Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie samochodu z Niemiec – dobierz pakiet do wieku auta

Sprowadzenie samochodu zza zachodniej granicy od lat jest atrakcyjną formą zakupu auta. Polacy chętnie wybierają przede wszystkim te starsze modele – kuszą one niską ceną. Ale czy wieloletni samochód to rzeczywiście oszczędność? Na jakie koszty należy się przygotować? 

Ubezpieczenie samochodu z Niemiec  

Kiedy myślimy o sprowadzeniu i ubezpieczeniu samochodu z Niemiec, od razu mamy przed oczami ogromne oszczędności. Nowe auto w Polsce kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Dlatego rynek używanych niemieckich aut stanowi atrakcyjną alternatywę, pozwalającą cieszyć się porządnym wozem, choć w zamian za niską cenę ma on zwykle spory przebieg. Statystyki pokazują, że Polacy wybierają  najstarsze samochody, które kosztują najmniej. Oznacza to, że to nie zasobność portfela jest decydującą kwestią – mieszkańcy innych krajów, takich jak na przykład Słowacja, żyją na podobnym poziomie, a jednak kupują więcej nowych samochodów. Ponadto stary samochód to tylko pozorna oszczędność. Taki zakup to także potrzeba inwestycji, czasem niemałych.  

  • Naprawy 

Największym czynnikiem podnoszącym koszty posiadania starego samochodu, jest konieczność przeprowadzenia napraw zepsutych elementów. Zwykle dziesięcioletni samochód, a takich Polacy sprowadzają najwięcej, nie jest bez zarzutu pod względem technicznym i wymaga wymiany wielu części. Niektóre samochody sprowadzane z Niemiec są także powypadkowe – a nawet niewielka kolizja pozostawia ślady na karoserii, której elementy często muszą trafić do blacharza i lakiernika. 

  • Eksploatacja 

Jeśli samochód nie wymaga przeprowadzenia wielu napraw, to i tak część elementów się po prostu zużywa. Nawet tak drobne naprawy jak wymiana klocków hamulcowych czy opon, mogą w sumie wymagać sporej kwoty, którą trzeba doliczyć do kosztu zakupu. 

  • Koszt sprowadzenia 

Jeśli samochód jest w dobrym stanie i można nim przyjechać do Polski – koszt ogranicza się do zużycia paliwa. Gorzej jest, gdy wymaga lawety. 

  • Ubezpieczenie 

Kolejnym kosztem, na który musi przygotować się nowy właściciel starego samochodu, to wysokość składki za ubezpieczenie OC. Niestety nie zawsze sprawdza się zasada, że im starsze auto, tym niższa cena polisy. 

Ubezpieczenie auta z Niemiec  

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że średnia cena polisy OC zmienia się z roku na rok, czasem częściej. Warto więc sprawdzić przed zakupem, ile będzie kosztowało ubezpieczenie samochodu. Bo choć na wysokość składki ma wpływ wiele czynników, wiek samochodu nie pozostaje bez znaczenia. Mimo, że zwykle wiek samochodu korzystnie wpływa na cenę ochrony, jest tak tylko do pewnego momentu. Okazuje się bowiem, ze właściciele aut wyprodukowanych na przełomie wieków, a więc w latach 1990-2000 muszą zapłacić więcej, niż kierowcy poruszający się pojazdami na przykład z 2010 roku. Z czego wynika różnica? Ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu z Niemiec?

Auto z Niemiec – ubezpieczenie 

Trzeba pamiętać, że wysokość składki obliczana jest na podstawie szacowanego ryzyka. To zaś ubezpieczyciele określają na podstawie takich czynników, jak wiek kierowcy, jego doświadczenie na drodze, wielkość silnika, czy właśnie wiek samochodu. Więcej na temat ustalania cen przeczytasz w artykule: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia? Warto jednak wiedzieć, że w zależności od wieku samochodu, ubezpieczyciel inaczej ocenia kierowcę, a to może wpłynąć na koszt polisy. 

  • Samochód z salonu 

Właściciele nowych aut zwykle muszą się liczyć z wysoką ceną ubezpieczenia. Ubezpieczyciel bowiem zakłada, że nowy samochód zachęca do sprawdzenia jego możliwości – rozwijanej prędkości czy zwrotności. Oznacza to ryzyko wypadków.  

  • Samochód kilkuletni 

Osoby, które decydują się na zakup używanego, kilkuletniego auta, zwykle jeżdżą bezpieczniej. Jeśli samochód ma tylko kilka lat, właściciel będzie dbał o to, aby go nie zniszczyć, nie zarysować – a tym samym nie spowodować kolizji. Takie auta są najczęściej kupowane, a osoby, które się na nie decydują, zwykle nie są przesadnie zamożne i będą dbać o to, aby auta nie stracić. Taki kierowca jest statystycznie dość bezpieczny. 

  • Samochód kilkunastoletni 

Starsze auta to już ryzyko dla ubezpieczyciela. Duży przebieg oznacza, że samochód może się psuć – a to zwiększa ryzyko wypadku. 

  • Zabytkowy samochód 

Zupełnie inaczej traktowani są właściciele zabytków. Dla nich przeznaczono inne polisy, które pozwalają w pewnych sytuacjach na dużą oszczędność. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zabytkowy samochód – spełnienie marzeń i duża odpowiedzialność. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC