Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie ruchomości domowych – jaką polisę wybrać?

Ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkiem, o którym wie każdy właściciel domu czy mieszkania. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że podstawowe ubezpieczenie chroni tylko konstrukcję budynku. Aby zabezpieczyć majątek zgromadzony wewnątrz, trzeba wybrać dobre ubezpieczenie ruchomości domowych. Na co warto zwrócić uwagę?

Co to są ruchomości domowe?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym są ruchomości domowe. Niestety Kodeks cywilny nie podaje definicji, którą można by przytoczyć. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest potraktowanie ruchomości domowych jako przeciwieństwa nieruchomości. Zatem jest to wszystko, co znajduje się wewnątrz nieruchomości, a co może zostać przeniesione. Do tej grupy należą zatem na przykład:

  • sprzęty RTV i AGD,
  • sprzęty elektroniczne,
  • meble,
  • biżuteria,
  • kosztowności,
  • rzeczy osobiste,
  • pojazdy – takie jak rower czy UTO.

Przeczytaj także: Hulajnogi elektryczne – będzie nowelizacja przepisów?

Jak oszacować wartość ruchomości?

W przeciwieństwie do nieruchomości – wyposażenie każdego domu czy mieszkania jest trudne do oszacowania. Na ruchomości składa się bowiem ogromna ilość przedmiotów, w której każda ma jakąś wartość początkową i w miarę upływu czasu ją traci. Rzeczy bowiem zużywają się i starzeją – i choć wciąż nadają się do użytku – ich wartość nie jest już tak duża jak zaraz po zakupie.

Jak ubezpieczyć ruchomości domowe?

Jeśli podstawowa polisa mieszkaniowa zabezpiecza tylko mury budynku oczywistym jest, że jeśli w wyniku na przykład pożaru właściciel straci cały majątek – odszkodowanie pokryje jedynie zniszczenia samej konstrukcji. Ubezpieczyciel nie odda zaś właścicielowi pieniędzy za utracone sprzęty. Aby tak się stało, trzeba wybrać odpowiednie rozszerzenie umowy ubezpieczeniowej, które zagwarantuje zwrot także takich kosztów. Sam remont czy odbudowanie nieruchomosci nie wystarczy, aby w niej zamieszkać – wyposażenie to niezbędny element. Trudno bowiem wyobrazić sobie dom bez pralki, żelazka – czy nawet zlewu. Jaką polisę zatem wybrać, aby wszystkie sprzęty także były bezpieczne?

Jakie ubezpieczenie ruchomości domowych wybrać?

Aby ubezpieczyć ruchomości trzeba najpierw oszacować ich wartość oraz skatalogować wszystkie posiadane przedmioty. Oczywiście sporządzenie dokładnej listy nie jest możliwe, ale powinny się na niej znaleźć najcenniejsze przedmioty. Warto o tej potrzebie pomyśleć już na etapie wyposażania mieszkania, wówczas możliwe jest zachowanie wszystkich paragonów i innych dowodów zakupu – to znacznie ułatwi późniejsze oszacowanie utraconej wartości i wyliczenie należnego odszkodowania. Trzeba także pamiętać, że wartość posiadanych sprzętów spada z roku na rok – a więc przy szacowaniu wartości w dniu zdarzenia ubezpieczeniowego (na przykład wybuchu pożaru) pomocne będzie korzystanie z internetu i zamieszczanych tam ogłoszeń. Na podstawie szacunkowej wartości ruchomości można ustalić sumę ubezpieczenia, jaka będzie odpowiednia dla pokrycia powstałej szkody.

Jakie ryzyko niesie niedoszacowanie lub przeszacowanie ruchomości domowych?

Ważne jest, aby możliwie jak najtrafniej oszacować wartość posiadanych przedmiotów i ustalić wysokość sumy ubezpieczenia. W przeciwnym razie mogą pojawić się dwa problemy:

  • niedoubezpieczenie – a więc sytuacja, w której odszkodowanie jest zbyt niskie i nie wystarczy na odtworzenie utraconego majątku;
  • nadubezpieczenie- z którym mamy do czynienia wtedy, gdy ubezpieczono ruchomości domowych na zbyt wysokie sumy – ubezpieczyciel i tak nie wypłaci takiej kwoty, jeśli uzna, że wartość majątku była niższa, a klient towarzystwa ubezpieczeniowego przez często długi czas opłaca zbyt wysoką składkę ubezpieczeniową.

Koszty ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczenia ruchomości domowych trzeba brać pod uwagę, że nie tylko składka ubezpieczenia będzie kosztem dla właściciela polisy. Aby możliwe było na przykład ubezpieczenie mieszkania przed kradzieżą z włamaniem, konieczne jest zamontowanie odpowiednich drzwi i zamków, a dodatkowe – często kosztowne zabezpieczenia – pozwalają zaoszczędzić na polisie.

Przeczytaj także: Czym są zabezpieczenia własne w polisie mieszkaniowej?Ubezpieczenie ruchomości domowych

Wyłączenia w ubezpieczeniach ruchomości domowych

Ważną kwestią są także wyłączenia w polisie mieszkaniowej. Są to wszystkie sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za poniesioną stratę. W przypadku ruchomości zwykle długa jest także lista przedmiotów, które nie są objęte ochroną. Więcej na temat wyłączeń w ubezpieczeniach przeczytasz w artykule: Kiedy nie otrzymam świadczenia z polisy – wyłączenia

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC