Ubezpieczenia dla firm

Ubezpieczenie należności – kiedy warto kupić polisę? 

Sprzedaż produktów i usług w kredycie kupieckim stała się w ostatnich latach niemal koniecznością. Firmy, które nie oferują takiej możliwości nie są konkurencyjne na rynku i szybko zostają z niego wyeliminowane. Co jednak zrobić, kiedy klienci nie płacą w terminie, narażając przedsiębiorstwo na straty? 

Ubezpieczenie należności – kiedy jest potrzebne? 

Jeśli Twoja forma sprzedaje duże ilości produktów i tym samym zawiera transakcje na ogromne, często wielomilionowe kwoty, odroczenie terminu na 30 czy nawet 60 dni, jak to powoli zaczyna być w standardzie – może okazać się sporym problemem. Biorąc pod uwagę ryzyko związane z możliwością braku zapłaty, za każdym razem, kiedy udzielasz kredytu kupieckiego klientowi, ryzykujesz, że Twoja firma straci płynność finansową i będziesz musiał ogłosić upadłość. Dziś przedsiębiorstwa handlowo-usługowe właściwie nie mają możliwości minimalizowania takiego ryzyka poprzez zamknięcie możliwości odroczonej spłaty – niemal w każdym sektorze konkurencja jest tak duża, że aby utrzymać się na rynku należy wychodzić klientom naprzeciw. W takiej sytuacji jedynym zabezpieczeniem okazuje się ubezpieczenie należności. 

Ubezpieczenie należności – co gwarantuje polisa? 

Ubezpieczanie należności jest praktykowane już od lat 90 XX wieku. Na początku dedykowane było firmom, które swoje produkty sprzedawały za granicę, obecnie niemal każdy przedsiębiorca może skorzystać z takiej formy ochrony. Nie tylko duże firmy szukają tego typu zabezpieczenia – także małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z usług ubezpieczycieli w tym zakresie. Szukając odpowiedniej polisy najlepiej przyjrzeć się ofertom firm, które wyspecjalizowały się w ubezpieczaniu kredytów kupieckich. Należą do nich przede wszystkim: 

  • Euler Hermes, 
  • KUKE, 
  • KUPEG , 
  • Atradius, 
  • Coface. 

Jednak nie tylko ubezpieczyciele o wąskiej gamie produktów, specjalizujący się w poszukiwanych polisach, mogą okazać się właściwą firmą, w której wykupisz ochronę. Jeśli posiadasz na przykład ubezpieczenie OC firmy wykupione u tradycyjnego ubezpieczyciela, warto sprawdzić, czy nie posiada on w ofercie także polisy ubezpieczającej należności. Takie produkty na pewno znajdziesz w ofercie firm, takich jak: 

  • Ergo Hestia, 
  • PZU, 
  • Warta. 

Ile kosztuje ubezpieczenie należności? 

Jeśli szukasz właściwego ubezpieczenia, na pewno nie bez znaczenia pozostanie dla Ciebie wysokość składki, jaką będziesz musiał zapłacić. W przypadku wszystkich polis obliczana ona jest na podstawie oceny ryzyka. Tak jest i w tym przypadku. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę na pewno: 

  • podstawę naliczenia składki, 
  • stawkę składki, stanowiącej procent podstawy naliczenia składki, 
  • sposób wnoszenia opłaty (podobnie jak w przypadku innych polis ubezpieczeniowych, możesz wnieść opłatę za cały rok, rozliczać się kwartalnie lub płacić za każdy miesiąc osobno). 

 ubezpieczenie dla firmy

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC