Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie studenta 

Okres studiów to wyjątkowy czas – także pod względem ochrony zdrowia. To jedna z pierwszych poważnych spraw, o którą musisz zadbać sam w dorosłym życiu. Właśnie do Twoich obowiązków należy bowiem sprawdzenie swojego statusu w NFZ i zadbanie o to, aby mieć ciągłość ubezpieczenia 

Ubezpieczenie studenta – NFZ 

Od początku 2013 roku działa w Polsce elektroniczny system eWUŚ. Zgromadzone w nim dane świadczą o prawie do ubezpieczenia. Jako osoba pełnoletnia ale niepracująca – musisz zadbać, aby składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane były z innego tytułu. Jako student masz kilka możliwości: 

  • Zgłoszenie do ubezpieczenia przez rodziców 

Jeśli nie ukończyłeś 26 roku życia, Twoi rodzice lub opiekunowie prawni mogą zgłosić Cię do ubezpieczenia. Jeśli nie posiadasz do niego prawa z żadnego innego tytułu – powinieneś o tym pamiętać. Ważną kwestią, którą trzeba mieć na uwadze jest to, że w przypadku zmiany pracy przez rodziców – należy zgłoszenie ponowić. Jest ono aktualne bowiem tylko do momentu wygaśnięcia umowy o pracę. Później procedurę trzeba powtórzyć w nowej firmie – lub postarać się o ubezpieczenie z innego tytułu. 

  • Zgłoszenie do ubezpieczenia przez uczelnię 

Jeśli Twoi rodzice nie pracują lub nie żyją – masz prawo wnioskować o zgłoszenie Cię do ubezpieczenia przez uczelnię. Nie ma znaczenia, czy studiujesz dziennie czy w systemie zaocznym, nie jest też ważny status uczelni – ubezpieczenie może Ci zapewnić zarówno szkoła państwowa jak i prywatna. 

  • Podjęcie pracy 

Nie każdy może sobie pozwolić na studiowanie na koszt rodziców. Poza tym nauka na uczelni wyższej trwa aż pięć lat jeśli chcesz zdobyć tytuł magistra – w tym czasie nie zdobywasz doświadczenia zawodowego – a konkurencja jest duża. Chcąc po studiach zdobyć atrakcyjne stanowisko pracy – wiele osób decyduje się na połączenie nauki z rozpoczęciem kariery zawodowej. Jeśli podejmujesz pracę – możesz z tego tytułu uzyskać prawo do świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W sytuacji, kiedy rozpoczynasz zarobkowanie po wnioskowaniu o ubezpieczenie przez uczelnię – musisz skorygować podane informacje, uczelnia nie musi obejmować Cię ubezpieczeniem jeśli obowiązek z tego tytułu ciąży na pracodawcy. 

Ubezpieczenie studenta przez uczelnię 

Jeśli chcesz, aby to uczelnia zgłosiła Cię do ubezpieczenia zdrowotnego – musisz złożyć stosowny wniosek. Ale warto także regularnie sprawdzać swój status w systemie eWUŚ. Może się bowiem zdarzyć, że próbując skorzystać z usług przychodni zostaniesz poinformowany o braku prawa do świadczenia. Powodów może być kilka – na przykład podjąłeś pracę podczas wakacji. W takiej sytuacji, nawet jeśli zatrudnienie trwało krótko – tracisz prawo do ubezpieczenia z tytułu zgłoszenia przez uczelnię. Wniosek musisz złożyć ponownie. Jeśli natomiast masz pewność, że dopełniłeś wszystkich formalności – przychodnia poprosi Cię o sporządzenie oświadczenia, w którym deklarujesz swoje prawo do ubezpieczenia. Jeśli jednak podane informacje nie będą prawdziwe – musisz liczyć się z tym, że za konsultację lekarską otrzymasz rachunek. 

Ubezpieczenie studenta – wygaśnięcie 

Prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wygasa po 30 dniach po ustaniu ubezpieczenia. Wyjątek stanowią studenci. Jeśli zakończysz edukację lub zostaniesz skreślony z listy studentów – ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje jeszcze przez cztery miesiące. To dużo czasu aby zastanowić się nad nowym prawem do świadczeń – możesz podjąć pracę, rozpocząć studia doktoranckie lub założyć działalność gospodarczą. W każdym przypadku powinieneś zadbać o to, aby ubezpieczenie zdrowotne miało ciągłość i umożliwiało Ci korzystanie z opieki medycznej. Możesz także pomyśleć o zakupie polisy na własną rękę – prywatna opieka to lepszy standard świadczeń i krótsze kolejki – a przecież podczas studiów czas jest wyjątkowo cenny. 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC