Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie w podróży służbowej 

Nie tylko wakacje wiążą się z wyjazdami – aby firma dobrze funkcjonowała, czasem niektórzy pracownicy muszą odwiedzić inne oddziały lub spotkać się z kontrahentami. To często wiąże się z podróżą, nierzadko daleką. O ile większość turystów pamięta o potrzebie wykupienia polisy przed wycieczką, pracownicy w delegacji często o niej zapominają. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na podróż służbową? 

Ubezpieczenie w podróży służbowej 

Podróż w celach służbowych wiąże się zwykle z wieloma przygotowaniami i nie zawsze jest czas, aby pomyśleć o ubezpieczeniu. Zakup polisy jest jednak obowiązkiem pracodawcy, przy czym pracownik także powinien o tej potrzebie pamiętać. Odwiedzenie innego oddziału firmy lub spotkania biznesowe zwykle wiążą się z mniejszym niebezpieczeństwem niż na przykład wakacyjne szaleństwo w basenie czy wspinaczka wysokogórska, jednak nagłe zachorowanie może przydarzyć się także osobie nie planującej takich atrakcji. Warto więc upomnieć się u pracodawcy o polisę oraz sprawdzić dostępne oferty na własną rękę. 

Ubezpieczenie na podróż 

Podobnie jak ubezpieczenie turystyczne, polisa kupowana na potrzeby wyjazdu służbowego powinna przede wszystkim zabezpieczać możliwość korzystania z opieki medycznej bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oczywiście odwiedzając kraje Unii Europejskiej (UE) lub należące do Europejskiego Stowarzyszenia wolnego Handlu (EFTA) warto pomyśleć o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która gwarantuje pomoc w publicznych placówkach, jednak należy pamiętać, że można z niej korzystać tylko w takim zakresie, w jakim możliwe jest to dla mieszkańców. Nie we wszystkich państwach opieka państwowa jest bezpłatna – czasem część kosztów trzeba pokryć samodzielnie. Biorąc pod uwagę inną walutę, może się to okazać niemałym wydatkiem, dlatego także posiadacze karty EKUZ powinni jednak zdecydować się na polisę. 

Ubezpieczenie podróżne 

Dobre ubezpieczenie podróżne, wybierane z myślą o wyjazdach służbowych, powinno zawierać: 

  • Ubezpieczenie Kosztów Leczenia (KL) 

Podobnie jak w przypadku wyjazdów wakacyjnych szacuje się, że suma gwarancyjna powinna w tym przypadku być nie niższa niż 20 000 euro. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku planowania uczestnictwa w sportach ekstremalnych, podana kwota jest uznawana za wystarczającą dla wakacji, których głównym celem jest raczej zwiedzanie i spokojny odpoczynek. 

  • Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) 

Ten element polisy gwarantuje wypłatę świadczenia w sytuacji, gdy z powodu nieszczęśliwego wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie będziesz mógł wykonywać swoich obowiązków jak dotychczas. 

  • Pakiet Assistance 

W zależności od wybranego ubezpieczyciela, pakiet Assistance może się różnić zakresem oferowanych usług. Może to być pomoc informacyjna, medyczna czy nawet prawna. 

  • Ubezpieczenie bagażu 

W przypadku wyjazdów służbowych warto pomyśleć o ochronie bagażu. Spotkania biznesowe zwykle wiążą się z potrzebą posiadania firmowego sprzętu, takiego, jak laptop, tablet czy aparat fotograficzny – ich utrata może oznaczać sporą stratę finansową. Warto upewnić się, że wybrana polisa obejmie ochroną także taki sprzęt elektroniczny. 

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy 

Zupełnie inne wymagania będą mieć natomiast osoby, które wyjeżdżają z myślą o podjęciu pracy zarobkowej na miejscu. W takiej sytuacji obowiązek ubezpieczenia ciąży na nich samych. Powinny poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o planowanym podjęciu pracy. Inna będzie bowiem polisa dla pracownika biurowego, a inna, gdy planujesz wykonywać prace fizyczne. Wiele polis oferuje taki dodatek do ubezpieczenia podróżnego, wykonywanie prac związanych z użyciem maszyn wiąże się z ryzykiem wypadku, dlatego polisa będzie miała podniesioną sumę gwarancyjną na pokrycie kosztów leczenia i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wyjeżdżając do pracy nie warto zatajać tego faktu przed ubezpieczycielem, aby uzyskać niższą cenę polisy – w razie wypadku w miejscu pracy odmowi on wypłaty świadczenia. Więcej informacji o ubezpieczeniu dla osób planujących podjąć pracę przeczytasz w artykule: Wszystko, co musisz wiedzieć, wyjeżdżając do pracy za granicę. 

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC