Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne dla narciarza

Choć w tym roku w większości polskich miast nie ma śniegu, nie trzeba rezygnować z zimowego szaleństwa. Z powodzeniem można się wybrać na narty – potrzebne jest tylko dobre zaplanowanie podróży. Jakie ubezpieczenie turystyczne dla narciarza trzeba kupić?

Ubezpieczenie turystyczne dla narciarza – czy ma znaczenie, jaka to polisa?

Wyjazd na narty w tak ciepłych miesiącach, jakie obecnie nam towarzyszą, nie jest oczywisty. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie na niego pozwolić. Cały rok oczekiwania na wyjazd na narty nie musi oznaczać rezygnacji z nich tylko dlatego, że za oknami nie pasa śnieg. Nowoczesne technologie umożliwiają bowiem sztuczne naśnieżanie stoków – a zatem dobre warunki dla narciarzy panują nawet tam, gdzie pogoda jest piękna i brakuje prawdziwego śniegu. Jednak aby wyjazd był udany, przyda się ubezpieczenie turystyczne dla narciarza – i nie jest bez znaczenia, jaką wybierzemy polisę. Co musi się w niej znaleźć, aby spełniła swoją funkcję?

Co musi zawierać dobre ubezpieczenie dla narciarza?

Dobre ubezpieczenie dla narciarza musi przede wszystkim gwarantować pokrycie wszystkich kosztów leczenia – a przy tak urazowym sporcie, jakim są narty – mogą być one znaczne. Zwłaszcza, jeśli wyjazd jest zagraniczny – nie tylko bowiem w Polsce są narciarskie stoki, a te umiejscowione wysoko w górach są znacznie bardziej atrakcyjne. Pojawia się jednak problem z możliwością skorzystania z pomocy lekarskiej – choć karta EKUZ może być przydatna, nie jest to jedyne ubezpieczenie, jakie warto mieć.

Przeczytaj także: Jak wyrobić EKUZ?

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Choć wyrobienie karty EKUZ jest potrzebne – nie zapewni ono takiego bezpieczeństwa jak prywatne ubezpieczenie turystyczne. Jest tak dlatego, że karta taka gwarantuje dostęp do opieki medycznej na miejscu tylko w takim zakresie, jak korzystają z niej mieszkańcy odwiedzanego kraju. Jeśli więc opieka wymaga poniesienia części kosztów – także turysta będzie musiał zapłacić za niektóre świadczenia z własnej kieszeni. A przecież już sam wyjazd jest zwykle bardzo kosztowny, a jeśli wziąć pod uwagę przewalutowanie – koszt pomocy medycznej, nawet dla osób posiadających kartę EKUZ – mogą być olbrzymie.

OC dla narciarza

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że na stokach narciarskich może być tłoczno. To oznacza, że nie tylko nasze zdrowie jest zagrożone, ale także bezpieczeństwo innych narciarzy. Często bowiem dochodzi do sytuacji, w której poszkodowane są dwie osoby, a nie jedna. Kolizja na stoku niesie ryzyko:

  • uszkodzenia ciała,
  • uszkodzenia sprzętu,
  • zniszczenia sprzętu innego uczestnika stoku,
  • wyrządzenie mu krzywdy.

Zatem ubezpieczenie musi nie tylko gwarantować dostęp do pomocy medycznej, ale także zabezpieczać przed koniecznością wypłacenia odszkodowania innej osobie, która została poszkodowana, a powrót do zdrowia zajmuje dużo czasu i nie może ona wrócić do pracy. W takiej sytuacji jedyną możliwością, aby nie naprawiać szkody z własnych środków – jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie turystyczne dla narciarza

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Ale to nie wszystko. Trzeba także pamiętać, że sprzęt narciarski czy snowboardowy jest bardzo kosztowny. Jego utrata albo zniszczenie może oznaczać, że przepadnie całkiem spory koszt związany z jego zakupem. Dlatego ubezpieczenie turystyczne dla narciarza, jeśli ma stanowić prawdziwe zabezpieczenia, powinno także chronić cały bagaż – a w szczególności sprzęt sportowy. Choć warto o tym pomyśleć – odpowiednie rozszerzenia dostępne są w większości ubezpieczeń i nie trzeba o tym pamiętać samodzielnie. Wystarczy zdawać sobie sprawę z tego, że taki element musi znajdować się w polisie i pod żadnym pozorem nie należy z niego rezygnować.

Ubezpieczenie turystyczne dla narciarza w pigułce

Podsumowując – aby ubezpieczenie turystyczne dla narciarza faktycznie mogło zapewniać bezpieczeństwo, powinno zawierać:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia na kwotę przynajmniej 30 000 euro (jeśli celem podróży jest państwo w Europie),
  • ubezpieczenie kosztów ratownictwa na kwotę przynajmniej 50 000 euro,
  • ochrona na wypadek nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie przed wypadkami podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

ubezpieczenie narciarskie

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!