Ubezpieczenia turystyczne

Meksyk. Jaką polisę turystyczną wybrać?

Meksyk jest nieco tańszą opcją podróży niż USA choć dzieli je niewielka odległość. Specyfika tego miejsca jest jednak zupełnie inna i te dwa kierunki podróży nie są możliwe do porównania. Ekskluzywne hotele przenikają się z tanią kulturą uliczną mieszkańców, tuż za bogatą dzielnicą obfitującą w luksusy może kryć się niebezpieczna dzielnica, gdzie króluje ubóstwo a przestępczość jest na porządku dziennym. 

Meksyk – na co się przygotować? 

Tak skrajnie różne światy przecinające się w Meksyku, nowoczesne miasta wyrastające pośrodku dzikiej dżungli – mogą przyprawić o zawrót głowy. Charakterystyczna dla tego regionu kuchnia znana jest na całym świecie i rozpoznawalna w wielu krajach – ale czy lokalne specjały są bezpieczne dla zdrowia turysty z Europy? Jak zaplanować podróż, aby była bezpieczna i nie skutkowała ogromnymi kosztami? Przede wszystkim nigdy nie wybieraj tak odległego celu podróży bez dobrego ubezpieczenia turystycznego. Nieznany kraj, obca kultura i odmienne zwyczaje mogą Cię po prostu zaskoczyć – nawet jeśli przeczytałeś przed wyjazdem poradnik dla podróżujących w tę część świata. Możesz na przykład nie wiedzieć, że koszty leczenia w tym magicznym miejscu nie odbiegają bardzo od tych, na które należy uważać w USA.  

Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne – USA. Dlaczego tak ważne? 

Do tego dochodzi fakt, że panują tu wysokie temperatury, flora bakteryjna jest całkiem inna niż w Europie i przy najmniejszej nieostrożności bardzo łatwo o tragedię. Nawet jeśli będzie to niegroźne zatrucie – może być potrzebny pobyt w szpitalu – lub choćby pomoc lekarska. A te są w Meksyku koszmarnie drogie. Dlatego wybierając ubezpieczenie turystyczne koniecznie sprawdź, do jakiej kwoty świadczenia medyczne pokryje ubezpieczyciel. Wśród zaleceń Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz informację, że rekomendowana suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 100 000 euro. Ponadto musisz wiedzieć, że zwykle w takich polisach ochrona nie obejmuje leczenia chorób przewlekłych. Oznacza to, że jeśli z powodu upału lub lokalnej diety nasilą się objawy, które występowały już wcześniej – ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia a leczenie będziesz musiał pokryć sam. Jeśli więc istnieje cień zagrożenia, że wystąpią objawy już przebytych chorób – powinieneś wykupić dodatkową ochronę.  

Inne zagrożenia w Meksyku 

Przede wszystkim musisz uważać na zatrucia pokarmowe i przestrzegać podstawowych zasad: pić wodę butelkowaną, starannie myć warzywa i owoce, unikać ulicznego jedzenia a ostre przyprawy, tak charakterystyczne dla tego regionu – spożywać ostrożnie, niekoniecznie w wielkich ilościach. Niestety zagrożenia ze strony układu pokarmowego to nie wszystko. Na liście ostrzeżeń są także: 

  • Owady 

Przed wyjazdem koniecznie skonsultuj się z lekarzem w sprawie zalecanych szczepień. Wiele chorób przenoszą owady, przed którymi pomoże Ci się ochronić moskitiera oraz różnego rodzaju środki odstraszające owady. Te najlepiej kupić na miejscu – europejskie normy są znacznie niższe i spray kupiony w polskiej aptece może być nieskuteczny. 

  • Przestępczość 

W Meksyku na porządku dziennym są kradzieże i napady. Powinieneś szczególnie uważać podczas błądzenia w gąszczu straganów targowych – mimo, że urzekają mnogością oferowanych towarów – w tłumie łatwiej narazić się na utratę portfela czy dokumentów. Najcenniejsze rzeczy najlepiej zostawić w hotelowym sejfie a przy sobie mieć tylko kopię paszportu. 

Niestety w tej części świata zdarzają się także porwania. Dlatego trzeba unikać niebezpiecznych dzielnic a także korzystać z taksówek na telefon zamiast tych złapanych na ulicy. 

  • Lokalne zwyczaje 

Może pojawić się problem, jeśli chcesz zwiedzać Meksyk samochodem. Oprócz tego, że ceny benzyny potrafią zmienić się w ciągu jednego dnia – są zależne od sytuacji na giełdzie a czasem nawet dnia tygodnia – poruszanie się po drogach jest raczej zwyczajowe niż przepisowe, możesz narazić się na wypadek nie znając lokalnych reguł.

Przeczytaj także: Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Meksyku?

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!