Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – przed czym chronią się lokatorzy?

Nie tylko posiadanie nieruchomości oznacza potrzebę zakupu ubezpieczenia. O mieszkania boją się także najemcy. Czy zagrożenia, przed którymi najczęściej się ubezpieczają są tymi, które faktycznie się przydarzają?

Czy ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania jest konieczne?

Większość najemców w pierwszej kolejności sprawdza, czy właściciel posiada przynajmniej podstawowe ubezpieczenie wynajmowanej nieruchomości. Zwykle tak, ponieważ zniszczenia spowodowane pożarem czy zalaniem mogą być bardzo poważne i narazić go na potrzebę kosztownego remontu lub nawet odbudowy. Ale takie ubezpieczenie chroni tylko mury – a w przypadku wynajmowanego lokalu wszystkie znajdujące się w nim przedmioty nie należą zwykle do właściciela. O ich bezpieczeństwo musi zatem zadbać sam najemca. 

Przeczytaj także: Wynajem lokalu – jakie ubezpieczenia są przydatne?

Przed czym najczęściej ubezpieczają się najemcy?

Okazuje się, że te zdarzenia, których najbardziej obawiają się najemcy, niekoniecznie są tymi, które faktycznie zdarzają się najczęściej. Najczęściej bowiem agenci szukają dla klientów ubezpieczeń, które mają za zadanie ochronić przed pożarem. To jest bowiem zdaniem lokatorów największe ryzyko – obawiają się stracić wyposażenie w wyniku wybuchu ognia. Tymczasem najczęściej wypłacanym odszkodowaniem jest świadczenie za zniszczenie mienia w wyniku zalania. 

Jak przed szkodami zabezpieczają się najemcy?

Niestety statystycznie częściej ubezpieczenie nieruchomości kupują właściciele niż najemcy. Ale są oni za to zwykle bardzo ostrożni w trosce o mieszkanie pozostawione bez opieki zwykle wyłączają wtyczki z gniazdek w obawie przed przepięciem (choć jest to stosunkowo rzadkie zdarzenie), zakręcają zawory wody, aby uchronić się przed zalaniem, oraz zakręcają zawór gazu, jeśli taki znajduje się w lokalu. Częstą praktyką jest także zostawianie klucza znajomym lub rodzinie na czas dłuższego wyjazdu.

 Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania - przed czym chronią się lokatorzy?

Przeczytaj także: Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Czy stosowanie odpowiednich zabezpieczeń sprawia, że ubezpieczenie nie jest konieczne?

Niestety trzeba pamiętać, że nawet największa ostrożność nie jest stuprocentową gwarancją bezpieczeństwa. Zdarzają się także sytuacje, na które najemca lokalu nie ma żadnego wpływu – na przykład kradzież z włamaniem. Oczywiście w pewnym stopniu można się przed takim zdarzeniem zabezpieczyć, na przykład montując specjalny zamek w drzwiach czy też rolety antywłamaniowe, jeśli mieszkanie jest na parterze – w praktyce jednak tego typu zabezpieczenia zapewnia właściciel. Są to bowiem kosztowne rozwiązania, a najemcy nie chcą inwestować w cudzy lokal.

Przeczytaj także: Czym są zabezpieczenia własne w polisie mieszkaniowej?

Zdarza się także, że na przykład zalanie nie jest winą najemcy. Lokal może zostać uszkodzony na przykład przez sąsiada. Wówczas wszystkie szkody zostaną pokryte z jego polisy, jeśli taką posiada – ale może także być zupełnie odwrotnie i to najemca może doprowadzić co zniszczeń w sąsiednim mieszkaniu. Wówczas polisa właściciela nie pomoże – jedynym rozwiązaniem jest OC najemcy. 

Przeczytaj także: Kiedy potrzebne jest OC najemcy nieruchomości?

Assistance – rozwiązanie przydatne dla lokatora

Innym ubezpieczeniem, które przydaje się często najemcy, jest pakiet Assistance. W ramach takiej polisy można liczyć na pomoc fachowców, jeśli coś się zepsuje. O ile za naprawę sprzętów, które są na wyposażeniu mieszkania odpowiada zwykle właściciel – w wielu przypadkach na przykład pralka czy kuchenka mikrofalowa – są własnością najemcy. Wówczas koszt naprawy leży po jego stronie, dlatego Assistance może być bardzo pomocny – nie tylko dlatego, że dzięki polisie naprawa będzie bezpłatna, ale także dlatego, że nie będzie konieczności szukania specjalisty na własną rękę, a to często bywa problemem, terminarze dobrych fachowców zwykle są zajęte na wiele dni do przodu. 

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC