Ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie samochodu w leasingu: gdzie warto je kupić i jak rozliczyć? 

Leasing jest atrakcyjną możliwością dla osób potrzebujących firmowego auta, jednak oprócz niewątpliwych korzyści płynących z tej formy finansowania, trzeba pamiętać, że na właścicielu tak kupionego samochodu ciążą pewne obowiązki. Przede wszystkim polisa OC nie wystarczy. 

Ubezpieczenie samochodu w leasingu 

Leasing cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców. To atrakcyjna możliwość finansowania auta, pozwalająca na lepsze warunki niż kredyt samochodowy. Jeśli potrzebujesz firmowego pojazdu – z pewnością myślałeś o takiej formie jego zakupu. Jednak firmy leasingowe, mimo że oferują atrakcyjne warunki finansowania samochodu, stawiają też pewne wymagania. Jako że do zapłaty ostatniej raty auto jest własnością leasingodawcy, dokłada on wszelkich starań o to, aby wóz utrzymany był w dobrym stanie. Metodą mającą zagwarantować ten stan, jest wymóg kompleksowego ubezpieczenia. Leasingodawca, oprócz polisy OC, która wymagana jest ustawowo, nakłada na leasingobiorcę obowiązek zakupu dodatkowo ubezpieczenia Autocasco i NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Niestety utrudnieniem dla użytkownika auta jest fakt, że nie wystarczy wybrać najtańsze ubezpieczenie AC, aby spełnić warunek. Firmy oferujące leasing dokładnie określają, jakie zapisy powinny znajdować się w polisie. Czym musi się charakteryzować właściwe AC? 

  • muszą być w nim zniesione wszelkie udziały własne oraz franszyzy integralne, 
  • naprawy w ramach ubezpieczenia muszą gwarantować oryginalne części, 
  • ubezpieczenie musi mieć stałą sumę gwarancyjną przez cały okres trwania umowy. 

Są to więc wymagania, które niekorzystnie wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej – taka polisa jest po prostu droższa. W niektórych przypadkach rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie samochodu wraz z podpisaniem umowy leasingowej i korzystanie z oferty proponowanej przez leasingodawcę. W niektórych bowiem przypadkach firma udzielająca leasingu podpisuje wiele takich umów i z tego tytułu cena dla klienta może być niższa. Niestety tylko może, nie musi. Mimo że logiczne wydaje się obniżenie ceny ubezpieczenia dzięki wielu sprzedanym polisom, niejednokrotnie zdarza się, że leasingodawca pobierając prowizję od sprzedanego ubezpieczenia oferuje współpracę z jedną, maksymalnie kilkoma towarzystwami. Jest to znaczne zawężenie wyboru, ograniczające się zwykle do dobrych, ale mało konkurencyjnych jeśli chodzi o cenę ofert.  

Ubezpieczenie samochodu na własną rękę 

W związku z tym, że na rynku dostępnych jest wiele możliwości objęcia samochodu ochroną AC, a polisy proponowane przez firmy leasingowe często są drogie, przeważnie można wybrać ubezpieczenie na własną rękę, o ile spełnia ono wymagane kryteria. Podpisanie ubezpieczenia wraz z umową leasingową oszczędza co prawda wiele czasu, ale nie zawsze jest korzystne na dłuższą metę. Warto więc przed podjęciem decyzji przyjrzeć się sytuacji na rynku. Być może wcale nie uda się znaleźć lepszej oferty, ale nie można mieć tej pewności przed porównaniem przynajmniej kilku ubezpieczeń. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż za każdym razem trzeba podać wiele danych, które mają znaczenie dla ustalonej wysokości składki. O tym, co może mieć znaczenie dla ubezpieczyciela, przeczytasz w artykule: Zniżki AC 

Jak rozliczać ubezpieczenie AC samochodu w leasingu? 

Rozliczenie ubezpieczenia samochodu firmowego uzależniony jest od sposobu rodzaju księgowości prowadzonej przez firmę. Jeśli wybrano metodę uproszczoną (kasową), wydatek należy ująć jako jedną pozycję w dniu zawarcia umowy. Jeśli jednak firma zdecydowała się na metodę memoriałową, do wyboru są dwie opcje: 

  • zaksięgowanie części przypadającej na dany rok kalendarzowy w dniu podpisania umowy, opłatę za kolejne lata należy natomiast księgować każdego 1 stycznia. 
  • podzielenie opłaty na 12 równych części i księgowanie ich w każdym miesiącu. 

Jako że usługi ubezpieczeniowe są zwolnione z podatku VAT, opłacając składki samodzielnie w wybranej przez siebie, niezależnej od leasingodawcy firmie, nie pojawi się konieczność rozliczenia faktur VAT za OC czy AC. Jednak jeśli ubezpieczenie stanowi część usługi leasingowej i jest zawarte za pośrednictwem firmy udzielającej leasingu, może pojawić się faktura zawierająca 23% VAT. W zależności od sposobu użytkowania pojazdu można w takiej sytuacji odliczyć 50% podatku (dla osób, które użytkują samochód zarówno w firmie jak i w celach prywatnych) lub całość, wiąże się to jednak z koniecznością udokumentowania przebiegu auta, aby wykluczyć jego używanie poza firmą. 

 Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC