Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie przed chorobami tropikalnymi – czy warto kupić polisę?

Wyjazd zagraniczny to zawsze wielka przygoda, tym bardziej, jeśli w planach jest odwiedzenie tropikalnych krajów. Coraz popularniejsze są na przykład wyjazdy do Tajlandii – ale wiele osób decyduje się także na odwiedzanie mniej popularnych miejsc, jak Tanzania czy Wyspy Zielonego Przylądka. O ile szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym należą do powszechnych wśród turystów zwiedzających odległe zakątki świata, o tyle ubezpieczenie przed chorobami tropikalnymi jest mniej znanym produktem.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie przed chorobami tropikalnymi?

Wbrew pozorom choroby tropikalne występują często i jest ich dużo. Ponadto na wiele z nich nie można się zaszczepić. Przed wyjazdem należy zatem przede wszystkim sprawdzić, jakie są zagrożenia – które choroby występują na danym terenie i co można zrobić, aby ich uniknąć. 

Na jakie choroby istnieją szczepionki?

Wyjeżdżając do krajów Afryki czy Ameryki Południowej, obowiązkowo należy wykonać szczepionkę przeciwko żółtej febrze (nazywanej także żółtą gorączką). Wymagają tego międzynarodowe przepisy zdrowotne, ale to nie jedyne szczepienie, któremu warto się poddać. Co prawda nie są wymagane, ale można zabezpieczyć się w ten sposób przed:

  • wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B;
  • błonicą;
  • tężcem;
  • durem brzusznym;
  • meningokokowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych;
  • wścieklizną;
  • kleszczowym zapaleniem mózgu.

W zależności od regionu niektóre z tych chorób występują częściej, dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem, jakie szczepienia są zalecane. 

Jak jeszcze można chronić się przez zarażeniem?

Nie tylko jednak szczepionki mogą pomóc ustrzec się przed chorobą. Wiele działań profilaktycznych można podjąć samodzielnie. Przede wszystkim należy:

  • zadbać higienę osobistą;
  • unikać picia wody z kranu; 
  • dokładnie myć owoce i warzywa, najlepiej w przegotowanej wodzie;
  • unikać jedzenia w niepewnych miejscach, na przykład w budkach ulicznych;
  • zrezygnować z bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami – najlepiej unikać ich dotykania;
  • stosować środki odstraszające owady (repelenty) i moskitiery – owady przenoszą wiele chorób tropikalnych, w tej kwestii należy zachować szczególną ostrożność.

Jak można się zarazić chorobą tropikalną?

Przebywając w egzotycznym kraju trzeba zachować szczególną ostrożność przed chorobami, które w Polsce nie występują, ale niebezpieczne mogą być także codzienne czynności, podczas których wzrasta ryzyko zapadnięcia nie tylko na rzadko spotykane choroby. Ze względu na sposób zarażenia, najczęściej występujące choroby wśród turystów można podzielić na:

choroby przenoszone drogą pokarmową, do których należą:

  • dur brzuszny,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • biegunka podróżnych.

Aby ich uniknąć, należy unikać picia wody z kranu, napojów chłodzonych lodem, czy też jedzenia nieumytych owoców i warzyw;

choroby odzwierzęce;

choroby przenoszone drogą płciową lub przez kontakt z krwią osoby zarażonej;

choroby wektorowe, wśród których można wyszczególnić:

  • żółta febra,
  • malaria,
  • kleszczowe zapalenie mózgu.

Choroby te są przenoszone przez owady, zatem niebezpieczne może być ich ukąszenie – szczególnie należy uważać na komary i kleszcze.

Ubezpieczenie przed chorobami tropikalnymi – czemu warto je kupić?

Warto wiedzieć, że na niektóre często występujące choroby tropikalne nie ma szczepionki. Należy do nich z pewnością malaria. Niestety nie jest także możliwe całkowite zabezpieczenie się przed komarami, które je przenoszą. Należy stosować środki ostrożności, takie jak repelenty, używać moskitier, a na terenach, gdzie istnieje duże ryzyko zakażenia – przyjmować leki przeciwmalaryczne. Nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, że zachowanie ostrożności zapewni bezpieczeństwo. Dlatego warto także wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które zapewni wypłatę świadczenia i pokrycie kosztów leczenia także w przypadku zachorowania na tropikalną chorobę, jaką jest m.in. malaria. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku większości polis ubezpieczyciel zapewni pokrycie kosztów leczenia tylko w sytuacji, gdy możliwe było zaszczepienie przed wyjazdem. Ubezpieczenie przed chorobami tropikalnymi niczym się nie różni od każdej innej polisy turystycznej i warto zadbać, aby zawierało także ubezpieczenie NNW, ochronę bagażu czy OC w życiu prywatnym. 

Przeczytaj także: Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do RPA?

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC