Ubezpieczenie dla dziecka

Ubezpieczenie w żłobku – jaka polisa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę?

Posłanie dziecka do żłobka to zwykle duże przeżycie dla rodziców – maluch pierwszy raz ma zostawać sam, bez żadnego członka rodziny. Dlatego zapewnienie mu komfortu i bezpieczeństwa to podstawowa potrzeba rodziców. Odpowiedzią na te oczekiwania ma być ubezpieczenie w żłobku. Czy jednak polisa grupowa oferowana przez placówkę wystarczy?

Jak zadbać o ubezpieczenie w żłobku?

Przepisy dotyczące prowadzenia punktów opieki dla tak małych dzieci są bardzo restrykcyjne. Mimo jednak największych starań pracowników, co jakiś czas dochodzi do wypadków. Aby móc zapewnić maluchowi najlepsze warunki dochodzenia do zdrowia i dostęp do wszelkich potrzebnych w tym czasie świadczeń, rodzice decydują się na ubezpieczenie w żłobku. Taka polisa zwykle jest dostępna dla wszystkich dzieci, które zapisywane są do placówek. Jest to jednak ubezpieczenie grupowe – a jako takie – może nie zapewnić wystarczającego poziomu ochrony.

Czy należy się zdecydować na ubezpieczenie w żłobku?

Podobnie jak każde ubezpieczenie grupowe – oferta wybrana przez żłobek może być bardzo dobra, jednak często wcale tak nie jest. W związku z tym, że posłanie dziecka do żłobka wiąże się z wieloma wydatkami, wielu rodziców nie może sobie pozwolić na duży koszt związany z przystąpieniem do polisy. Dlatego żłobki (podobnie jak przedszkola czy szkoły) często wybierają taką ofertę, która nie będzie zbytnim obciążeniem dla budżetu domowego. Tymczasem niska składka wiąże się z niewielką sumą ubezpieczenia i często wąskim zakresem ochrony. Warto jednak zastanowić się, czy polisa grupowa nie jest mimo wszystko dobrym pomysłem. Dlaczego warto skorzystać z oferty?

Co daje grupowe ubezpieczenie w żłobku?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że ubezpieczenie w żłobku w postaci polisy grupowej nie wyklucza możliwości podpisania innej umowy indywidualnej. W razie wypadku nie trzeba wówczas decydować, z której polisy ma być wypłacone odszkodowanie. Świadczenie należy się ubezpieczonemu z tytułu każdego posiadanego ubezpieczenia. Jeśli więc okaże się, że ubezpieczenie w żłobku jest zupełnie niewystarczające, może stanowić tylko dodatek do ubezpieczenia indywidualnego, dzięki któremu można liczyć na wyższe odszkodowanie.

Ubezpieczenie w żłobku

Zalety grupowego ubezpieczenia w żłobku

Niewątpliwą zaletą ubezpieczenia grupowego oferowanego przez żłobek jest zwykle niska cena. Rodzice mogą więc korzystać z niego w dwojaki sposób. Przede wszystkim za niewielką opłatę można zyskać dodatek do odszkodowania z indywidualnej polisy. Ale także ci rodzice, którzy nie mogą sobie na taki wydatek pozwolić, będą bezpieczniejsi. Jeśli bowiem dziecko nie posiada żadnego innego zabezpieczenia – ubezpieczenie w żłobku w postaci grupowej polisy może być dobrym rozwiązaniem. W razie wypadku dziecko nie będzie bowiem całkowicie pozbawione pomocy finansowej – po prostu będzie ona mniejsza.

Czy ubezpieczenie w żłobku może być atrakcyjną polisą?

Przeczytaj także: Ubezpieczenie dla przedszkolaka

Nie wszystkie jednak żłobki decydują się na najtańsze ubezpieczenie, które gwarantuje niskie odszkodowania i wąski zakres ochrony. W wielu przypadkach placówki wybierają bardzo dobre polisy i nie ma potrzeby korzystać wówczas z dodatkowych ofert. Takie ubezpieczenie jest jednak zwykle droższe i trzeba się przygotować na wysoką składkę, jaką trzeba zapłacić. Jeśli jednak rodzice decydują się na posłanie dziecka do droższego żłobka, który umożliwia przystąpienie do takiego ubezpieczenia – trzeba liczyć się także z takim kosztem. 

Jak sprawdzić, czy ubezpieczenie w żłobku w postaci polisy grupowej to dobra oferta?

Aby podjąć właściwą decyzję trzeba pamiętać o kilku faktach. Przede wszystkim przystąpienie do grupowego ubezpieczenia oferowanego przez żłobek jest całkowicie dobrowolne. Choć zdarzają się przypadki wprowadzania rodziców w błąd – polisa nie jest obowiązkowa. Drugą jednak sprawą, o której trzeba pamiętać jest fakt, że rodzic ma prawo do zapoznania się z warunkami ubezpieczenia wybranego przez żłobek. Nie trzeba także podejmować decyzji bez zastanowienia – wszystkie dokumenty, z których wynika zakres ochrony i wysokość odszkodowania za doznane urazy można zabrać do domu i spokojnie przeanalizować. Dopiero wtedy można zyskać pewność, czy przystąpienie do ubezpieczenia jest właściwą decyzją. 

ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC