Zadzwoń teraz:
Ogólne

Ubezpieczenie szkolne a lekcje zdalne

Uczniowie klas 4-8, policealnych oraz studenci znów pozostają w domach – tak wybrzmiały jedne z ostatnich słów premiera Morawieckiego. Nie oznacza to dla nich bynajmniej odpoczynku a wytężoną i często trudniejszą do zrozumienia formę nauczania.

Czym jest nauczanie zdalne?

Nauczanie zdalne to model, w którym nauczyciel oraz uczniowie są od siebie odseparowani. Lekcje odbywać mogą się elektronicznie: pisemnie (w tych mniej rozwiniętych technologicznie placówkach) lub za pośrednictwem platform do czatu grupowego takich jak na przykład niezwykle popularny ostatnio Zoom. Prowadzący ustala czy życzy sobie, by słuchacze mieli włączone kamerki przez cały czas trwania lekcji. W większości przypadków wystarczą jednak połączenia głosowe, a komunikacja odbywa się w miarę sprawnie.

Problemy techniczne

Oczywiście wiele żartowało się już o stanie wiedzy informatycznej w polskich placówkach. I okazuje się, że podczas gdy 12-letni chłopiec bez problemu przygotowuje swoje stanowisko pracy, nauczyciel z 20-letnim stażem ma z tym niemały problem. Bez wątpienia wina leży po stronie braku odpowiedniego przeszkolenia kadry i przygotowania jej do życia – nawet przez bardzo długi czas – w nowych, niecodziennych warunkach.

Efekty w nauce

O bardzo słabych efektach nauczenia zdalnego najgłośniej mówiło się po ogłoszeniu wyników ubiegłorocznego egzaminu dojrzałości. Porównując z 80.5% zdanych egzaminów w roku 2019, zaledwie 74%, czyli mniej niż ¾ wszystkich podchodzących do matury rok później, okazało się dość mizernym wynikiem. Mało powiedzieć mizernym – najgorszym od 5 lat! Pomimo przesunięcia egzaminów z maja na czerwiec i zrezygnowania ze stresującej uczniów części ustnej, coś nie zagrało.

Pojawiły się dwa obozy – prouczniowskie i te pronauczycielskie. Obrońcy kadry pedagogicznej narzekali na rozleniwienie towarzyszące lekcjom zdalnym i niższą aktywność na lekcjach. W praktyce uczeń musiał jedynie zalogować się do panelu i zająć czymś w danej chwili dla siebie przyjemniejszym.

Rodzice (nie tylko maturzystów) zwrócili natomiast uwagę na gwałtowność zmian, do jakich musiały przyzwyczaić się ich dzieci. Wyrobienie nowego rytmu domowego, samodyscypliny, by zmusić się do nauki w domu – to wszystko wymaga czasu. A tego zabrakło. Nie było tygodni czy choćby dni przygotowawczych, rozmów ze specjalistami od nauczania zdalnego, w jaki sposób dzieci mogą pomóc sobie w zapamiętywaniu informacji z ekranu. Zamiast tego, większość nauczycieli przeniosła swoje nudne, sztandarowe wykłady do sieci. W tym roku mamy zauważyć poprawę – czy chodzi jednak o obniżony poziom egzaminów, czy lepszy stan wiedzy uczniów?

Kto zdalnie?

Od 26 października rząd postanowił wprowadzić lekcje zdalne we wszystkich placówkach oświatowych, z wyłączeniem dzieci do 10 roku życia. Wynika to z faktu, iż najmłodsi 3 razy rzadziej zarażają się koronawirusem. Na naukę hybrydową przejdą natomiast maturzyści. Aby nie popełnić błędu z poprzedniego roku, rząd postanowił choć część iść zajęć przenieść w mury szkolne, w nadziei na poprawienie wyników przyszłorocznego egzaminu dojrzałości.

Czy ubezpieczenie szkolne wciąż działa?

Wiele osób mylnie zbyt dosłownie interpretuje pojęcie “ubezpieczenie szkolne” uważając, że obejmuje ono tylko nieszczęśliwe wypadki, które wydarzą się za murami szkoły bądź w drodze do niej oraz podróży powrotnej. W istocie, NNW chroni dzieci zarówno podczas nauki jak i podczas beztroskiej zabawy na huśtawce czy w czasie egzotycznych wakacji z rodzicami. Podczas trybu zdalnego, nie zmienia się tryb oferty ubezpieczeniowej i wszelkie określone w OWU przypadki nadal objęte są ochroną. Fizyczne uczęszczanie do szkoły nie jest więc niezbędne. Każdy nieszczęśliwy wypadek zostanie przez ubezpieczyciela rozpatrzony indywidualnie.

Rozszerzone ubezpieczenie Assistance dla dziecka

W obliczu spadku jakości edukacji, jaki spotkał nasz kraj, warto zadbać o dodatkowe wsparcie dydaktyczne dla swojego dziecka. Wiele pakietów Assistance obejmuje swoją ofertą darmowe korepetycje, które pozwolą najmłodszym wyrównać czy nawet wyprzedzić przerabiany właśnie materiał. Należy pamiętać, że gorszy stan nauczania nie jest winą samych nauczycieli a systemu, który z dnia na dzień przymusił ich do nauczenia się niekiedy niewyobrażalnych dla nich nowych technologii. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce!

Czym jest Nieszczęśliwy Wypadek?

Jest to zdarzenie, do którego doszło wbrew woli dziecka i przez przypadek i spowodowało uszczerbek na jego zdrowiu (od złamanego palca czy wybite zęby po poważne problemy ze zdrowiem). Nawet więc jeśli twoje dziecko uprawia sporty wyczynowe, nie musisz martwić się o pierwsze wywrotki – maluch wiele się nauczy, a koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel.

Zdalne nauczanie… zdalne leczenie?

Pakiety Assistance gwarantują dostęp do najlepszych lekarzy w niezwykle krótkich terminach, co w obecnej sytuacji jest niemal niemożliwe do osiągnięcia. Co więcej – jeśli twoje dziecko zostaje w domu by się uczyć, poradę medyczną również może otrzymać w domowym zaciszu! Lekarz dokładnie wysłucha objawów, przeprowadzi wywiad medyczny i dostosuje odpowiednie dla małego pacjenta leczenie. Bez kolejek w przychodniach, groźby zakażenia się wirusem czy nerwów związanych z odległymi terminami. Wszystko to Assistance zrobi za ciebie od ręki!

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC