Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – jaką ofertę wybrać?

Pierwsze wakacje dziecka są dla rodziców zwykle najtrudniejsze – maluch po raz pierwszy będzie musiał poradzić sobie sam. Później zaś wcale nie jest łatwiej – dorastający nastolatek na wakacjach to także wyzwanie dla jego opiekunów. Tymczasem dobre ubezpieczenie turystyczne dla dziecka to gwarancja, że przynajmniej o niektóre sprawy nie trzeba się będzie martwić. Jaką ofertę wybrać, aby poczuć się bezpiecznie?

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – dlaczego jest potrzebne?

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka to bardzo ważna sprawa, o której nie można zapominać wysyłając młodego człowieka na samodzielne kolonie czy obóz. Ale także dziecko podróżujące z rodzicami powinno być objęte odpowiednią ochroną. Warto pamiętać, że nie tylko wycieczki zagraniczne wymagają takiego zabezpieczenia – także podróżowanie po Polsce wymaga polisy. Co można zyskać kupując ochronę?

Co można zyskać kupując polisę?

W tym roku wielu turystów zostanie w Polsce. Rząd przygotował bon turystyczny dla każdego dziecka w wysokości 500 zł, ale pieniądze muszą zostać w kraju. Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie turystyczne dla dziecka jest w ogóle potrzebne? Oczywiście! Dzięki polisie można zyskać:

O tym świadczeniu pamiętają przede wszystkim osoby podróżujące za granicę, które obawiają się o możliwość skorzystania ze świadczeń medycznych w obcym kraju. Ale także w Polsce taka ochrona jest koniecznością – choć można umówić się do lekarza w ramach ubezpieczenia w NFZ, podczas wyjazdu może się to okazać problematyczne. Może się na przykład okazać, że potrzebna jest pilna pomoc dentysty – a na wizytę w ramach NFZ trzeba czekać zbyt długo. Także więc nawet w tak prozaicznych sytuacjach polisa turystyczna może być potrzebna. Choć szukanie najtańszego ubezpieczenia jest powszechnym zjawiskiem, warto zwracać na sumy ubezpieczenia. Koszty leczenia powinny być pokrywane do 30 000 euro na terenie europy.

  • NNW 

Kolejnym ważnym świadczeniem, które znajduje się w polisie turystycznej jest NNW. W przypadku tego świadczenia zupełnie nie ma znaczenia, czy planowany jest wyjazd zagraniczny czy w obrębie kraju – zabezpieczenie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków może przydać się nawet w domu. Ubezpieczyciel w ramach ochrony zapewnia wypłatę odszkodowania za każdy trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem. Wysokość świadczenia zależna jest od wielkości uszkodzenia ciała i obliczana procentowo. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) można zwykle znaleźć tabelę, według której obliczane jest należne świadczenie.

  • OC w życiu prywatnym

Takie ubezpieczenie potrzebne jest najbardziej rodzicom, a nie samym dzieciom. Dzięki ochronie jeśli dziecko wyrządzi krzywdę osobie trzeciej rodzice nie będą musieli pokryć kosztów naprawy szkody z własnej kieszeni. Takie ubezpieczenie powinno znajdować się nie tylko w polisie turystycznej, zabezpieczenie potrzebne jest bowiem każdego dnia.

  • Ubezpieczenie bagażu

Jeśli dziecko podczas wakacji będzie korzystać ze sprzętu sportowego – warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Zwykle bowiem jego zakup to spory wydatek. Ale także w sytuacji, kiedy planowane wakacje będą spokojne i nie będą wymagać drogiego oprzyrządowania – warto zadbać o bezpieczeństwo bagażu. Dzieci są znacznie mniej uważne niż dorośli, szczególnie ich walizki czy plecaki powinny być więc chronione.

  • Dodatki do ubezpieczenia

Przed podjęciem decyzji, czy dana polisa jest odpowiednia i wystarczy, aby zapewnić dziecku ochronę, warto upewnić się jaki jest jej zakres. Jeśli dziecko podczas wyjazdu będzie uprawiało sport wysokiego ryzyka – podstawowa wersja polisy może nie pomóc. W takiej sytuacji należy zadbać o właściwe rozszerzenia. Powinni o tym pamiętać także rodzice dzieci cierpiących na przewlekłe choroby – w takim wypadku także nie każde zdarzenie będzie podlegać odpowiedzialności ubezpieczyciela. 

Dlaczego ubezpieczenie grupowe nie wystarczy?

Wielu rodziców korzysta z ochrony oferowanej przez organizatora wycieczki wysyłając dziecko na kolonie czy obóz. Ma on bowiem obowiązek zapewnić taką polisę. Warto jednak dokładnie sprawdzić jaką ochronę gwarantuje takie ubezpieczenie – zwykle bowiem jest ono najtańszą dostępną opcją i sumy ubezpieczenia nie są wystarczające.

Przeczytaj także: Co to jest suma ubezpieczenia?

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC