Ogólne

Ubezpieczenie rzeczy osobistych znajdujących się poza miejscem zamieszkania – czy istnieje taka polisa?

Ubezpieczenie rzeczy osobistych – podobnie jak całego wyposażenia mieszkania – jest zwykle dodatkiem do polisy mieszkaniowej. Istnieją także dodatki do umowy, które zapewniają ochronę rzeczom pozostawionym w samochodzie. Czy jednak istnieje ubezpieczenie rzeczy osobistych znajdujących się na przykład w damskiej torebce?

Ubezpieczenie rzeczy osobistych – dlaczego jest takie ważne?

Rzeczy osobiste to zwykle portfel, telefon czy klucze od domu. Zwykle po prostu wrzucane są do torebki. Niewiele osób zastanawia się nad tym, co stanie się, gdy taki bagaż stracą. Tymczasem w telefonie i portfelu jest wszystko, aby złodziej mógł wyczyścić karty kredytowe, wydać gotówkę – a na koniec włamać się do domu. Choć zaostrzone zostało bezpieczeństwo, wciąż do pieniędzy na koncie łatwo uzyskać dostęp – zwłaszcza, kiedy ma się przy sobie także telefon obrabowanej osoby.

Przeczytaj także: Zmiany w bankowości internetowej – dyrektywa PSD2

Ubezpieczenie przed włamaniem do domu można kupić niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak nie zawsze zniknięcie cennych przedmiotów będzie skutkowało wypłatą odszkodowania. Kiedy zatem można na nie liczyć?

Ubezpieczenie od kradzieży w polisie mieszkaniowej

Ubezpieczenie mieszkania przed kradzieżą nie jest podstawowym elementem polisy, tak jak ochrona przed ogniem czy zalaniem. Aby zyskać zabezpieczenie przed działaniem złodzieja, trzeba wykupić odpowiednie rozszerzenie. Ubezpieczenie od kradzieży ma jednak pewne obostrzenia. Przede wszystkim nie istnieje ochrona przez zniknięciem danej rzeczy bez śladów włamania. Aby zdarzenie skutkowało wypłatą świadczenia, włamywacz musi pozostawić ślady swojej obecności – na przykład wyłamany zamek czy stłuczoną szybę. Dlatego aby zyskać ochronę, ubezpieczenie nie wystarczy.

Ubezpieczenie rzeczy osobistych

Jak chronić mienie pozostawione w domu?

Ubezpieczenie przedmiotów znajdujących się w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim można je odkupić za pieniądze z polisy, jeśli dojdzie do włamania. Ale jeśli złodziej wejdzie w posiadanie na przykład torebki czy plecaka, w których znajdowały się także klucze – może obrabować dom nie pozostawiając żadnych śladów. Dlatego aby się zabezpieczyć, niezbędne są także zabezpieczenia własne, takie jak:

  • alarm,
  • monitoring,
  • drzwi antywłamaniowe,
  • rolety antywłamaniowe.

Zaletą zamontowania takich zabezpieczeń jest nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także tańsza polisa mieszkaniowa. Ile można zaoszczędzić? O tym przeczytasz w artykule: Czy alarm może obniżyć składkę na ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie rzeczy osobistych znajdujących 

Aby uniknąć konsekwencji utraty zawartości domu czy mieszkania wskutek rabunku, podczas którego złodziej nie pozostawił żadnych śladów włamania – należy zabezpieczyć przede wszystkim klucze. Drugim krokiem jest uniemożliwienie złodziejowi dopasowanie ich do właściwych drzwi. Najlepiej więc nie trzymać ich razem z portfelem czy telefonem. Ale wraz z torebką można także stracić wiele cennych, osobistych przedmiotów, jak na przykład właśnie drogi smartfon czy komputer osobisty. W przypadku większości ubezpieczeń wyniesienie objętych ochroną przedmiotów z domu skutkuje wyłączeniem ochrony ubezpieczeniowej. Można jednak ubezpieczyć przedmioty osobiste, które nie znajdują się ani w domu ani w samochodzie.

Ubezpieczenie rzeczy osobistych znajdujących się poza ubezpieczoną nieruchomością

Towarzystwo ubezpieczeniowe Proama w ramach ubezpieczenia domu i mieszkania zaproponowało rozwiązanie. Wybór tej polisy umożliwia – za dodatkową opłatą – także ubezpieczenie rzeczy osobistych, które znajdują się poza mieszkaniem objętym ochroną. Można więc ubezpieczyć na przykład:

  • telefon,
  • klucze,
  • dokumenty,
  • komputer osobisty,
  • inne cenne przedmioty.

Utrata tych rzeczy nie zwalnia oczywiście z obowiązku ze zgłoszenia zdarzenia na policji. Konieczne jest także jak najszybsze zablokowanie kart płatniczych, kredytowych oraz dowodu osobistego. Jednak dzięki polisie można odzyskać przynajmniej część utraconych pieniędzy oraz zabezpieczyć się przed bezprawnym użyciem skradzionych przedmiotów.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC