Ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie dla taksówki

Taksówkarz to zawód, który ma wiele plusów – ale także kilka znaczących wad. Nie można jednoznacznie określić, czy opłaca się wykonywać ten zawód – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jednym z pierwszych problemów, jakie spotyka świeżo upieczony taksówkarz – jest zakup ubezpieczenia OC. 

Jak zostać taksówkarzem? 

Aby zacząć pracować w tym charakterze nie trzeba wielu lat zdobywania kwalifikacji – ale nie obejdzie się bez egzaminów. Warunki, jakie trzeba spełnić  są dla wszystkich jednakowe, określa je bowiem ustawa. Podstawowe obostrzenia to: 

 • Ukończone 21 lat 

Nie wystarczy pełnoletniość – po osiemnastych urodzinach możesz zacząć karierę zawodową w różnych branżach bez żadnych ograniczeń – ale na bycie taksówkarzem musisz poczekać jeszcze trzy lata. Ten czas warto wykorzystać na zdanie potrzebnych egzaminów. 

 • Prawo Jazdy kategorii B 

Pierwszym kursem jaki należy zrobić – to oczywiście uzyskanie Prawa Jazdy. Dobrze jest też pomyśleć o jakichś szkoleniach dodatkowych – na przykład z zakresu jazdy w trudnych warunkach. Jeśli chcesz jeździć taksówką – podstawowa wiedza nie wystarczy, musisz być dobrym kierowcą i jeździć bezpiecznie – odpowiadasz za życie i zdrowie swoich pasażerów. 

 • Zaświadczenie lekarskie 

Podobnie jak w przypadku większości zawodów – przed zatrudnieniem zostaniesz poproszony o wykonanie odpowiednich badań sprawdzających stan Twojego zdrowia. W tym przypadku będzie też potrzebna opinia psychologa o braku przeciwwskazań do wykonywania tej pracy. 

 • Znajomość topografii

Przed wejściem w życie ustawy Lex Uber konieczne było przejście szkolenia i zdanie egzaminu z topografii miasta. Od początku 2020 roku nie będzie już takiego obowiązku.

 • Niekaralność 

Niestety – osoby, które wracają na rynek pracy po wyroku mogą być wykluczone z grona taksówkarzy. Nie możesz liczyć na zatrudnienie jeśli zostałeś skazany prawomocnym wyrokiem sądu między innymi za przestępstwa: 

 • skarbowe, 
 • gospodarcze, 
 • dotyczące wiarygodności dokumentów, 
 • przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,  
 • Przeciwko bezpieczeństwu mienia, 
 • przeciwko życiu i zdrowiu,  
 • przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, 
 • inne przestępstwa dotyczące wykonywania zawodu. 
 • Egzamin i zdobycie licencji 

Jeśli spełniasz wszystkie wymagania – możesz wystąpić o przyznanie odpowiedniej licencji. Także firma, w której będziesz pracować, będzie musiała posiadać stosowne pozwolenie. Takie zasady wprowadza 1 stycznia 2020 roku nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, zwana potocznie Lex Uber.

Taksówka – obowiązkowe wyposażenie 

Jeśli dopełnisz wszelkich formalności i uzyskasz licencję – możesz zacząć pracę. Do wyboru masz samodzielne poszukiwanie klientów lub podpisanie umowy z jedną z wielu korporacji taksówkarskich. Drugie rozwiązanie zapewni Ci więcej kursów i lepsze miejsca postojowe (część firm w dużych miastach ma monopol w strategicznych miejscach, na przykład przy dworcu lub lotnisku) – ale wiąże się z opłatą miesięczną często przekraczającą 1000zł.

Przed wejściem w życie Lex Uber niezbędnym wyposażeniem taksówki była też kasa fiskalna i taksometr. Od 1 stycznia 2020 roku możliwe jest jednak zawarcie umowy i opłacenie przejazdu za pomocą aplikacji mobilnej.

Ile zarabia taksówkarz? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba dokładnie określić sytuację. Inaczej jest w przypadku taksówki w dużym mieście, na przykład w Warszawie – a inaczej, jeśli wozisz ludzi po kurortach turystycznych, w którym praca charakteryzuje się dużą sezonowością a miasto jest niewielkie. Przychód kierowcy w dużej aglomeracji może wynieść nawet dziesięć tysięcy złotych – ale od tego trzeba odliczyć spore koszty: opłata dla korporacji za korzystanie z marki, ZUS, podatki, paliwo, utrzymanie samochodu i obowiązkowe ubezpieczenie OC.

 

To zaś – dla firm taksówkarskich nie jest najtańsze, Towarzystwa Ubezpieczeniowe podnoszą składkę jeśli zamierzasz używać samochodu jako taksówki. Na niewielkie rabaty mogą liczyć firmy, które dysponują wieloma autami i ubezpieczają całą flotę u jednego ubezpieczyciela. Jednak i w tym przypadku nie można liczyć na niskie składki ze względu na wysokie ryzyko i największą z możliwych częstotliwość używania samochodu. Aby znaleźć najtańszą ofertę możesz skorzystać z  kalkulatora OC. Przy czym powinieneś pamiętać, że w przypadku taksówki ilość niezbędnych napraw w ciągu roku jest ogromna – także ryzyko uszkodzenia samochodu wynikające z bycia częstym uczestnikiem ruchu drogowego jest duże – warto więc pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu AC – a także wykupić polisę NNW. Te polisy również nie będą najtańsze ale uchronią Cię przed skutkami wielu nieprzewidzianych zdarzeń, z którymi zarówno na drodze jak i w samym aucie – niestety możesz się spotkać dość często. Kierowcy zwiększają swoje bezpieczeństwo wożąc na przykład gaz łzawiący – oraz wykupując szeroką ochronę ubezpieczeniową. Jeśli pracujesz w dużym mieście nie powinieneś mieć z tym problemu – nawet po odliczeniu wszystkich kosztów w portfelu niejednemu kierowcy zostaje ponad 5000zł. Część tej sumy warto przeznaczyć na ochronę – ryzyko związane z tym zawodem jest dość duże, zwłaszcza jeśli pracujesz w nocy. 

oc taksówkarz

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!