Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie od powodzi 

Nawet jeśli jesteś odpowiedzialnym właścicielem nieruchomości i pamiętasz o kupieniu ubezpieczenia już na etapie budowy domu – możesz doznać ogromnego rozczarowania, które jest skutkiem niedokładne przeczytanie definicji zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które wybrałeś. 

Czym się różni powódź od zalania? 

Zniszczenie mienia, którego powodem była woda, może być bardzo różnie interpretowane przez firmy ubezpieczeniowe. Jeśli w Twojej ofercie widnieje ochrona przed zalaniem – nie musi to oznaczać gwarancji likwidacji szkód w przypadku powodzi. Rozróżnienie pomiędzy zalaniem a powodzią wprowadza niemal każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe – czym innym jest bowiem niewielkie zniszczenie parkietu poprzez wodę płynącą z pękniętej rury – a czym innym kompletne zniszczenie gospodarstwa wskutek przejścia fali powodziowej. Jednak granica pomiędzy tymi dwoma pojęciami nie zawsze przebiega w tym samym miejscu. Dla przykładu – polisa mieszkaniowa oferowana przez firmę Ergo Hestia uszkodzenie mienia przez spływ wody ze zbocza zaliczany jest do zalania – ale w innych firmach możemy już nie dostać świadczenia w takiej sytuacji. Należy więc uporządkować zdarzenia, dzieląc je na skutki powodzi i zalania, ze względu na ich powód: 

  • Zalanie 

Przeważnie definicja zalania obejmuje wszelkie niezamierzone wydostanie się wody (lub innej cieczy) a także pary wodnej, którego skutkiem jest między innymi: 

  • Awaria sieci wodno-kanalizacyjnej i uszkodzenia urządzeń do niej należących, 
  • uszkodzenia sprzętu domowego zasilanego wodą, na przykład pralki czy zmywarki, 
  • zalanie wodą na skutek działania osób trzecich, 
  • przypadkowe zostawienie odkręconego kranu lub otwartego zaworu. 

Niektóre polisy zawierają także w definicji zalania wszelkie uszkodzenia spowodowane silnymi opadami atmosferycznymi. 

  • Powódź 

Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych jako definicję powodzi podaje niemożliwe do przewidzenia i kontrolowania zalanie terenów, którego skutkiem było gwałtowne podniesienie się poziomu wód stojących i płynących. Jako powód podaje się: 

  • opady atmosferyczne przekraczające standardową wartość, 
  • sztorm i wzrost poziomu przybrzeżnych wód morskich, 
  • topienie się kry lodowej, 
  • zator lodowy, np. na rzece. 

W tym miejscu często pojawia się także płynięcie wody po zboczach – ale jak już wspomniano – ten punkt bywa różnie interpretowany przez firmy ubezpieczeniowe.  

 

Ubezpieczenie domu od powodzi 

Ubezpieczenie od zalania przeważnie znajduje się w podstawowej ochronie ubezpieczeniowej polisy mieszkaniowej. Z kolei naprawienie szkody, jaką są skutki powodzi, zwykle jest możliwe dopiero po zakupie rozszerzenia ubezpieczenia o zdarzenia losowe. Ze względu na różnice w umowach oferowanych przez różne firmy – niezbędne jest przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu domu – dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, szczególnie rozdziału dotyczącego definicji. Nie ma innego sposobu na zdobycie gwarancji, że po przeprowadzce do nowego lokum zarówno budynek jak i jego wyposażenie będą chronione przed skutkami powodzi. A tych niestety może być w najbliższym czasie więcej – zmiany klimatyczne są coraz częstszą przyczyną niespodziewanych zjawisk atmosferycznych, o czym pisaliśmy więcej w artykule: Anomalie pogodowe – przypadek czy zmiana klimatu? 

ubezpieczenie od powodzi

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!