Ogólne

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?

Rynek ubezpieczeń w ostatnich latach bardzo się powiększył. Ubezpieczyć już można niemal wszystko. Choć Polska nie dogoniła jeszcze w tej kwestii stanów Zjednoczonych, gdzie pojawiają się najdziwniejsze ubezpieczenia – także u nas ochroną objąć można coraz więcej dziedzin życia. W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje ubezpieczenie ochrony prawnej. Co to za polisa? Przed czym chroni i ile kosztuje? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź. 

Co to jest ubezpieczenie ochrony prawnej? Co może zagwarantować polisa? 

Ubezpieczenie ochrony prawnej to polisa, która ma pokryć wszystkie koszty postępowania sądowego, jeśli posiadacz polisy musi domagać się swoich praw w sądzie. Koszty związane z postępowaniem sądowym są bowiem bardzo wysokie. Z tego powodu wiele spraw nie zostaje w ogóle założonych. Wielu poszkodowanych nie może sobie bowiem pozwolić na dochodzenie swoich praw w sądzie, wiąże się to bowiem z ogromnymi wydatkami. Nawet, jeśli zostaną one zwrócone w razie wygranej – koszty np. obrony adwokata musi ponieść ten, kto z jego pomocy korzysta. Co zatem zapewnia polisa? Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, wszystko zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zwykle jednak polisa gwarantuje świadczenie pokrywające: 

  • koszty związane z zatrudnieniem adwokata lub radcy prawnego; 
  • wydatki poniesione na dojazd do sądu, w którym odbywa się rozprawa; 
  • koszty postępowania sądowego i wszelkich opłat sądowych. 

Czy warto kupić ubezpieczenie ochrony prawnej? Ile kosztuje polisa? 

Ubezpieczenie ochrony prawnej, jak każda polisa, może się nigdy nie przydać. Jeśli nie będzie sytuacji, w której trzeba pokryć koszty sądowe lub wynająć adwokata – opłacone składki przepadną. Jednak nie można mieć pewności, że pomoc prawników w dochodzeniu praw nigdy nie będzie konieczna. Posiadając polisę można zatem mieć pewność, że w razie takiej potrzeby – brak funduszy nie będzie stanowił przeszkody w walce o prawa poszkodowanego. Ile jednak taka polisa kosztuje? Wbrew pozorom niewiele. Ubezpieczenie ochrony prawnej to wydatek rzędu 150 – 350zł rocznie. Wiele zależy jednak od tego, jakiego rodzaju jest to produkt. 

Ubezpieczenie ochrony prawnej – jak można kupić polisę? 

Ubezpieczenie ochrony prawnej może stanowić element innej polisy. Jest ono bowiem popularnym dodatkiem do polisy mieszkaniowej czy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ale coraz więcej firm oferuje ubezpieczenie ochrony prawnej jako osobny produkt. Takie polisy można znaleźć między innymi w takich firmach jak: 

  • Ergo Hestia 
  • Concordia 
  • D.A.S. 

Na co uważać wybierając ubezpieczenie ochrony prawnej? 

Szukając ubezpieczeń przede wszystkim trzeba przygotować się na to, że jest to proces dość długi i wymagający uwagi. Nie warto bowiem kupować najtańszego ubezpieczenia nie zapoznawszy się dokładnie z warunkami proponowanej umowy. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, przed czym ma chronić polisa i jaki budżet można na nią przeznaczyć. Jako, że produkt jest coraz bardziej popularny, ale jednak nie oferują go wszyscy ubezpieczyciele – warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi dostępnymi Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Jeśli dokumenty są niejasne – to dobry moment, aby skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego lub brokera ubezpieczeniowego. O tym, czym różnią się te osoby, przeczytasz w artykule: Broker ubezpieczeniowy – kim jest? 

Ubezpieczenie ochrony prawnej – wyłączenia. Na co trzeba uważać? 

Wybierając ubezpieczenie ochrony prawnej trzeba bezwzględnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Przede wszystkim, w każdym przypadku, ubezpieczenie nie chroni w sporze przeciwko ubezpieczycielowi, który jest stroną w umowie.  

Przykład

Ubezpieczenie ochrony prawnej wykupione w towarzystwie ubezpieczeniowym ergo Hestia nie pokrywa kosztów sądowych związanych z procesem, w którym jedną stroną jest posiadacz polisy – a drugą Ergo Hestia. 

Polisa nie obejmuje także sytuacji, w których: 

  • ubezpieczony działał niezgodnie z prawem; 
  • właściciel polisy działał umyślnie; 
  • konieczne jest zapłacenie kary sądowej; 
  • ubezpieczony spowodował szkodę pod wpływem alkoholu. 

Trzeba także pamiętać, że zwykle w ubezpieczeniu określony jest okres karencji – a więc czasu, jaki musi upłynąć od podpisania umowy do możliwości korzystania z polisy. Najważniejszym jednak obowiązkiem ubezpieczyciela poinformowanie ubezpieczyciela o postępowaniu sądowym przed rozpoczęciem procesu i wynajęciem adwokata. 

OC w życiu prywatnym

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC