Ubezpieczenia turystyczne

Gruzja. Jaką polisę turystyczną wybrać? 

Jeśli trzeba kupić ubezpieczenie turystyczne – Gruzja jako cel podróży jest częstym przypadkiem, kiedy powstaje taka konieczność. Wybór Gruzji na cel urlopowego wyjazdu ma wiele zalet. Przede wszystkim dostaniesz się tu samolotem tanich linii lotniczych – dzięki temu koszt wycieczki nie jest wielkim wyrzeczeniem i nie musisz długo oszczędzać na taki wyjazd. 

Gruzja – atrakcje turystyczne 

W ostatnim czasie Gruzja bardzo zyskała na popularności – dobrze sprzedają się wycieczki organizowane przez biura podróży – ale także coraz więcej osób decyduje się na samodzielne zorganizowanie wypoczynku. Wymaga to poświęcenia pewnej ilości czasu i dokładnego ustalenia kosztów – ale dzięki temu można za niższą cenę zobaczyć więcej miejsc.  

Aby bezpiecznie i tanio podróżować po Gruzji musisz przede wszystkim ustalić priorytety. Zależy Ci na spróbowaniu lokalnej kuchni, wspinaczce górskiej czy wolisz skupić się na zwiedzaniu zabytków? Aby poznać ten kraj najlepiej tak zaplanować podróż, aby nie ominąć żadnej z tych atrakcji. 

Kuchnia 

Gruzja słynie ze wspaniałej kuchni a w Polsce powstaje coraz więcej lokali specjalizujących się w tamtejszych przysmakach. Aby ocenić ich jakość – najlepiej spróbować ich na miejscu, przygotowanych z oryginalnych składników według tradycyjnych receptur. Najczęściej spotkasz w menu: 

  • Chaczapuri 

Jedno z najbardziej znanych w Polsce gruzińskich dań. Również w kraju swojego pochodzenia cieszy się dużą popularnością. Jest to zapiekany placek nadziewany serem. Różni się nieco w zależności od regionu – można spotkać ser zapiekany wewnątrz ciasta, czasem na wierzchu – są także wersje z jajkiem. 

  • Chinkali 

Jest to rodzaj pierożków, które mają kształt sakiewek, nadziewanych mięsem i bulionem. Danie przeznaczone jest do jedzenia rękami. Spotyka się także wegetariańskie chinkali, nadziewane serem lub grzubami. 

  • Charczo  

Specyficznie przyprawiona zupa gulaszowa, przeważnie z mięsa wołowego, z dodatkiem kolendry, ryżu i wielu aromatycznych, bardzo ostrych przypraw. 

Góry 

Będąc w Gruzji szkoda ominąć atrakcję, jaką jest wspinaczka górska. Do najbardziej znanych gór, na której szczyt wspinają się turyści – jest Kazbek. Jeśli zdecydujesz się na podziwianie krajobrazów ze szlaku – koniecznie pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. W Gruzji nie ma służb ratowniczych analogicznych do polskiego TOPRu – w razie wypadku może się zdarzyć, że na pomoc poczekasz wiele godzin i będziesz musiał zapłacić za nią z własnej kieszeni. 

Zabytki 

Najchętniej odwiedzanym miastem Gruzji jest stolica – Tbilisi. Najstarsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z IV wieku p.n.e. a historia miasta owiana jest wieloma legendami. Co warto tu zobaczyć? 

  • Aleja Rustaweli 

To najpiękniejsza ulica miasta. Znajdziesz tu wiele restauracji, kawiarni i ekskluzywnych butików. 

Szczególnie wart zobaczyć ją nocą pięknie oświetlony parlament i urok tego miejsca sprawiają, że atmosfera jest niesamowita. 

  • Narikala 

Górujące nad Starym Miastem mury twierdzy Narikala przypadną do gustu miłośnikom historycznych miejsc. Budowla pochodzi z IV wieku i można stąd podziwiać całe miasto. 

  • Most Pokoju 

Futurystyczny kształt mostu łączącego Stare Miasto i dzielnicę Avalbari przyciąga zarówno turystów jak i mieszkańców. Przypominający pajęczą sieć, oświetlony nocą – pozwala poczuć się tu jak w nowoczesnej metropolii. 

Ubezpieczenie turystyczne – Gruzja 

Bez względu na to, jaką formę wypoczynku wybierzesz – pamiętaj, że na terenie Gruzji nie działa karta EKUZ – ubezpieczenie turystyczne będzie więc niezbędne. Leczenie tutaj nie należy do tanich i w razie wypadku – może poważnie obciążyć budżet. Według zaleceń Ministerstwa Spraw Zagranicznych minimalna kwota ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić 30 000 euro. Aby znaleźć ofertę o takiej sumie ubezpieczenia i jednocześnie nie przepłacić – możesz skorzystać z rankingu ubezpieczeń – będziesz mieć gwarancję, że wybrana polisa zawiera potrzebne elementy i w razie konieczności nie będzie problemu z wypłatą świadczenia.

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!