Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową 

Czy zastanawiałeś się kiedyś co się stanie, jeśli po wypiciu alkoholu ulegniesz wypadkowi? Wakacje to czas, kiedy beztroski wypoczynek nie powinien być niczym zakłócany – trzeba odreagować cały rok ciężkiej pracy. Dlatego przed wyjazdem niemal każdy turysta wybiera polisę turystyczną, która ma zagwarantować spokój podczas urlopu. Ale relaks często wiąże się z szaleństwem do późnej nocy, tańcami i alkoholem pitym w gronie przyjaciół. Nawet osoby stroniące od hucznych imprez lubią napić się grzanego wina po narciarskim szaleństwie. A co wtedy z ubezpieczeniem? 

Ubezpieczenie turystyczne – po alkoholu można dostać odszkodowanie? 

Przez wiele lat polisy turystyczne traktowały wypadki, do których doszło po spożyciu alkoholu, jako wyłączenie odpowiedzialności. Jeśli złamanie nogi nastąpiło po kilku drinkach – ubezpieczyciel nie pokrywał szkody, nawet jeśli wypadek nie miał związku ze stanem nietrzeźwości poszkodowanego. W efekcie leczenie i rehabilitacja wielu kontuzji nie skutkowało wypłaceniem odszkodowania – picie alkoholu podczas urlopu to bardzo popularne zjawisko i zdarza się, że osoba ulegająca wypadkowi nie jest całkiem trzeźwa. Zgodnie z polskim prawem już 0,5 promila alkoholu oznaczonego we krwi stanowi podstawę do odrzucenia roszczeń o odszkodowanie. Jednak 2017 rok przyniósł znaczące zmiany w tej kwestii. Pojawiły się oferty ubezpieczeń, które w ramach rozszerzenia umożliwiały dokupienie ochrony także na wypadek nieszczęść, do których doszło po wypiciu nawet sporej ilości trunków. Oczywiście taka ochrona zwiększa koszt polisy – jako rozszerzenie jest płatna tak samo, jak jak każdy inny dodatkowy zapis w umowie ubezpieczeniowej. W przypadku każdego towarzystwa jest to inny koszt – ale dla przykładu polisa turystyczna wykupiona w AXA przy wyborze rozszerzenia o klauzulę alkoholową – jest droższa od standardowej o około 20%. Mimo to – rozwiązanie natychmiast zyskało ogromną popularność i wiele osób zdecydowało się ją kupić. Statystyki pokazują, że największe zainteresowanie wzbudziła wśród narciarzy wyjeżdżających za granicę. 

 

Ubezpieczenie turystyczne – klauzula alkoholowa 

Jeśli decydujesz się na zakup polisy z rozszerzeniem o ochronę po spożyciu alkoholu – musisz wiedzieć, że obejmuje ona nie tylko koszty leczenia ale także następstwa nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie tylko pokryje wszystkie koszty związane z niezbędnym leczeniem ale także w mocy zostaną zapisy dotyczące NNW. Jednak istnieje jedno zasadnicze wyłączenie, w którym polisa nie zadziała. 

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową – kiedy nie zadziała? 

Wykupienie rozszerzenia znacząco wpływa na zakres ochrony i niewątpliwie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zamierzają korzystać z hotelowego baru lub próbować lokalnych alkoholi za granicą. Ale trzeba wiedzieć, że polisa z takim dodatkiem nie obejmuje OC w życiu prywatnym – jeśli po spożyciu alkoholu, które zwiększy jego poziom we krwi do wartości większej niż pół promila – wyrządzisz szkodę osobie trzeciej – ubezpieczenie nie pokryje odszkodowania. Nie istnieje obecnie na rynku produkt, który chroni przed taką ewentualnością. Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC