fbpx
Zadzwoń teraz:
Ogólne

Ubezpieczenie OC na 30 dni 

Polisa OC jest bezwzględnie obowiązkowa. Musi ją posiadać każdy użytkownik samochodu, bez względu na to, jak często porusza się autem po drogach. Ubezpieczenie obowiązuje cały rok ale są sytuacje, kiedy możesz skorzystać z oferty krótkoterminowego OC na 30 dni  i nie opłacać składki na dwanaście miesięcy. Kogo dotyczy to prawo? 

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc 

Krótkoterminowe ubezpieczenie to takie, które obowiązuje przez okres krótszy niż dwanaście miesięcy. Jest to bardzo atrakcyjne udogodnienie, ale aby skorzystać z takiej możliwości musisz spełniać szereg warunków, nie każde auto bowiem można ubezpieczyć w ten sposób. Kiedy prawo dopuszcza taką polisę? 

  •  Ubezpieczenie komisowe 

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów masz prawo korzystać z takiej polisy. Musisz jednak posiadać odpowiedni kod PKD działalności. Właściciele komisów samochodowych to najliczniejsza grupa korzystająca z ustawowej możliwości wykupienia OC na okres krótszy niż rok. 

  • OC graniczne 

Sprowadzenie auta zza granicy nie jest rzadkością. Jak jednak rozwiązać problem ubezpieczenia, kiedy nowy nabytek nie jest jeszcze zarejestrowany na nowego właściciela? Taka sytuacja również podlega zwolnieniu z obowiązku posiadania całorocznego OC – wjeżdżając do kraju masz prawo wykupić ubezpieczenie trzydziestodniowe i w tym czasie przerejestrować samochód.  

  • OC dla pojazdów zarejestrowanych czasowo 

Jeśli planujesz wywieźć pojazd za granicę lub kupiłeś samochód i chcesz go przewieźć do miejsca zamieszkania – lub na przykład do warsztatu w celu naprawy – także możesz skorzystać z opcji ubezpieczenia krótkoterminowego.  

  • OC dla pojazdów wolnobieżnych 

Wszystkie maszyny silnikowe, których prędkość ze względu na fabryczną konstrukcję nie przekracza 25 km/h zaliczają się do grupy pojazdów wolnobieżnych i  mają prawo skorzystać z możliwości wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Jednak w tym przypadku trzydzieści dni nie wystarczy – dla takich maszyn ustawa przewiduje wymagany okres ważności polisy wynoszący trzy miesiące. Najczęściej sytuacja dotyczy maszyn budowlanych i transportowych oraz pojazdów leśnych. Ważne jednak jest, że urządzenia wykorzystywane w rolnictwie nie podlegają temu zwolnieniu i każdy zarejestrowany pojazd rolniczy musi mieć ubezpieczenie całoroczne. 

  • OC na 30 dni  dla pojazdów zabytkowych 

Kolejną grupą aut, która podlega zwolnieniu z obowiązku posiadania dwunastomiesięcznej polisy OC są pojazdy historyczne. Takie samochody nie tylko mogą być ubezpieczone na okres trzydziestu dni ale także ich ochrona nie musi mieć ciągłości. Wystarczy, że posiadają ważną polisę w momencie opuszczania garażu. Ustawodawca wziął pod uwagę fakt, że tego typu auta często całymi miesiącami nie są używane – a na drogach pojawiają się tylko wtedy, kiedy jadą na przykład na zlot samochodów zabytkowych. Aby pojazd spełniał warunki samochodu historycznego, musi być wpisany na listę zabytków, inwentarza muzealnego lub wojewódzkiej ewidencji zabytków. Specjalnym warunkom podlegają także samochody starsze niż czterdzieści lat oraz auta uznane przez rzeczoznawcę za unikatowe a ich wiek przekracza dwadzieścia pięć lat. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zabytkowy samochód – spełnienie marzeń i duża odpowiedzialność. 

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC 

Do niewątpliwych zalet takiej polisy należy jej cena – jeśli Twój samochód spełnia określone wymogi i nie będziesz korzystał z niego przez cały rok – warto skorzystać z możliwości zaoszczędzenia środków finansowych. Ubezpieczenie daje taką samą ochronę jak standardowe OC, trzeba jednak pamiętać, że nie odnowi się automatycznie po upłynięciu czasu, na jaki została zawarta umowa. Aby wybrać najtańsze OC możesz skorzystać z kalkulatora OC lub wyszukać oferty w Internecie i samodzielnie je porównać. 

 

AC warta klasyki

 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!