Ogólne, Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców – jaką polisę wybrać?

Przemieszczanie się po świecie jest coraz łatwiejsze – dziś już nie dziwi nikogo widok obcokrajowca, który pracuje i mieszka w Polsce. Także wielu Polaków zdecydowało się na życie w innym państwie. W każdej takiej sytuacji niezbędne jest jednak zadbanie o dostęp do opieki zdrowotnej. Jakie ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców warto wybrać odwiedzając Polskę?

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców posiadających obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej

Trzeba pamiętać, że zasady zawierania ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców zależą od tego, gdzie zameldowana jest osoba, która stara się o ochronę. Jeśli jest to kraj należący do Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, ustawa z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dopuszcza możliwość podlegania zarówno obowiązkowemu jak i dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. 

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców

Wakacje w Polsce

Jeśli wizyta w Polsce ma charakter czasowy, a jej celem jest wypoczynek, możliwe jest korzystanie przez cudzoziemców z bezpłatnych usług medycznych, ale jedynie wtedy, gdy dana osoba przedstawi Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Honorowany jest także Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Jeśli jednak cudzoziemiec nie posiada żadnego z tych dokumentów, może skorzystać ze świadczeń odpłatnie, a następnie zwrócić się do swojego ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów. 

Przeczytaj także: Jak wyrobić EKUZ?

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców z innych państw

Inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy cudzoziemiec pochodzi z państwa nienależącego do Unii Europejskiej ani nie będącego członkiem EFTA. Wówczas zgodnie z zapisami ustawy zdrowotnej, ubezpieczenie podlega pewnym ograniczeniom. Z ochrony mogą skorzystać jedynie osoby, które:

  • przebywają w kraju z zamiarem podjęcia pracy,
  • posiadają zezwolenie na osiedlenie się,
  • mają zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
  • posiadają zgodę na pobyt tolerowany, 
  • dysponują zezwoleniem na zamieszkania na czas oznaczony,
  • mają status uchodźcy nadany w Polsce,
  • korzystają z ochrony czasowej. 

Tylko spełnienie tych wymagań sprawia, że dana osoba podlega obowiązkowi lub ma prawo dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia.

Inne możliwości uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców

Powyższe zasady dotyczą jednak tylko korzystania z państwowego systemu opieki zdrowotnej. Nie jest to jednak jedyna możliwość uzyskania bezpłatnych świadczeń medycznych. Dobrym rozwiązaniem jest także podjęcie decyzji o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym dla cudzoziemców. Na taką polisę można zdecydować się zarówno posiadając obywatelstwo kraju należącego do Unii Europejskiej lub EFTA, oraz nie spełniając tego wymagania.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne można zyskać dostęp do wszelkich świadczeń – zarówno porady lekarza pierwszego kontaktu, jak i wizyt u specjalistów, wykonania badań niezbędnych do postawienia właściwej diagnozy, a także korzystania z wizyt w prywatnych klinikach. Wszystko zależy jednak od warunków, na jakich zawierana jest polisa. Z reguły im droższe ubezpieczenie, tym więcej świadczeń zapewnia, ale nie musi być to regułą. 

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca – polisa oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe AXA

Jednym z rozwiązań, które może wybrać osoba odwiedzająca Polskę, jest polisa oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe AXA. Ta polisa jest także odpowiednia dla osób, które przyjechały z Ukrainy w celu podjęcia pracy. Zakres ochrony obejmuje: 

  • badania niezbędne do postawienia diagnozy,
  • pomoc lekarską,
  • pokrycie kosztów pobytu w szpitalu,
  • pomoc stomatologiczną w przypadku ostrego bólu zęba,
  • transport medyczny,
  • transport zwłok w razie śmierci ubezpieczonego. 

Przeczytaj także: Śmierć za granicą – jak postępować, by pochować bliskiego w ojczyźnie

W celu zawarcia ubezpieczenia i podjęcia właściwej decyzji, dotyczącej polisy, warto skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym. Weźmie on pod uwagę nie tylko korzyści wynikające z podpisania polisy, ale także pomoże uświadomić sobie, jakie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela są zawarte w polisie.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC