszystkich ryzyk. Można wówczas zyskać gwarancję wypłacenia odszkodowania w sytuacji, gdy nagrobek zostanie uszkodzony przez firmę kamieniarską montującą sąsiedni pomnik lub gdy nagrobek zostanie uszkodzony przez zwierzęta leśne, co zdarza się na nieogrodzonych cmentarzach.

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę nagrobka?

Ubezpieczenie nagrobka dostępne jest obecnie w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. W przypadku niektórych firm taka polisa jest częścią ubezpieczenia mieszkania. O ubezpieczenie nagrobka można rozszerzyć na przykład polisę mieszkaniową w:

 • Allianz,
 • Wiener,
 • Warta,
 • Uniqa.

Jako osobną polisę można wykupić ochronę w PZU. W zależności od wybranego ubezpieczyciela i wariantu polisy, może ona kosztować od około 100 do mniej więcej 200 zł. Suma ubezpieczenia może natomiast wynieść nawet 20 000 zł. To dużo – w zupełności wystarczy na nowy nagrobek, wcale nie najtańszy. Podwójny pomnik można co prawda kupić już za około 6000 zł, jednak bardziej wymyślne kosztują kilkanaście tysięcy złotych.

Czego nie można ubezpieczyć?

Nie wszystko jednak można objąć ochroną. Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, tak i ubezpieczenie nagrobka ma swoje ograniczenia. W tym wypadku może to być poważnym problemem, gdyż w ramach polisy bezpieczeństwo nie jest zapewniane przy szkodach, do których dochodzi bardzo często. Za jakie zdarzenia nie można otrzymać odszkodowania?

 • Kradzież wieńca lub innej dekoracji pozostawionej na nagrobku;
 • kradzież kwiatów – zarówno ciętych jak i sadzonych;
 • zniszczenie lub kradzież wazonów niebędących częścią integralną nagrobka;
 • zniszczenie nagrobka będące skutkiem osuwania się ziemi;
 • uszkodzenia wynikające ze starzenia się nagrobka;
 • zniszczenie płyty nagrobnej poprzez wylanie wosku ze znicza.

Ubezpieczenie nagrobka

Standardowe ubezpieczenie nie obejmuje także zniszczeń, które wystąpiły wskutek działania zarządu cmentarza, na przykład budowy sąsiedniego nagrobka. W takiej sytuacji o odszkodowanie należy starać się bezpośrednio z polisy sprawcy.

Jak jeszcze można zadbać o nagrobek?

Ubezpieczenie nagrobka nie jest jedyną formą zapewnienia porządku na cmentarzu i zachowania właściwego, godnego wyglądu nagrobka. Na rynku pojawia się także coraz więcej firm, które oferują utrzymanie czystości na grobach, zadbają o kwiaty i utrzymanie płyty w dobrym stanie. Takie usługi można znaleźć już niemal w każdym mieście. Do wyboru są pakiety usług – można zamówić sprzątanie tylko w określonych terminach (na przykład w rocznicę urodzin czy śmierci) oraz przed ważnymi świętami, lub zamówić sprzątanie całoroczne. Możliwe jest także skorzystanie z jednorazowej usługi. Koszt różni się od lokalizacji i wybranej firmy, a także zakresu świadczonych usług. Jednorazowe sprzątanie grobu kosztuje już od około 50 zł.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

Ubezpieczenie nagrobka – czy warto kupić polisę?
5 (100%) 1 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!